Markus1212: Herr Glader har en stor del i det gångna årets resultat enligt min mening, man lyckas med saker och ting, eller så gör man inte det. Modo fick bara vara med och spela grundserien
{9108}: Om det nu är sant att Glader lämnar så är det dags för MoDo att köra långsiktigt. Låt nästa sportchef och Karlin bli gubbarna man kör på i minst 2 år framöver hur dåligt det än må gå.
Man kan inte hålla på att sparka tränare 3 gånger per år och byta sportchef vartannat år. Jag fattar att det här året inte blev som någon i MoDos förening velat men vill man kunna göra någonting långsiktigt så måste man lita på processen.
Det jag ser i MoDos ledning nu är exakt samma sak Leksand har gjort dom senaste 20 åren. Ibland kan man inte gå raka spåret upp. Vi säger att nästa år börjar MoDo som 10-12a halvvägs in i säsongen då är det sista man ska göra att sparka folk för då är risken stor att det blir en till kaos säsong.
Tarasov: Det kan jag på nått sätt hålla med om , om det handlar om Karlin, men samtidigt vad är grejen med en sportchef om styrelsen ändå kör över en sportchef 🤔
Är så less på allt negativa som händer i föreningen så man halmstråar efter det lilla positiva , där av min lilla irritation
hanzon: fast sist jag hörde om Jan , var att han skrev kontrakt först för 2 år med adler, sen nu senaste var på ett år. Och han vill verkligen hem till Sverige igen därav säger jag inte så mycket mer ;d
sen tror jag inte Glader och Styrelsen har gått emot varandra, kanske glader känner att hans ork är lite tömd med tanke på hur året för honom har varit i år.. har varit med om det mesta på 1 år bara.
Saleva: Är det sant att en Huvudstyrelse som har några få som kan hockey och resten är rena företags människor styr helt å hållet över en sportchef så måste något hända i styrelsen !!
1. Antingen ville Modo förändra hans roll i klubben varpå Glader inte ville detta och därför väljer att nu avgå.
2. Är det hans familjesituation som påverkat detta och utifrån det hot som han fått har gjort att bägaren runnit över?
3. Har styrelsen gått förbi Glader helt i och med tränar rekryteringen varpå han känner sig ”matt”?
Man kan ju hoppas på det första i så fall... om han nu lämnar är det dags att på riktigt försöka ta in folk från regionen. Karlin och exempelvis Alavaara/F. Andersson som sportchef. Så att man kan bortse från punkt 2 i varje fall.
SKiLMY: jag säger att vi kommer få minst 3år av misär och kanske kan utmana om 5år.... Om det nu inte finns en plan med antingen Alavaara eller Fredrik Andersson som SC....
{5647}: Misstänker att han skulle fått en överrock, och det ville han inte. Tycker det är lite trist då vi inte riktigt fick veta vad han gick för, men antar att Alavaara kommer komma in.
då ska vi börja en ny process att hitta en ledande person, vi hamnar efter i lagbygget denna säsong också är mitt tips såhär lördagkväll mitt i mars... mycket som behöver göras
hanzon: Tror att det hade slutat där oavsett. Han var helt enkelt inte tillräckligt bra gällande hockey, så han väljer nog att skuta istället för att få gå.
Modo fick bara vara med och spela grundserien