1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537530 inlägg · 4133 ämnen
« · 2290392 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Rytter: Det är precis detta vi har avhandlat.
Jag ser 2 fördelar med kontrakt, spelaren som du skriver kan bara lämna för Shl vilket minskar ”utbudet”
Sen är du garanterad ersättning alldeles oavsett.
Lämnar en icke kontrakterad spelare för tex Jokerit, Lugano, Slavat yulaev så får du inte en spänn, lämnar spelaren för en annan Allsvensk klubb så får du heller inte en spänn OM inde samma spelare lämnar för SHL innan serien drar igång, 1 match in på nya säsongen så får du inte en spänn heller.

Så därför är det viktigt att ha kontrakt på våra stjärnor., men som någon skrev tidigare idag eller i helgen är att mervärdet nog är det viktigaste, bra spelare lockar bra spelare, att redan nu ha kontrakt med flera ledande spelare visar att Modo är en bra arbetsgivare och att hör vill man spela, det kommer såklart ligga oss i fatet när vi kontaktar framtida ”stora” spelare.

Sv: MoDo - Mora 220213
Heyerdal: Kl 15 match på en söndag har väl aldrig varit något som dragit särskilt mycket folk. Fortfarande mycket förkylningar och annat som går bland folk också.

Men det har ju varit ganska dåligt med folk större delen av säsongen även när vi fick ha publik. Trots att vi är så hemmastark, vilket är lite tråkigt. Hoppas publiken ökar nu när vi går mot slutspelstider.

Sv: MoDo - Mora 220213
Heyerdal: Men nog var det dåligt liv på klacken idag åtminstone upplevde man det så framför tv'n.

Sv: MoDo - Mora 220213
{8225}: OP har stora krav han tyckte det var för lite publik, nästan 4000 är väl bra en söndag i OS-tider !

Sv: Silly season
locken:

Om man ligger 2:a i ligan och dessutom pressat 1:an i ligan hårt i tre matcher så har man ju redan chansen att gå upp med befintlig trupp.

Om valet står mellan chansningar och dyra spelare eller att ge fan så undrar jag inte om jag hellre avstår med tanke på att Aagaard och macmaster också ska in.

Kom ihåg vad som hände med Leksand när de köpte sina dyra tyskar. Är vi inte väldig försiktiga utan bara lyfter in 2-3 namn så är det inte säkert laget blir bättre. Vi ska undvika att störa kemin och rollerna så mycket.

Men visst en spetsforward som är välscoutad tackar jag inte nej till. En Kaut vore perfekt.

En som går in i förstakedjan och att flytta på Ohlsson tror jag alla i laget köper, även ohlsson själv. Men mixtrar vi för mycket kan det bli skit av allt.

Sv: Silly season
{5647}: de kan plocka spelare 1maj till 1jul och ge laget en del av 15milj potten.
19/20 gick 27 spelare upp-》555k / spelare.
1jul-10jul medför en extra kostnad på 400k.
Mem även efter får de värv om shl laget tappar någon till nhl av de som draftats samma år.

HA är rädda att spelare bara ska skriva 1år om de bryter avtalet.helt fel väg att gå enl mig.
Spelare kommer alltid skriva kpntrakt i brist på platser i shl.
Bara se till att erbjuda 2+ år o sen kräva stora pe gar vid shl intresse

Sv: Silly season
{9315}: "Kittlar att träna Örebro"
Sa ingen någonsin.

Tappat man en tränare till en klassik klubb eller storlag typ FBK, Frölunda, Leksand etc då kanske det finns en chans att förstå tjusningen. Men skulle vi någonsin tappa nån till Örebro för att det kittlar" då kan vi nog lägga ner...

Sv: Silly season
Gavelo:

Du får pengar för en icke kontrakterad som går till shl. Tror dessutom att ifall spelare byter allsvensktlag under våren på free agent och sedan blir uppplockad av SHL under sommaren går pengarna till klubben han var registrerad för förra säsongen.

Enda fördelen med kontrakt är att de inte kan gå till andra ligor (om de inte har klausuler), samt att de vet vad de har och får och får spelare kassa erbjudanden från SHL (som karla fick) är det lättare för dem att nobba. Sedan ska man inte underskatta värvningsarbetet, måste vara lättare att värva tidigt om man kan visa vilka som är på kontrakt redan (innan SHL) tar dem.

Så att kontakt är värdelösa tycker jag är felaktigt, har man chansen att förlänga med de bästa spelarna ska man givetvis ta den, då vet man att man har dem med till SHL, samt att någon av dem kommer troligen stanna.

Så länge vi är i HA får vi leva med att SHL klubbarna plockar russinen ur kakan. Men hellre vara en klubb som gör spelare bättre och ger dem chansen att gå till SHL än en klubb där man fastnar och inte kommer vidare uppåt.

Sv: MoDo - Mora 220213
Heyerdal: I och med segern är vi garanterade slutspelsplats då, skönt att ha det fixat med 10 matcher kvar.

Sv: Silly season
{9315}: Det är det jag menar 2 i ligan o ska inte satsa på gå upp utan vara nöjda? Men du skrev mina tankar 😁

Sv: Silly season
KB: Jag hör vad du säger och jag säger samma sak.
Men du får inte ersättning för en icke kontrakterad spelare om denne går till Allsvenskan eller utlandet, som vi båda skrivit så måste spelaren plockas upp av Shl innan säsongen startar för att ersättning skall utbetalas.

Därför är väl kontrakt på våra stjärnor en garanti att vi får ersättning och med ett kontrakt minskar deras chanser att gå till en annan klubb.

Sv: Silly season
{9315}:

Sv: Silly season
Gavelo: Alla spelare som går till SHL som har spelat i a-laget under förgående säsong får man betalt för, oavsett om spelaren har kontrakt eller inte.

Sv: Silly season
{9315}: med reservation för att jag får äta upp det när gradin tar ett skönt scoutjobb i nhl och karlin tycker att det kittlar att träna örebro

Sv: Silly season
locken: suck, nej det är inte alls det jag säger. jag säger att världen inte kommer att gå under om modo inte värvar ELLER om modo värvar men ändå inte går upp, att modo har byggt upp en förening och en organisation som har bra möjligheter att fortsätta vara bra även nästa säsong. det är inte nu eller aldrig någonsin igen. det är allt jag säger. inget annat.

Sv: MoDo - Mora 220213
Gavelo: Går vi inte upp kommer man ju onekligen sakna David MacInnis slägga...

Sv: Silly season
Gavelo: Du får alltid pengar om en spelare lämnar för SHL, oavsett kontrakt eller inte. Det handlar bara om var spelaren har huserat under föregående säsong.
Exempel från förra året: Molldén lämnade KIK för VIK efter 20/21. Malmö plockade upp Molldén sommaren 2021 och utbildningspengen gick till KIK. Västerås fick inte en krona trots att det var de som hade kontrakt vid övergången.

Sv: Silly season
{9315}: Men enligt dig ska vi sitta nöjda första gången sen vi åkte ur då vi har chansen o hoppas att nästa års värvningar håller. Kanske sälja någon till! Eller hur det nu blev med Modigs.... ja jag vet att dom bröt 1 säsong när vi hade chansen av 7...
Nästa år ska vi spela in 5 nya juniorer. Vi måste satsa NU...när vi har chansen

Sv: MoDo - Mora 220213
{9108}: jag tyckte det var en bra match, högt tempo och två lag som jobbade för tre poäng, jäkligt spännande med ett grymt skott som gav MoDo trean !

Sv: Silly season
{5647}: Det scenariot händer ibland (läs Ingman) och då får man ersättning, men det går ju inte att hoppas att spelare som släpps till andra As klubbar går vidare till Shl direkt, det bästa är att ha kontrakt då är man garanterad ersättning.

Sv: Silly season
Gavelo: Man får väl pengar oavsett om de har kontrakt eller inte. KIK fick pengarna när den back de tappat till Västerås gick till Malmö.

Sv: Silly season
{9315}:
Idag ville inte Mora vinna men skönt att vi får med oss en trea 😀

Sv: MoDo - Mora 220213
{9108}: aha läste ditt förra inlägg o tänkte är det Bernhard..

Sv: Silly season
Frontschwein: För att en förlängning av kontrakt eller ett kontrakt generellt är bra av 2 anledningar:

1- Modo kommer erhålla ersättning om en kontrakterad spelare lämnar för Shl. Inget kontrakt, ingen deg.
2- En kontrakterad As spelare kan endast gå till Shl, dvs han kan inte välja att gå till KHL, finska ligan eller någon annan liga vilket ökar chanserna att han stannar kvar.

Sv: Silly season
Frontschwein: jag tror du missförstod hela mitt inlägg, har inte ens pratat om kontraktsförlängningar utan möjligheterna att ställa ett bra lag på banan nästa säsong trots eventuella spelarförluster

Sv: MoDo - Mora 220213
{7639}: håller med, men det är skräp expressen ändå så .. :P

Sv: MoDo - Mora 220213
{9108}: Inte okej när länken förkortas till det här.
Uppladdat:

500x0-2022-02-13-171951.png


Sv: MoDo - Mora 220213
{9108}: var väl då OP svängde runt strax innan han nådde pucken som han vispade med sig klubban högt


Sv: MoDo - Mora 220213
{9108}: Oh fan 🤔?

Sv: Silly season
{9315}: varför då ens glädjas åt "kontraktsförlängningar"?

Sv: MoDo - Mora 220213
jonsson: Lättad att vår svit att inte förlora två matcher i rad håller och nöjd med tre poäng men det finns mycket att förbättra helt klart.

Sv: MoDo - Mora 220213
Silly: Troligtvis redan klar för Färjestad nästa säsong

Sv: Silly season
Frontschwein: jag tror du får läsa hela inlägget nästa gång, det är ingen som har sagt att stjärnorna kommer stanna

Sv: MoDo - Mora 220213
Steken84:
3 sköna poäng , Men inget mer.

Tycker Gradin skall jobba på Morabacken Axel om vi går upp?

Sv: MoDo - Mora 220213
{7639}: Mora är svåra, duktiga defensivt och spelar otroligt disciplinerat,
Johan är irriterad i intervjun, han talar väldigt mycket i affekt när han säger att Mora är det bättre laget, för det kan jag inte alls känna igen.
Mora är nästan helt uddlösa framåt förutom första 15 i andra men i övrigt tycker jag Modo äger det mesta.
Hade vi haft lite bättre avslut så hade denna match varit avgjord i första med en 3-4 puckar.

Sv: MoDo - Mora 220213
jonsson: på 1-1 målet, misstänkt men jag tycker inte se fulla situationen på den

Grattis till segern iaf!

Sv: MoDo - Mora 220213
Nöjd med 3 p men spelet önskar mer

Hedberg tyckte det va high stick på 2-1 målet?

Sv: MoDo - Mora 220213
Vackert med 3 poäng men mer var det inte. Hoppas vi nu landar något nyförvärv så truppen blir spetsigare😀

Sv: MoDo - Mora 220213
Gavelo: Blev precis som jag sa, när det är grovt grus i forwardsmadkineriet kliver Bernhard fram.
Jag visste det😀

Sv: MoDo - Mora 220213
Tarasov: Dagen är räddad efter blek OS-insats!

Sv: MoDo - Mora 220213
Gavelo: Står man framför mål så är det bara att skydda munnen med ena handsken och bollarna med den andra, herregud vilken träff!

Sv: MoDo - Mora 220213
Confusius:
Ja man slarvade inte

Sv: MoDo - Mora 220213
Tarasov: Haha vilket jävla byte, och ett ok avslut!

Sv: MoDo - Mora 220213
Tycker generellt att Ohlsson är sjukt bra på att skymma, helt orädd och målvakten ser oftast näst intill ingenting

Sv: MoDo - Mora 220213
Heyerdal: stänkare! Ska vi hoppas vi inte släpper in 2-2 direkt nu

Sv: MoDo - Mora 220213
Bad_Brett: Herregud villat slagskott, bland det värsta jag sett!

Frågan är nu, kommer vi klara hålla ledningen sista minutrarna eller skall vi släppa ledningen igen?!

Sv: MoDo - Mora 220213
bengt88:
Varför gör man inte så här VARJE ANFALL🤣🤣

Sv: MoDo - Mora 220213
Bad_Brett: Kung Bernhard...

Nu får ni sluta missa målet grabbar, pang.

Sv: MoDo - Mora 220213
bengt88: Benhardt skott! Mål!

« · 2290392 · »