puffe: När Steen och Enström kom hem för lockout så låg försäkringen på 750,000 per skalle per månad. De spelade gratis för MoDo tror jag. Skippade lön och stod själva för försäkringen.
Mike Keenan: Har dom läge, ekonomi och det är inom reglerna (D v s inom reglerna och ingen "gemensam överenskommelse" där klubbarna inte varit överens) så tycker jag de bara ska köra.
Säger inte så mycket annat än att det skulle bli en bra krydda. Jag ser gärna de bästa spelarna i ligan. Tänk en Hedman som startar upp med oss för att få träning.
Frågan är om klubbarna har råd, lär kosta en del med lön och försäkring för dessa. Är det smart att ta dessa kostnader om man inte får ta in publik. Kan drabba de som misslyckas rätt hårt.
HA verkar dessurom säga nej, likt SHL till detta.
NHL-säsongen 2020/2021 kommer inte starta tidigare än i december. Nu har spekulationer skapats kring att NHL-klubbar ska vara villiga att låta en del yngre spelare starta säsongen i Europa för att få speltid.
SHL har sagt nej till det, men när det handlar om NHL-spelare som haft kontrakt med klubbar i ligan innan det skrivit på sina NHL-kontrakt får det fortfarande spela i SHL.
Enligt Hockeyallsvenskans sportchef Erik Ryman ser det ut som att Hockeyallsvenskan också kommer att säga nej till detta.
– Visst skulle det bli en hajp kring ligan, men vi får ändå inte ha publik på matcherna. Så nånstans kanske det kostar mer än det smakar. Jag kan inte tänka mig att en spelare kommer hit och spelar gratis, och kanske åker på en skada och då kastar bort ett NHL-kontrakt, säger Erik Ryman, till Radiosporten.
Filiphm: Tråkigt i så fall med Toby Orr, tycker att han är jäkligt stabil, cool och en lugn avlastande back. Väldigt bra plusminus +22 förra säsongen trots skadorna. Förstår om han hänger upp skridskorna och gör nåt nytt i livet. Jag hoppas själv att han stannar och kör. Kulturbärare som förtjänar en ny framgång och ett bättre avslut.
Vilka tror vi som kaptener nu när alla som var det förra säsongen är borta, antar att Toby kommer lägga av. Kan Häggström få ett C på bröstet igen kanske? Mikkelsson, Enström ett A?
Costanza: Antingen ett fast antal, alternativt procentuellt jämfört med maximal kapacitet. Jag hoppas att man går på typ 33% initialt och sedan skalar upp. Såklart är mycket beroende på hur många som nått immunitet och det berömda r-talet.
M Horava: En tidigare kollega jobbar numera som konsult på Spotify. Där har större delen fått info om att det blir hemmajobb till Juni 2021. Så finns olika strikt att se på smittrisk och får hoppas det inte tar till nästa säsong innan publiken kommer
Rytter: Jo, Hellkvist är lite av en idealist. Hans sätt är det bästa och att anpassa sig för andra lag är inte riktigt hans grej. Inte särskilt pragmatiskt, men samtidigt så gillade vi ändå honom då han var mycket bättre än tidigare alternativ. Det blev också en tydlighet då man kunde agera på samma sätt oavsett motstånd, matchbild eller resultat.
Sedan verkar han begränsat Styf rejält och var i praktiken allenarådande gällande taktiken. Det är en av de frågor jag har när han nu ska träna Leksand, för han var så glad över att ha fått den andretränare han ville ha. Varför då? Han vill ju ändå bara ha en puckplockare och jasägare bredvid sig.
Tarasov: Kevin Arvidsson gjorde några matcher förra säsongen?William Strömgren och Theo Jacobsson bör väl få träna med Herrtruppen ibland. Dom skall ju ha lite landslagduppdrag i CV:et 😉
Kommer säkert för många se passivare ut när man inte pressar som dårar över hela försvarszon.
Men jag tor att namn i grunden kommer vara lika aggresiva och sätta hård press innanför blålinjen, samt forechecka hårt i anfallszon.
Det jag tror och hoppas är att man kommer vara lite försiktigare nät motståndare har pucken i ofarliga lägen, där kommer man istället se till att täcka av passningar och vara täta dem för mål.
Förra året kunde vi ju i fel läge rusa på med två man så det öppnade sig stora ytor framför mål/ i slottet eller att backarna vid blå fick för mycket tid och alternativ.
Jag hoppas vi är fortsatt aggresiva men värderar lägena bättre, så istället för att säga att det blir passivt så skulle jag vilja säga smartare försvarsspel.
Sedan också att vi anpassar oss lite efter motstånd och matchbild.
Björn ändrade i princip inget utan fortsatt på samma sätt trots att det inte passade mot vissa lag eller i vissa matcher.
Tror vi kommer vara stabilare i försvaret pga justeringar i spelsystemet i egen zon samt att vi har en bättre mix av defensiva och offensiva backar jämfört med förra året.
Tarasov: Intressant fråga, har ingen insikt i kommande årgångar, men gick det inte knackigt för både J18 o J20 i vintras? Med knackigt att dom inte var bäst alltså.
puffe: Någon som vet vad som finns i J20 som skulle kunna göra avtryck. Vi kan bortse från talangerna Wallinder/Styf vilket iofs är gott nog men i övrigt?
Tarasov: Tack, stod faktiskt Sundsten i allehanda, men då vet jag. Spelade bl.a. i Munkfors, nu minns jag inte namnet, men Färjestad hade ju en snabb vessla som var måltjuv, han pratade ju brett som man gör i Mönkförss.
jonsson: Konstigt med en säsong utan en Hedman i laget....men läste att han dominerade i backpar med en Gary Sundsten när MoDo vann pojk-SM. Nån som har koll på Gary, tydligen en stor talang, fortsatte han spela på senior-nivå?
jonsson: Jag förstår inte problemet, Ja han talar knackig Engelska, men jag förstår varenda ord av vad han säger, Det är inga problem med att förstå vad han säger?
Spelar väl ingen roll tycker jag att han inte pratar snyggt flytande bara man förstår vad han säger. ?
Costanza: Såg en bild på han i Allehanda igår, hade gissat att han var 11 om jag bara sett den bilden. Hoppas verkigen har blir kvar i MoDo ett tag, lär bli en sevärdhet