{8384}: seriöst 2+10 för den skämttacklingen? Ååå nivån. Fine kan ta sen tackling kanske å två men 2+10 är ju ett skämt. Den på viklund mot samma lag var inget....
Klev av träning tidigare i veckan, säkert någon känning. Han är inte bänkad iaf.
Ser väldigt tunt ut idag tycker jag, hade gärna provat kedjan som gick på träning med aagaard som ytter och heppo center och svenningsson på kanten.
Men då behöver vi ju Jellvert som center.
Blir intressant att se heppo som center, sist passade han inte där men nu borde han förstå ligan bättre och kanske bli mer delaktig i spelet med puck. Vi får studera honom och hans insats idag.
{8399}: hoppas Styf o de andra kan hantera humör o avvägningar, vi behöver inte lämna handicap med en massa utvisningar, skrämmande start på förra matchen
Heyerdal: Sorgligt (men förståeligt) att vår match prioriteras bort i dagens allsvenska omgång. När jag kollar på cmore.se visas den inte ens som kommande match, men är ju några minuter kvar, snyft...Wow , nu dök den upp :)
puffe: Modo börjar bli mindre intressant...påpekade för hemsidan matchen.nu att de lagt in Kik-Vita Hästen och den låg enbart på stream, efter mitt Mail igår så har de ändrat men ligger enbart på stream
{6870}: vi har inget flyt med hemvändare på senare tid, nu Viklund o Enström, tidigare Pålsson, Foppa, tappat namnet på han som fick klubbspetsen i ögat mot AIK om jag minns rätt, har för mig han återvände från Löven, karriären över, Peter Öberg åkte väl på järnskakning
Rytter: Ja är man tvungen att välja så är valet självklart, likväl är vi medvetna om att man kan förlora 8 av de 10 första likväl som 8 av de 10 sista, skulle gissa att de är betydligt vanligare att lag börjar säsongen i botten för att sedan sedan sluta där snarare än att lag börjar i botten för att sedan sluta i toppen.
Just Colorado satt vid den tiden inne på två centrar som anses vara några av de bästa i den eran, båda var såpass bra att de nog kan gå på topplistor genom alla tider. Då får vi fråga oss hur står sig Jellvert/Gagnon på Centertidningar i ligan? Tveksamt om någon av dem i dagsläget går in i topp 15, men det kan såklart förändras.
Vårt målvaktspel är rätt bra, försvaret är ok tittar man på tillåtna avslut från slottet så ligger vi rätt bra till om jag tolkar siffrorna rätt. Anfallspelet får däremot beskrivas som obefintligt. Analysen ledningen gjort är att våra utvisningar suger energi ut laget och att vi egentligen har anfallsspelet i oss.... är inte så säker på att jag delar den analysen. Men visst de har säkert bättre stats att tillgå än vi vanliga dödliga.
Problemet är att några spelare som borde producera inte gjort det. Vi har misslyckats med centersidan i anfallszon, Gagnon är mer en andrecenter, Hedberg/Hepo/Sveningsson har inte producerat heller. Åhström har väl sammanlagt gjort 4p på 14 matcher, varken han eller Max kan kontrollera pucken åt oss från mittzon eller framåt. Men kan såklart ha fel Omark kanske löser detta, och kan tycka att en förändring av ansvarsuppgifter är att föredra framför en sparkning. Men håller fast vid att vi nog bör ta iaf en ny spelar och ta in Strömgren på bekostnad av Åhström. Med det sagt hoppas jag nuvarande åtgärder tillräckliga och att vi kan ta oss in topp 10 med nuvarande trupp.
Heyerdal: När jag läste om Abris (och även diskuterade honom i ett av veckans alla webmöten) tänker jag att vi saknar profilerna både som tränare och spelare. Rolf Zetterlund höll förvisso på med fotboll, men han gick inte av för hackor: skrattsajten.com/citat-av-rolf-zetterlund Bland annat denna om morötter: "Detta har varit en morot för oss alla och nu har den släckts."
Men, tillbaka till Abris. Här är några av hans citat: "Jag hälsar press, radio, TV och framför allt massmedia välkomna."
"Då sa jag till domaren på ren svenska: Go home."
"Vi går ut och värmer upp i rektangulära cirklar."
"Som man brukar säga, rötterna går aldrig ur."
"Jag känner verkligen för Magnus Swärd som varit så ambitiös i sin träning och som fick utlösning precis i den här matchen."
"Jag gick in i det här med öppet ansikte."
"Det gick trögt i första perioden, men sedan gick ketchupflaskan i topp!"
"Rätta mig om jag inte har fel..."
"90% av alla ishockeyspelare är vänsterskyttar och ungefär 5% är högerskyttar!"
"Grabbar, vad har jag sagt om skitnödiga utvisningar?"
"Vi fick några opsykologiska mål på halsen"
"Vi går ut och värmer upp i rektangulära cirklar"
"Kom igen grabbar, dom har också en dålig målvakt!"
"Grabbar nu börjar vi värma målvakten med låga isskott!"
"Max två passningar, högst tre!"
"Fan, vilket höjdarväder! En sådan här dag skulle man ha haft en utomhushall att träna i."
Nucky: Ursäkta inhopp, men jag tolkar ditt inlägg ungefär så här: En morot för att spelarna ska följa direktiven är att ge dom en frukt. Kanske en banan?
Absolut att man reagerar visar att man bryr sig, sedan är det väl inte vår roll som supporter att uppvisa tålamod egentligen, vi lever för stunden och från match till match och vår syn på laget och vårt mående ändras utifrån hur matcherna ser ut.
Det är ledningens uppgift att ha tålamod och analysera läget och göra det som är bäst långsiktigt.
Rätt skönt att vara supporter då vi bara kan gnälla och kasta ur oss potentiella förslag på lösningar utan att behöva tänka på ekonomi och långsiktighet mm.
Rytter: ?Så vi ger det 5-6 matcher till? Klokt, vi supporters får ha lite tålamod samt stötta, inte bara klaga. Men det är bra att vi har synpunkter - betyder att vi bryr oss!
Silly: Vore en perfekt ersättare. Vi lär ha bra kontakt med Sundlöv också. Största utmaningen kanske är att få Ingman att vilja komma hit med tanke på hur man spelat.
hanzon: Elliot är 5e/6e back i J20. Han har en lång väg kvar innan han sniffar på spel i a-laget. Kevin Arvidsson är den som bör ligga närmast bakom Wallinder och Styf.
Väldigt märkligt att man genomför matchen ändå som planerat imorgon. Om två är smittade, hur många har dessa hunnit smitta? Vad händer om spelare inte uppvisar symptom efter testningen och genomför matchen och smittar motståndare?
Känns som väldigt konstigt att man tar risken att genomföra matchen med kommentaren "det är ju bara två st".
Ja det är bara två st som var smittade när de testades, hur många bär på smitta eller insjuknar idag eller imorgon? Hur många kan smitta andra trots att man testade negativt några dagar innan match? Ändå tar man risken att genomföra matchen som planerat.