1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 505226 inlägg · 4189 ämnen
« · 2270926 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
jonsson: går lätt för Vvik rena gator framåt

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
{8384}: tur jag inte fick min biljett iallafall då. Det ser inge vidare ut detta

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
INTE RÄTTVIST

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
Känns lite oroligt med Tikkanen, men har inget val just nu

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
Rytter: bara det inte blir 0-2 nu

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
Gavelo: Så länge som vi driver spelet så är jag inte orolig, tur förtjänar man :)

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
Gavelo:

Västervik ett chans ett mål. Inte rättvist, tycker vi startat bra förutom vid slarvat i egenzon. Fortsätter vi så här tar vi 3p.

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
Äntligen så nyttjar dom Sebastians fart, han har börjat bra.

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
Robin Ztorken L: Jag väntar innerligt på när Modo skall få samma tur som motståndaren, då kommer siffrorna springa iväg

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
Verka standard att ge motståndarna lite handikapp.

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
jonsson: varför är det så kul att bjuda motståndarna på mål efter mål?🙈

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
{8384}: Alltså... ytterligare en jättebjudning. Vi har bjudit på samtliga mål efter jul?

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
jonsson: typiskt ligger på flera minuter sen slarv o mål i baken liknar moramatchen

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
jonsson: Haha helt sjukt, varenda match är likadan!

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
jonsson: oj öppen gata i 100 år

Inge vidare returer

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
Förbannat

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
Heyerdal:

Tex har tydligen feber

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Mycket möjligt, men om han vill nå Shl så måste han bättra sig rejält, framförallt i spelet utan puck för i Shl räcker det inte med att man kommer från As med 1pp/match.
Lucas har talangen för att nå Shl helt klart, men han är långt ifrån Shl som han spelar idag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Någon som vet vilket datum vi fyller 100 år? Är nyfiken på när vi får se jubileums-dräkterna in action.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Lukas kommer spela i SHL i sinom tid. Han är 21 år och går redan in på sin fjärde säsong i HA.
Poängmässigt så är han en toppspelare i ligan. 47p/49 matcher ifjol och 22p/28 matcher i år (i ett lag som har haft det kämpigt).

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:
Tycker han verkar lite trulig också, en sån som lätt kommer på kant med coachen om han tycker att han inte får tillräckligt med istid.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Håller helt med där.

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
henkeiskogen: ingen Tex med ikväll, Tikkanen o Darnell, skadad el spelledig vet ej, vi får se upp med deras transatlanter som ser vassa ut

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
M Horava: Ska jag vara helt ärlig så tror jag inte Lucas kommer vara i närheten av sin pappas storhet.
Lucas är bra, men knappast ens en stjärna i As och detta är hans 3-4 säsong i ligan, Lucas är placeringssäker och har ett bra skott, han kan spela fult och har okej inställning men jag ser inte alls hans storhet.
Lucas är liten, inte speciellt stark, har ingen vidare skridskoåkning och är mer utav en individualist som behöver någon som sätter upp han i lägen, jag ser faktiskt inte vart han skulle få plats i dagsläget.
Absolut coolt att ha legendens son i laget men då måste han skärpa sig med korkade utvisningar först och främst.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: asså. Missförstå mig rätt. Jag unnar Lukas det bästa av karriärer och jag respekterar vad han än gör för framtida klubbval.

Jag inser när jag läser om Lill-Werner att jag fan fortfarande inte har släppt att MoDo lät Wernblom Sr gå till Skellefteå.

..och jag blir livrädd att Lukas kommer göra samma sak och sen stanna där och bli näste Jocke Lindström..

..det skulle göra ont i MoDohockeyhjärtat fanimej.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Han har all talang med klubban för att bli en riktigt bra SHL-spelare men han drar på sig mycket onödiga utvisningar. Får han ordning på skallen lite så kan han bli riktigt bra!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Så du tycker en 22-åring som snittar 1p/match och spelar slutspelshockey i varje match är ett lost case?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: det är väl bara dom sista 5-6 åren han har tagit bentacklingar i träningsmatcher och tar ut sig själv på matchstraff gång på gång, det går säkert att fila bort 😅

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Amitiel: Förstår inte hur man INTE kan vilja ha Lukas i laget.
Stark poängspelare, 22 år och gått genom våra juniorled och kommer garanterat vara som absolut bäst när det ska avgöras framåt våren. Hans klumpiga utvisningar kan man med säkerhet fila bort.

Frågan är dock hur han och Karlin går ihop. Var inte lika framträdande under sitt år i Västervik. Kanske Karlin är för strikt för honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9566}: Har väl kollat lite för mycket på pappa Magnus highlighs...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Han kommer att göra det fler ggr det är ju hans problem !
..det är hans spelstil
, blir man lugnare så blir man en medioker spelare .
Han kommer alltid vara en ”övertuffing ”
Ni hade en kille som Puffe visade för några dagar sedan , vad var han om han inte var opolerad ..mycket medioker .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon:
Får hoppas han har rätt då, även om han gör poäng vill jag inte ha han i MoDo så länge han fortsätter och konstant ta onödiga utvisningar.

Och det har varit en sak om det varit en liten hakning eller fasthållning som även om det är utvisning är mindre farliga, men oftast är det onödiga slashingar eller crosscheckingar som lätt med lite otur kan ge skador.

Som tex den här, Wernblom menar att han ville bara få bort spelaren från målvakten, så istället för att knuffa till spelaren eller hålla fast spelaren, så kommer han fram till att bästa sättet att få bort spelaren från målvakten är alltså att crosschecka han i ansiktet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Viktor Öhman skadad för Västervik

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Pappa Magnus får ta han i öra

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Wernblom fick fem matchers avstängning.

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
KB: Kryptovik ska vi aldrig underskatta. Hoppas vi fortsätter med vårt eget spel och minimerar misstagen bakåt.

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
jonsson: Västervik dyler nog upp med gott självförtroende efter att ha spöat HV71 med 5-2 senast. Gäller att komma ut och kriga ikväll också.

Sv: MoDo - Västervik 2021-12-29
{8384}:

Japp, samma manskap som senast antar jag? full fart framåt, kör över dom. helst inga utvisningar.
Det va mina nyårsönskningar, bra jobbat Modo som lyckats ordna så 3000 pers kan se på plats, tydligen fått rita om arenakartan.👍

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: samma gäng som senaste matchen samt Theo som kryat på sig o ansluter.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Bra trender skall bli spännande att se Woods utveckling under våren

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Hörde ryssen anlänt till J20 nu. Ska bli intressant å se vad det är för lirare.

MoDo - Västervik 2021-12-29
Matchdags igen!🥳 nu är det bara tömma all energi ( iom en veckas uppehåll efter ) och kriga till oss tre poäng! Idag stutsar puckarna med oss! Gooo MoDo! Nu kör vi mot ett fint avslut på detta år!🥳

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Vår sportchef vill det iaf. Såg att han likeade en tweet där det stod nåt i stil med ”en Wernblom ska spela i MoDo”

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag stötte ihop med hans pappa och frågade om han skulle komma hem och spela för MoDo, då sa han att det trodde han inte han skulle göra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Man får ju hoppas för jag tror Modo kommer försöka få hem Werner.
Det jag inte kan förstå är varför han är så osmidig?, han har talangen och får förtroendet av Moras tränare, han får spela mycket och med de bästa spelarna men ändå drar han ofta på sig utvisningar där majoriteten faktiskt är väldigt onödiga, han måste börja spela smartare och värdera situationerna bättre.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Lite siffror på några spelare i världens största klubb.
Uppladdat:

500x0-432beff2-0ff9-4ec4-98d5-054f912e88e8.jpeg

500x0-481611ad-6e1f-4051-9b53-1ad979b538f4.jpeg

500x0-2c5bfca0-84ed-4e66-9a5f-700e8c0075a2.jpeg

500x0-c25ecc5a-b973-4855-b0e5-33e964568014.jpeg


Sv: Mora - MoDo 2021-12-27
Monno: Nej jag tycker inte att det går att försvara Wernblom. Jag har sett den flera gånger, men den är helt enkelt skitful.

Sv: Mora - MoDo 2021-12-27
Rockson: Woods försöker väl croschecka/försvara sig med klubban han också? Vilket gör att Wernblom kommer högre, sen siktar man på att crosschecka någon typ 5cm under halsen men råckar träffa hakan för man styrs upp lite s kanske man behöver nån match för att lugna sig lite.

Men att det försvaras med klubban och markeras med klubban är ju typ standard.
Var det inte Jämtin som alltid höjde upp klubban i nackhöjd när han skulle bli tacklad?

Sen detta med att markera är nog oerhört svårt att få bort. Än om hockeyn är snällare idag så är det mycket psykologi, lyckas du skrämma/reta upp motståndaren så får du i regel en fördel av det.
Nu spelade Foppa i en annan tid, me lite intresant att höra att när det var slutspel så i första matchen för serien så vid första tek så slashade han det han kunde på närmsta spelare, bara för att visa att det skulle göra ont att möta honom typ.

Sv: Mora - MoDo 2021-12-27
Saleva: Tyckte det såg ut som att klubban delvis bytte riktning igår också. Tror inte avsikten var att checka rakt i ansiktet, men i slutändan så blev det ju så och det är trots allt Wernbloms fel. Jag förväntar mig att han straffas för det också.

Sv: Mora - MoDo 2021-12-27
Saleva:
Den här kommentaren är ju bara för rolig:

– Jag tycker att han slår på vår målvakt, sedan ska ju inte klubban vara där uppe, men det känns som att våra handskar krockar ihop när jag ska crosschecka... eller inte crosschecka, putta bort honom i bröstet.

« · 2270926 · »