{10015}: som agenten sa, det måste vara en klubb som passar Axel och hans principer. Principerna gissar jag innebär att då faller Löven bort för alla som spelat i Skellefteå. Kanske han vill komma hit i stället, återförenas med AP och stoppa Löven I stället?!
TickledDonkey: Allt pekade väl på att Werner skulle lämna Malmö. Modo vill ha honom, Werner vill till Modo, Malmö spelar inte Wernblom så för alla normala klubbar hade detta varit en no brainer, frigöra lite löneutrymme och plockat in valfri spelare inför kvalet, en 13:e forward står väl inte superhögt i kurs direkt och kan inte vara så svårtersatt. Men som den skitföreing man verkar vara och med en verklighetsfrånvänd coach så vill man ha kvar Wernblom på bänken av någon anledning.
modomille: Det jag inte riktigt fattar med artiklarna i ÖA är att i ena meningen skriver man att det är blankt nej från Malmö gällande att släppa Wernblom. För att i meningen efter skriva typ ”mycket tyder på att Wernblom spelar i MoDo efter 15 februari”. Hur tänkte dom där?
Då var Jens klar för Löven. Det kanske redan dryftats här men med tanke på vilken spelare han är samt vad man som utomstående kan tycka Löven skulle behöva så känns han lite som Lööke på laxen...
Rytter: haha nja jag tycker bara det verkar vara avundsjuka, om nu ryktet kommer från Finland så förstår jag inte varför löven ska få skit för det, men men vi får väll se hur bra han kommer att vara antar jag, å andra sidan skulle nog Modo behöva honom eftersom ni verkar sakna målgörare😉😉
Ryktet säger att Lööke klev på färjan gråtandes och försökte klamra sig fast i agentens ben i ett sista desperat försök att bli kvar. Men representanter från Vasa var snabbt framme och slet lös honom och kastade honom ombord på färjan.
När han kom till Umeå var det med en lapp runt halsen som det stod "Kenttä" på.
Modohockey2121: Det skulle ju också kunna vara så att ex Löven betalar lite mindre...men kan erbjuda ett positivt slutspel (oavsett när det tar slut) istället för lag som Malmö där man i princip bara kan förlora. Eufori kontra ångest osv... Att välja löven före Färjestad blir svår-argumenterat utifrån detta. Det ska vara roll man får i laget + ev SHL-bonus till spelaren då. kanske. Den tjänar ju inte Vasa ngt på.
Min poäng: Inga spelare lämnar mot sin vilja när man inte behöver. Det behöver ju inte heller vara laget högst upp som innebär roligaste utlåningstiden. Jag har dock inga fakta alls i fallet utan reflekterade bara utifrån att alla verkar ta för givet att löven betalat mest.
Modohockey2121: Vilken jäkla cirkus, detta trodde jag verkligen inte, väldigt oprofessionellt av både Vasa sport och Kentää. Så jag får krypa till korset i min diskussion med JFK och Rytter igår då jag var säker på att både Jens och Axel skulle bli klar närmaste dagarna för Löven. Nog för att man vet att det förekommer fulspel bakom kulisserna men detta tar nog priset.
Serki3.0: För att löken själv inte vill dit? så man måste hitta en lösning :) Tycker artikeln med agenten förklarade en hel del hur VASA tänker och gör..
hompa90: Ja, det är lite chansning med Tex men just nu skulle jag foka på att få loss Wernblom och stanna där. Tex såg ju helt okej ut senast. Ge honom en månad till med försiktig upptrappning så blir det kanon.
Känns just nu som att laget har tillräckligt med att få igång effektiviteten och det "grittiga" spelet. Fler nya in i gruppen är nog inget som gör att vi går upp.
..om Hedman eller Ullmark har lust att ta upp MoDo kan jag tänka mig att göra avsteg från min åsikt.
Greg P: Respekterar din åsikt men håller absolut inte med. För hade det handlat om en annan kubb skulle du inte sagt som du gör :) Undra om löken är tvingad till löven med? bara för att dom betala mest? då Brynäs var ute efter han men när summan drog iväg valde Brynäs att inte haka på.. Så grattis ni får spelare som inte vill vara hos er. Dom kommer ju absolut täcka skott med huvudet före :)