1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537492 inlägg · 4133 ämnen
« · 2289410 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Foppatofflan: Tikkanen ser väldigt trygg o stabil ut än så länge

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Sissons klar?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Ozark .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Frycklunds hand gick tydligen sönder igår mot löven. Undra om inte VIKs chanser till något längre slutspel tog slut där.

Sv: Silly season
Sven Tuta: tippar på att man tidigast har någon klar på måndag. Har för mig Zykov blev klar precis före deadline ifjol?

Sv: Silly season
KB: undra hur Kiruna lyckades värva honom?

Sv: Silly season
KB: Underbart med Silly season🥃.

Sv: Silly season
bengt88: Puh! Bra det, riktig lyxlirare är han Palmberg.

Sv: Silly season
Silly: Ja, Marenis. Går alltid att hyra in han för resten av säsongen. Hinken har ju gjort en förfrågan iaf.

Sv: Silly season
Silly: Går att köpa lös ändå

Sv: Silly season
bengt88:
Han har ju kontrakt 22/23? 🤔

Sv: Silly season
Silly: Marenis troligen

Sv: Silly season
{6870}:
Tråkigt, hade varit grymt med palmberg!

Sv: Silly season
KB: Tänker du på Sissons nu?

Sv: Silly season
Smurfen: Får hoppas att Hästen vinner mot Almtuna idag och på måndag. Kanske känner sig nog trygg att sälja till oss då.

Sv: Silly season
{6870}: Är det nya modet , att gå in å trolla om nyförvärv 🤔

Var det inte något troll som härom dagen hade gjort en notis om Anton Lander till Timrå så till och med MrMadhawk la ut om att Lander till Timrå.

Sv: Silly season
Steken84: Jag skulle gissa på att det var han trollet menade.

Sv: Silly season
Heyerdal:

Makenzie? Västervik?

Sv: Silly season
{6870}: Vilken Skyler?

Sv: Silly season
{6870}:
Ah raderar

Sv: Silly season
Nucky: erik thorell, kirill kabanov, david bernhardt bland annat :)

finns en lista på eliteprospects om man har deras plustjänst, dock är den inte 100 då agenter ofta hjälper varandra på olika sidan atlantan, så micke kan hjälpa en nordamerikansk agent att placera spelare i europa exempelvis

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Det känns som att han som var in här och skrev att palmberg o skyler är klar bara trollade lite. Kontot borttaget!

Sv: Silly season
Tarasov: Yes men dementerade fort Palmberg

Sv: Silly season

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Rosell dementerar Palmberg på twitter.

Edit: Men Gradde gillar Rosells första tweet, så nåt är på gång.
Nån som vet vilka Rosell har i sitt stall?

Sv: Silly season
{Superjeppe76}: Finns det någon källa till uppgiften?

Sv: Silly season
Smurfen: Har ingen aning ens om det gäller MoDo

Såg bara att han hade lagt ut denna på twitter nyss !

Sv: Silly season
Uppladdat:

500x0-screenshot20220212-112429chrome.jpg


Sv: Silly season
bengt88:
Visst har han Rosell som agent

Sv: Silly season
Tarasov: Riktig klass

Sv: Silly season
{Superjeppe76}:
Richard Palmberg, grym bara han är hel.

Sv: Silly season
{5647}:
Nu ska han tydligen till Växjö på lån dock.

Sv: Silly season
Monno: Tikkanen är ojämn. Han är stundtals lysande, men ibland är det som att hans stora kropp gör att det blir svårt att hålla ihop sakerna. Jag tror att han blev skymd tredje målet, men på det andra var han felplacerad.

Tycker inte man kan säga att försvarsspelet påverkades av att han stod alls. Skjuter vi bara två skott på en period så är vi inte riktigt med.

Sv: Silly season
KB: Såg dom som gnällde. Men ser det som ett bra läge för honom att får spela match.

Skillnad mot Hasa dom hade bra med speltid hos oss.
Tikkanen inledde ju bra när han fick spela en del. Kanske får han upp timingen lite bättre.

Sv: Silly season
"Superjeppe 76" nu hänger inte jag med riktigt 🤔

Sv: Silly season
KB:
Tisdag 23:59

Sv: Silly season
MODOJohan: Då får man väl se på SHL-hockey idag då :)

Sv: Silly season
Tikkanen lånas ut till Växjö en match

Sv: Silly season
KB: Tikkanen lånas ut en match till Växjö (mot Brynäs). Kommer förmodligen få stå också då de är helt utan ordinarie.

Folk har ju haft synpunkter på att han behöver stå mer, så det är här är väl en bra sak i sammanhanget.

Sv: Silly season
jonsson: Tisdag 00:00 tror jag.

Sv: Silly season
Är det Måndag 24:00 som gäller?

Sv: Silly season
Gavelo: Effektivt Mora. Våra ledande spelare hade en något sämre dag på jobbet medans ungdomskedjan gjorde det riktigt bra. Absolut ingen plattmatch som tidigare på säsongen men en kväll där det verkligen märks att vi saknar några spelare.

Riktigt dåliga domare, även fast det inte var där det satt på något sätt.

Sv: Silly season
Ogie Ogilthorpe:

Ja verkligen, han verkar dessutom ha rätt inställning. Jag ser gärna att vi ger honom en riktig chans nästa år genom att han kan starta som tredjecenter. Förutsatt att vi är kvar i HA.

Tror upplägget med att spela i ÖHF och få viktiga minuter samt hoppa in i modo gjort honom gått. Han har verkligen börjat spela seniorhockey ny, stor skillnad på honom och de yngre med högre potential som kommer upp via j20. Theo har ju t.ex högre potential men spelar fortfarande juniorhockey i a-laget och har inte anpassat sig riktigt än. Men han kommer bli bra han med.

Hoppas vi kan hålla kvar fler spelare med detta upplägg, vi behöver dock några lyckade exempel som med t.ex nordin.

Sv: Silly season
Rytter: Kul att Nordin börjar ta den plats som man kände i slutet av förra året att det fanns potential till.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}:
Apropå ingenting. Kan rekommendera filmen ”King Richard” på HBO, säkerligen lite glorifierad men vissa poänger angående ungdomsidrott och tävlande.

Sv: Silly season
Gavelo: Ser egentligen inget problem med att vi tappar formen litegrann nu. Då är det värre om exempelvis BIK går fantastiskt nu, men kanske tappar sedan lagom till slutspelet.

Sv: Silly season
Gavelo: Som du säger, lite tunna framåt och några skakiga målvaktsingripanden.
Stunderna då vi fick grepp på måra blev för få och för korta men med lite tur hade vi nog kunnat snott med oss nån pinne, för vi var inte helt ofarliga.
Mora gjorde en mycket bra match med ett drömmål och ett i fem mot tre det var kanske det som avgjorde det hela.

Nya tag i morgon och upp några procent så ska det gå vägen för Karlskoga går om oss nu om dom vinner sin hängmatch

Sv: Silly season
Gavelo:

Det var ingen katastrofmatch från oss. Moras tränare tyckte dessutom att de gjorde en perfekt match där alla kedjor bidrog och gjorde sitt jobb.

Trots detta hade vi kunnat ta poäng eller vinna med lite medstuds. Mora fick psykologiska viktiga mål, t.ex 1-0 på kontring efter ett massivt modotryck i ett par byten eller 3-0 som kom i PP precis efter vi missat öppet mål.

Mora gjorde 2mål i PP och ett i öppet mål. Varken vårt BP eller PP kom upp i normal nivå och när Mora blir +3 i special teams är det svårt att vinna matcher.

Offensivt hade vi mycket puck och långa anfall men kom inte riktigt in i de farliga lägena, när vi väl gjorde det så var vi inte tillräckligt heta.

Juniorkedjan bäst, nordin den som stack ut.

Vi får slå dom imorgon istället.

Sv: Silly season
Gavelo: försvaret och Tikkanen var inte så stabila som man hade hoppats sedan har våra forwards lite problem att göra mål förutom när match redan var avgjord

Sv: Silly season
Rytter: Hört att vi gjorde en svag match igår igen, vi har helt klart tappat lite av formen senaste 8-10 omgångarna.
Absolut inget konstigt med det under en lång säsong, men sen vi även tappat Aagaard och Modigs så känns vi verkligen väldigt tunna framåt.
Hur var matchen igår ?

« · 2289410 · »