{7814}: Intressant. Tjecker brukar fungera bra i Nolaskogs. Att han vill spela i världens bästa klubb är inget konstigt, men finns det någon annan koppling?
{8399}: Han betonade på presskonferensen att man skulle ha rätt till 2 meters distans, men att ex.vis en familj eller annan konstellation som umgås tätt kunde få sitta tillsammans Kan bli en renässans för familjen nudå.
{8399}: Jo, precis. Dock är det på remiss, vilket innebär att det inte är klubbat. Dessutom är det bara från regeringspartierna, vilket kan göra att det måste justeras innan det kan beslutas om i riksdagen.
{5647}: typ ett lagförslag som skall granskas av expertis innan det blir skarpt och kan röstas om i riksdagen. Tegnell & co skall säga sitt om ett publiktak och om två meters avstånd innan de bollar tillbaka förslaget. Att Smittskyddsnissarna skylla säga att det räcker med 1meters avstånd ser jag som osannolikt men det är klart det är ju bara en remiss än så länge.
puffe: Har idag knåpat ihop ett mail till Rickard ( ansvarig för försäljning i Modo) Som gammarl sponsoransvarig i en Idrottsförening. Så har jag gett honom 8 st förslag på hur dom kan få nära och långväga supporters att stötta Modo Hockey. Förslag som ger den mest inbitna att vinna lite intressanta prylar! :-)
Återstår och se om dom nappar på någon ide och sjösätter det i något projekt!, Det kommer märkas på hemsidan i så fall 👍😁👍
Jävligt svinigt mot alla trogna supportrar/sponsorer. Jag skulle vara upprörd.
Gillar modos modell (även om den inte är optimal) där man öppnar restaurangen (för att få merförsäljning osv) och till en match bjuder man in supporters och till andra matchen viker man de 50 platserna till lumberjacks.
{5647}: Jag ska dessutom korrigera mig. Sebastian Ohlsson sökte på Hockeygym, men just det året fanns det tyvärr inte plats för honom. Han åkte som sista spelare tyvärr.
Rytter: Jo förslaget är på remiss och Förslaget innebär att "avstånd på två meter fortsatt ska följas. Mikael Damberg ville inte ge någon exakt siffra för ett nytt övre publiktak, utan inväntar synpunkter från Folkhälsomyndigheten."
Förslaget är ju två meter och på remiss, det som finns kvar att bestämma är ju hor stort publiktaket blir.
{5647}: Är det någonting positivt jag tycker mig se i årets trupp så är det centrarna. Jag känner mig övertygad om att Gagnon kommer att vara en bättre center sett till hela banan än Johnsson, även om han säkerligen inte kommer att vara nära att slå något poängrekord. Vitsorden från Schweiz låter riktigt bra och man blir inte kvar så länge i alplandet som utlänning utan att vara en väldigt bra spelare.
Aagaard ser redan nu riktigt riktigt intressant ut och då är han inte ens fulltränad efter skadan. Han ser oerhört bekväm ut med pucken och har ett riktigt bra spelsinne. Jag tror att han blir ett fynd och jag sticker ut hakan och skriver redan nu att det är en uppgradering av Olofsson i allt utom att täcka pucken och vinna sargdueller.
Jellvert är Jellvert, men han ser lite starkare ut i år. Oavsett så känns det som att han visade att det finns mer att ta ut av honom och kanske kommer det i vinter. En hel del tyder på det.
Max. Jag tycker att han ser ut som en riktigt bra värvning till fjärdekedjan. Han är en stark skridskoåkare och läser spelet bra. Han är där han ska vara hela tiden, vilket är ett bra tecken. Han lär inte producera en massa poäng, men jag tror att han kommer att göra fjärdekedjan - ännu - jobbigare att möta för motståndarna.
Rytter: Det lär inte ha förvånat någon att Mikkelson blev lagkapten. Han har rutin, verkar vara en väldigt bra förebild och har haft rollen förut på högre nivå. Kul för Jellvert som får lite uppskattning. Jag tycker att han visat sig oerhört laglojal och är värd ett A. Det är väl kanske Sebastian Ohlsson som är den största skrällen om någon nu skulle kallas skräll. Kul i alla fall att han fick förtroendet när han äntligen fick chansen hos oss. Det väl väl oerhört nära när han sökte på hockeygym, men bättre sent än aldrig!
Intressant lösning av Leksand, vi får släppa in 50 st mot Brynäs, ska vi försöka göra något lotteri eller nåt för att besluta vilka dom 50 kommer bli, nej för mycket jobb vi kör dom 50 som är villig betala mest.
Leksand har fått tillstånd att ta in 50 åskådare till SHL-genrepet mot Brynäs den 10 september – där de 50 biljetterna kommer att auktioneras ut till högstbjudande.
{5647}: Tänk om alla köpte ett medlemskort till, Då dubblar man antalet på direkten? Lika som man sätter pengar till återvändarfonden, kan man ju lägga 300:- där i stället? Gör frugan eller hunden eller någon familjemedlem till Modoit :-)
Jag tror jag sätter in 300:- och gör Clay i Timrå till modoit, han är trevlig :-)
jonsson: De berättade att om FHMs undantagsregler blir 1m så siktar man på 2400 sittande och ytterligare ca 600 i resturang och loger. Så publikkapacitet 3000. Om de blir 2m räknar man att att man tar bort cirka 1200.
puffe: Kärpät har vunnit guld åtta gånger, det första 1981 och det sista 2018. Du tänker nog på 2007, då vann både Modo och Kärpät. Kuusela är fostrad i Tappara och spelar där även nu. Kuusela spelade tre säsonger i Kärpät 07/08,08/09 och 09/10. Kuusela vann guld med Kärpät 2008. Kärpät har genom alla år haft otroligt bra pojk och juniorlag, faktiskt snäppet vassare än Modo.
puffe: Har för mig att tvillingarna Sedin med Alinc/Pålsson ställt upp som tredje Foppa, Macke och Wernblom var också tredje ett tag när de var linje 17.
Foldron: Ständigt Foldron. Lille Bysse gör succe för första gången i seniorsammanhang. Guld värt att spela med 2 ikoner. Fantastisk tredjefemma minsann.
hanzon: Steen såg lite trött ut av att ta upp säsongsslutet, skadan och andra motgångar, men han pratar som en ledare och han lämnar inte St Louis i första taget.
"There were definitely some things that normally don't happen in a regular season or playoffs. We've always been tight, we've grown even more compact as a group. That's also a big reason why we'll come back next season hungry and strong again."
Men de måste trejda några för att få plats. Namn som nämns i andra media är Bozak, Allen, O.Sundqvist.