Löven spelar bra i egen zon alla hjälper till. Visst vi skjuter mycket men hur många puckar kommet fram de flesta fastnar i trafiken framför mål. Sedan så har don en bra målvakt som tar skotten som väl kommer igenom.
Men det är stor skillnad på jobbet i egen zon. Vi hamnar allt som oftast ute i hörnen Lövens backar överglänser våra i det defensiva tänket. Vi må ha spelskickligare backar men hjälper inte ett dugg när dom väger för lätt.
henkeiskogen: Jag måste ha missat regeländringen i HA där man beslutade att "Spelare är alltid ansvariga för sin klubba i spel vid eventuell slashing/tripping/high stick, såvida det inte är Björklöven, i vilket fall man måste diskutera det."
Bad_Brett: Många supportrar kollar bara på skottstatistik tyvärr. Björklöven plockar upp nästan alla era lösa pass bakom deras mål i offensiv zon och så åker ni på kontring.
Positivt så är det fler bra målchanser i 3:e än i 2:a.
Imponerande, två närmast oavbrutna sekvenser med omedelbara målchanser i vilka Löven trippar puckförande spelare två gånger utan att man tar utvisning gånger två, eller ens gånger en. Helt förlamande dålig domarnivå. Vad i helvete?
Rytter: det av flera på forumet hypade Södertälje ligger under mot bottenlaget Västerås borta. Det viktiga är inte att vinna i kväll. Det viktiga är att vinna serien och då avgör hemmaplansfördelen. Dvs kämpar vi ända in i kaklet men förlorar ändå kan det ta kraft. Viktigast att spara kraft och vinna våra hängmatcher. Hemmaplansfördelen är viktigare än att sätta oss i respekt mot Löven.
Steken84: Alltså... det är inget anmärkningsvärt med att vi förlorar ett toppmöte. Men att vi inte ens klarar av att göra ett mål i denna typ av matcher... det säger en del.