M Horava: Modo får se till att vinna på fredag. Tror AIK kan ge vissa besvär till Löven efter derbyförlusten. Löven tappar ofta poäng mot lag längre ner i tabellen så de kommer gå på ett par minor var så säker men vore skönt att ha 5 p på dom inför kommande vecka.
Gavelo: precis. MoDo hade behövt hjälp av SSK igår. Ett eller två poäng för Löven hade gjort stor skillnad. Just att Löven "bara" behöver vinna nästa om MoDo förlorar ger ju Löven energi.
Gavelo: Bernhardt är ju Näséns tvilling, men Bernhardt spelade betydligt enklare/säkrare idag. Näsén får gärna vila en dag till. Mot Djurgården vill man gärna se en Ingman i form igen, lär bli en tuff match
Rytter: Så är det absolut 👍🏼 Egentligen 2poäng för vid lika poäng vinner Löven på bättre målskillnad. Ett troligt scenario är att det avgörs i sista omgången, Löven har Ssk borta och vi har Bik hemma.
puffe: Lite det min poäng har varit med detta forum, även när ni vinner så spyr folk galla över spelarna.. är det inte bättre att ni kanske är på väg tillbaka och kanske hittar rätt i spelet till slutspelet igen
istället är det fokus på vad dom andra lagen gör och inte gör, bara skit fullständigt i det och fokusera på erat lag istället för att lägga så mycket tid på andras lag
sen om man går in med denna attityd om att man är rädd för ett lag i ett slutspel, då har man verkligen inget att hämta i slutspelet och lika bra att ta fram golfklubborna och ta semester
Det laget som går upp vinner alltid sista matchen av säsongen!
puffe: Modo har alltså Djurgården, Södertälje och Karlskoga kvar på dom återstående 5 matcherna, Löven behöver bara ta 3 poäng mer än Modo och har Södertälje borta som enda riktigt svåra matchen kvar, även om Modo har allt i egna händer så känns det nästan som att det inte är så.
Största problemet är väl att många lever kvar i villfarelsen att Brickley är värvad som en offensiv pjäs när han först och främst är värvad för att vara tung att möta i försvarzon, med viss offensiv uppsida.
Om han levererar i den offensiva delen är det bara en bonus.
Bad_Brett: DIF, s målvakt har gjort fler poäng än Halloran och Miljonbrickley 😃 Snart är han före Halvmiljonvela i poängligan också. Inga bärande gubbar vi fick in för dyra pengar, bänknötare
Smurfen: ja lite trött blir man på att läsa här när några inte gör annat än klagar. Man kan ju undra varför de ens tittar på matcherna?... Måste ju vara otroligt jobbigt för dem att inte kunna glädjas över en vinst.
För övrigt är det förvånande att se att senaste tiden har domarna slutat blåsa, tar ingenting... De gynnar oftast inte oss att det tillåts så mycket fasthållningar. Lär bli så här i slutspelet oxå
Bad_Brett: Han slapp förvisso gå in i ett lag som är i fritt fall efter att ha tappat ett flertal ledande spelare och med extrem oordning i kedjorna. Tänker att det spelar in.
Men jag tänker att vi avgör vem som gjorde bäst värvningar när slutspelet avgörs. Just nu är det transportsträcka till slutspel och tänker att det är bäst att inte dra för stora växlar på resultaten. Vi håller tummarna på att vi växer till oss igen.
På tal om -99 vill jag minnas att vi vann med 9-1 mot Björklöven den säsongen.
Bad_Brett: Vi får hoppas att Björklöven formtoppade för tididgt, att deras ledande spelare blir iskalla under slutspelet och att vi steppar upp och återfår vår form och vårt PP som vann matcher.
Humor att vår bästa? säsong mot löven var säsongen vi var genomusla om jag inte minns fel?
Bad_Brett: Vi är alltså ämnade att börja om i allsvenskan igen? Vi ska inte ens tro på oss själva? Loppet är kört, liksom...va tomt meningen med livet blev nu,
tur VM i skidor börjar nu, alltid något att se fram emot