1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531345 inlägg · 4122 ämnen
« · 85580 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Säsongen 2002/2003
mgamill:

Det är så sjukt...tror folk att MoDo kommer att stå där i höst och bara vara ett halvt lag? Tror de att MoDoledningen har glömt att de måste värva för att få ihop till ett lag? Man kan ju bli galen av mindre än att läsa på modohockey.se-forumet...

Dessutom: man kanske får räkna med att ens lag har mellansäsonger ibland. Det är inte alltid man kan sikta in sig på SM-guld, om man vill överleva som förening.

(KARLIN??)

Sv: Säsongen 2002/2003
mgamill: Jag tror även att du med 99.99% säkerhet kan räkna med Staahl nästa säsong. Risken att NHL vill ha honom är nämligen i princip obefintlig. Weinhandls chans att stanna i Modo beräknar jag till 85%. Hedins chans är nog något mindre. Kanske 55%.

Än har jag inte hunnit få hjärtklappning. Jag tror vi har vårt på det torra när det närmar sig säsongsstart. Hoppas även att Kamilla har rätt om det där med att NHL-spelare är på väg TILL klubben...

I dagsläget tror jag dock att det kommer bli otroligt svårt att upprepa fjolårets bedrift att sluta tvåa i serien. Realistisk målsättning är väl placering 3-6. Iaf slutspel. FBK, Frölunda, HV 71 tror jag blir svåra att rubba kommande säsong.

Sv: Säsongen 2002/2003
knaskamilla: Ingen kan glömma Micke P!!!

LJ: Tack för tipset!

Så vad tror ni blir han kvar el. sticker han till nån annan klubb?

Sv: Säsongen 2002/2003
knaskamilla:

Precis. Det är det som skiljer Bengt Hedin från andra. Han snackar när det är klart och påskrivet. Bengan har ju faktiskt visat att han kan fixa lirare eller vad sägs om:

Vyborny, Petrovicky, Lintner, Hlinka, Wahlberg, Högardh osv. Fan, jag tycker det bara är spännande med nya lirare. Sedan kanske Svartvadet, Eriksson, Timmy, Sundström, Karlin dyker upp om nåt år eller så. Jag längtar!!!

Sv: Säsongen 2002/2003
rådbjer:

Han är i ingenmansland, och alla har glömt att han finns...

Sv: Säsongen 2002/2003
rådbjer:
Kolla min ÖA-sporten.

Sv: Säsongen 2002/2003
Hur är det? Har Micke P försvunnit eller är han kvar i Modo eller velar han på än?

Svar till: En röd o vit liten skit i brunrandiga kallingar!

Sv: Säsongen 2002/2003
mgamill:

Jag tror benhårt på att MoDo kommer att skriva/har skrivit kontrakt med ett par NHL-spelare.

Säsongen 2002/2003
Om vi nu tappar de som är som rykten så skulle laget se ut så här (med luckor förstås):

1.Högardh-Hlinka-Wernblom
Hedlund-M.Johansson

2.Söderberg-Öhman-T.Pettersson
Öberg-Lehtinen

3.Lindström-P.Öberg-Wennerberg
............-..............

Men tänk på att Modo är ett ungt lag som hela tiden blir bättre och Bengt Hedin kommer att pytsa in ersättare till de som försvinner, så det blir en spännade säsong.

Sv: Denna Sedinarna
Först en liten Per Zetterbergkommentar. Okej, han har haft sina dispyter men det borde vara glömt nu. Han har visat att han klarar att sitta på bänken nu för han har fått tränat i Grekland (haha). Han har dessutom en frisparksfot som få i Sverige är i närheten av. Nåja, han kommer ändå inte med så det är onödigt att snacka mer om honom. Vad jag kritiserar är Lars-Tommys ovilja att ta med de tekniska lirarna/framspelarna, för att istället i 19 fall av 20 välja grovjobbarna. Jag hävdar dock att Mild ska med till VM. Men varför Daniel Andersson? Släng in Kim Källström då. Han är kreativ och kan bli en joker. Men nej nej....här tuffar vi på i gamla spår. Inriktning tre 0-0-matcher eller?

Apropå jämförelsen Davidsson/Jonsson vs Sedin/Sedin. Håller med NuMountain till 100% att de förstnämnda skulle ha lika stor chans att lyckas i NHL som en snöboll i helvetet (vilket torde vara rätt liten chans :). Sedan är det så uppenbart att många sticker till NHL för tidigt, eller efter de gjort en kanonsäsong i ES. Hur många är det inte som har misslyckats? Det finns hur många som helst. Till slut hjälper inte hur mycket pengar som helst ett förstört ego. Då väljer de som inte lyckats att istället åka tillbaka till ES (senaste exemplet: Luleås Rönnqvist). Jag ger mig tusan på att väl tillbaka så kommer han inse att han inte lärt sig mycket konstruktivt i NHL. Jag har svårt att se att han kommer dominera i ES nästa säsong.

Nej, om spelare ska åka till NHL för att ha en chans att lyckas så krävs det enligt min mening att de antingen är a) helt dominerande i ES (typ. Huselius förra säsongen) eller b) grovjobbartyp som alltid gör sitt jobb och inte bryr sig så mkt om poängskörd (typ Ulf Dahlén). Jag tror även att ex. Mattias Johansson skulle kunna lyckas i Calgary. Han får inte spela i toppkedjorna, men det får han heller inte göra i dagsläget så det är ingen större skillnad. Jag tror däremot många får knäckt självförtroende när de går från att vara en toppspelare i förstakedjan i ES till att bli en dussinlirare som knappt platsar i fjärdefemman i NHL. Andreas Salomonsson är ett exempel på det scenariot.

Av nån anledning verkar det vara lättare att slå sig in som back. Kim Jonsson och Daniel Tjärnqvist två exempel. Jag tycker dock ändå att Pierre hedin bör vänta ett år till och utvecklas ytterligare i ES nästa säsong. Att vara med i Tre Kronor ger ökat självförtroende och som backklippa i Modo nästa säsong får han mycket speltid. Åker han däremot till Toronto finns det en risk att självförtroendet får sig en knäck. En som jag definitivt tycker ska vänta är Mattias Weinhandl. Han är fortfarande ung och kommer få fler chanser.

Sv: Denna Sedinarna
Frisco: Det märkliga med de spelare du nämner; Johan Davidsson och Johnas Jonsson är att om de hamnar i NHL så finns det inte en chans att de kommer att vara aktuella för VM lika lättvindligt som nu när de spelar i ES. Kanske är det så att de flesta som spelar ordinarie i hyfsade NHL-lag blir sämre än de varit hemma i sverige. Sedina är ju ett bevis för det. De har tydligen inte bara stagnerat (För de var ju med förut i VM) Nu är de inte ens aktuella. De måste alltså ha blivit sämre. Med tanke på vilka talanger tvillingarna är så ger jag inte Johan Davidsson och Johnas Jonsson större chans att utveckla sig i NHL än en snöboll i helvetet. Det bästa för dem vore om de blev kvar i ES. Varför hamnar Modos talanger alltid i NHL? Det känns orättvist att de ska hamna i den ligan som underutvecklar spelare.

Sv: Denna Sedinarna
samjo: Jag håller nog med dig i det mesta utom angående Per Zetterberg. Han har ju haft vissa dispyter med förbundskaptenerna de senaste åren som säkert ligger till grund för att han inte spelat landslagsfotoll de senaste åren. Och han är säkert sämre nu än för 5-6 år sen. Ser ingen annan förklaring till varför han från att vara en stjärna i Belgien numera spelar ganska bortglömd i nåt Grekiskt lag.

Sv: Denna Sedinarna
Det råder lite "klart att vi inte ska peta de som varit med och spelat bra hittills"-mentalitet hos Tre Kronor. Samma mentalitet som f.ö. finns hos i princip alla lagledare inom en sensk lagidrott. Detsamma gäller fotbollslandslaget där tidigare meriter går före talang. Som tur är så är Zlatan en så pass stor talang så honom kan de inte undgå att ta med. Men det finns andra som borde få en chans. Jag skulle hellre se att ex. Per Zetterberg kommer med till fotbolls-VM istället för Daniel Andersson. Det behövs en backup-spelare till Anders Svensson och det är enligt min mening INTE Daniel Andersson. Men jag garanterar att förbundskaptenerna inte resonerar som jag gör.

Det klart att Henrik skulle platsa i Tre Kronor. Snacket om att "de är för dåliga" köper jag inte. Det är snarare så att de inte känner sig ha nåt behov av dem nu och vill inte splittra killarna i laget.


Sv: Denna Sedinarna
Vilka sopor de två är.
www.aftonbladet.se/vss/sport/story/0,2789,160298,00.html

Johan Davidsson och Johnas Jonsson det är riktiga superstars som kan göra vad som helst med en puck.
Bra jobbat Hedberg. Åter ett bra beslut av dig.

Sv: Modos slovaker i VM
MartinS:

Håller med om att Palffy nog är den bäste slovaken i NHL. Han är mest komplett. Gör både mål och assist och kan ibland ha lekstuga i anfallszon när han är på humör. Läste dock att palffy tackat nej till VM. Slovakien inväntar dock 3 ytterligare NHL-förstärkningar. Vet inte vilka i dagsläget. Har inte så bra koll på slovakierna i NHL förutom de mest namnkunniga. (Demitra i St. Louis kan ju ex. inte komma pga vidare avancemang). Backen Visnovsky i Kings, är hans slovak måntro?

Slovakien skulle liksom Sverige behöva ett par förstärkningar på backsidan. Nu har ju Kim Johnsson tack och lov tackat ja till VM! Även Norström är tillgänglig sedan Kings åkt ut inatt. Han skulle vara en jätteförstärkning som vi behöver om lag börjar spela "grishockey" mot oss. Det blev även som jag trodde. Montreal slog ut Boston inatt! Även PJ Axelsson tillgänglig. Han är drömkille för alla lag och har spelat mkt bra i Boston trots förlusterna.

Min drömfinal kan fortfarande uppfyllas. Colorado - Montreal. Vilket fruktansvärt drag det skulle bli kring den finalserien! Finns hur många "matcher i matchen" som helst. Några exempel: USA - Kanada. Roy - Theodore. Foppa - Koivu. Det blir extra intressant eftersom Roy spelat i just Montreal så många år, och även vunnit Stanley Cup med dem. Sedan möts två killar som gjort comeback efter ett långt avbrott. Jag skulle definitivt inte ha nåt emot att se den finalen iaf! :)

Sv: Modos slovaker i VM
samjo:

Satan gör verkligen skäl för sitt namn. Slovakien har ju några fina målskyttar i sitt lag men som du säger så brister det i defensiven. Tänk er vilket lag dom skulle ha Tjeckien och Slovakien tillsammans. Ouch!

Glöm inte Palffy om Kings åker ut. Slovakernas bäste enligt min mening. 4+5 i slutspelet hittills och 31+25 på 62 matcher i grundspelet.

Sv: Modos slovaker i VM
samjo&Martin S:

Utan att ha sett matchen idag så måste jag säga att jag med hjälp av bilderna från Finland-Ukraina på näthinnan kan man dra en hel del slutsatser om Ukrainas spel. Detta när de t.ex. lyckas fixa fem tvåminutare på fyra minuter i andra perioden. De har lyckats nischa in sig rätt rejält som det största grislaget i VM verkar det som...

Vedhuggarhockey gör ju att man antingen får förlita sig på starkt PP eller individuella prestationer, att Slovakien ska lyckas så mycket bättre med det än Finland är kanske lite mycket begärt. Tur iaf att hockeyn vann (säger återigen: en som inte sett matchen :-)

Sv: Modos slovaker i VM
MartinS:

Ja det verkade som vi tänkte på samma sak vid samma tidpunkt. Lintner må vara bra offensivt men har klara brister i defensiven. Man skulle väl kunna säga detsamma om Slovakien som lag idag. De gör 5 mål, men släpper ändå in 4 trots stort skottövertag.

Jag tror dock deras förstafemma kan orsaka skrämselhicka för de flesta lagen. Och då har ändå inte notoriske målskytten Satan börjat producera mål ännu. Kanske för att han spelar med en ännu bättre målgörare vid namn Bondra.

Nej som tur är består Slovakien av fler femmor som inte håller lika hög klass. Sedan är defensiven bristfällig. Någon direkt toppmålis har dom inte heller. Men trots det tror jag dom kan spela riktigt bra mot de bättre lagen. Tror det var en del motivationsbrist hos vissa spelare mot Ukraina.

Sv: Modos slovaker i VM
samjo:

Såg inte den komma där. ;-)

Hlinka und Lintner
5-4 mot Ukraina för Slovakien idag. Hlinka 1+1 och Lintner satte två. Hur blir det egentligen med honom? Rangers nästa? Har faktiskt svårt att se honom uträtta stordåd i NHL med sitt nästan obefintliga fysiska spel.

Modos slovaker i VM
Slovakien - Ukraina: 5-4

Richard Lintner 2 mål. Miroslav Hlinka 1 mål + 1 ass.

Lintner har 4p (3+1) på två matcher och spelar back i Slovakiens förstafemma där NHL-proffsen Satan, Bartecko och Bondra är forwards. Slovakiens förstafemma ser grymt bra ut på papper! Buffalos Satan leder också poängligan för tillfället efter 5 assist på två matcher.

Vår egen Hlinka spelar om jag fattat det rätt i fjärdefemman med kedjekamrater vid namn Radovan Somik (född -77, spelar i Sc Zlin) och Robert Tomik (född -76, spelar i Starta Prag). Hlinka har efter två matcher producerat 2p och är +1. Tomik har gjort 2 mål och är +2. Somik har gjort 2 ass och är +1.

Somik och Tomik. Låter lite som Knoll och Tott. Undra om någon av dem skulle vara sugen att spela i Modo måntro? Fast det vore ju bäst om han också kunde spela center.

Sv: Inga Sedinare i VM
Bröderna Sedin väljer själv att avböja VM p.g.a. "brist på motivation" (plus att Daniel fortfarande känner av ryggproblemen). Men enligt text-TV så har Hedberg uttalat att dom ändå inte skulle varit aktuella i dagsläget.

Öhlund tackar nej för att operera en axel. Även om han inte var i sitt bästa slag i slutet av förra årets VM så hade han ändå inneburit ett stort tillskott i Sveriges nuvarande backbesättning. Vi MÅSTE få hit åtminstone EN NHL-back till det svenska laget. Helst två så vi kan ha en reservback på bänken. Får Tomas Johansson spela när vi kommer till kvartsfinalerna så kan vi åka ut mot lag som Schweiz! Det är ju osäkert varje gång han och Tjärnqvist är i egen zon! Och det beror mest på Johanssons tafatta spel. Det visades i matchen mot Österrike och det visades ännu tydligare igår när Slovenien gjorde sina två mål.

Kim Johnsson, eller Mattias Norström. Kom hem snarast möjligt! Då kan vi klara oss bra även mot bättre nationer.
Tror tyvärr Näslund tackar nej till VM. Men jag klandrar honom inte.

Wow. Kul att se "Nyllet" leka lite. Trots 3 dygns resande så var hans skridskoåkning bäst av alla i det svenska laget. Iofs så var motståndet väldigt dåligt, men där har vi en kille som visar rätt inställning och som verkligen är sugen på att spela. Jag tror han kan lyfta laget till stordåd. Just nu känns Tre Kronor mycket bra komponerat. Inte för många proffs så att laget känns överlägset utan en bra blandning som ändå kan klara av att slå favoriterna Tjeckien. Men det krävs som sagt en eller två backar ytterligare. Jag skulle även mkt gärna se PJ Axelsson ansluta till slutspelet. F.ö. är jag nöjd.

PS. Håller med den som tyckte att det var konstigt att Weinhandl får spela med tröja nr 26. Medan Jönsson får spela med sin tröja nr. 21. Chansen att Sundin ska ansluta anser jag för tillfället vara mycket mindre än chansen att Foppa ansluter. Bägge fallen är dock mikroskopisk små så man borde väl inte ens spekulera.

Sv: Inga Sedinare i VM
Lumber Jack:

Om Zlatan, Bojan, Kim m.fl, m.fl. diskrimineras skall så även ske med dessa/denne.

Forza gubbvälde, dyrkan av talangavsaknad och påplatssättande!

(Hardy Nilsson, den ende man som lyckats föra MoDo UR Elitserien)

Sv: Inga Sedinare i VM
Frisco:

Sedinarna är siamesiska...
Fast det är ju klart Daniel har ju inte direkt vräkt in poäng mot Detroit.

Sv: Inga Sedinare i VM
Lumber Jack: Du menar väl Henrik Sedin?

Inga Sedinare i VM
Det var ju inte så trevligt, kanske de formstarkaste svenskarna i NHL inte tillräkligt bra för Hardys sjunkbombshockey.

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
Frisco:

Hihihi. Didn't see that one coming (eller...hur var det nu igen?)! ;)

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
knaskamilla: Vi som stavar fel och sätter in lite fel ord och ibland bygger meningar fel men aldrig klagar på andras fel gör också som vi själva vill.

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
Frisco:

Det är lite som man själv vill. Jag gör så.

Sv: Derbygrupper, JA TACK!
Här var det ganska tyst ikväll. Undrar om alla tröttnat på kalsongmannen elelr om det är laddning inför tisdag?
Z zz ZZ Z z zzz zz z Z

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
knaskamilla:

Vad kryptisk du är.

scim:

Såja.

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
knaskamilla: Skriver man förkortningar bara sådär utan punkt?

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
GLMC:

Hör av dig till mig så ska jag berätta vad mina vänner på Island heter i efternamn.

Anskotin ostur!

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
GLMC:

Hmm, men om jag vänder på det då? Tröjnr Sigurdsson?

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
Frisco:

Tröjnr är en polack.

Eller en förkortning av tröjnummer.

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
scim:

En islänning/ska UTAN ett "son" eller "dottir" på slutet? Skärpning! Det här ligger ju nästan på samma nivå i Islandskunskaper som de uppvisades i "Mighty Ducks" :-)

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
Frisco:

Det kan man fråga sig men visst låter det ett namn på en Islänning? Sigurd Tröjnr?

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
knaskamilla: Vad är tröjnr? Skärpning!

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
Kärran:

Det heter "blev", inte "vart"...

Jag undrar: förväntar landslagsledningen sig att Sundin ska komma hem, men att Foppa inte kommer att göra det (tänkte på vilka tröjnr som används och inte)? Har inte orkat bry mig om turerna kring VM och spelarna och så...

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
poffa:

Om knas hade varit här så hade Frisco fått IG i rättstavning i merparten av sina inlägg. (C-??)

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
NuMountain:

Hull gör 3 mål och så vart Vancouver utslagna.
Frågan är nu vilka av de fyra svenskarna i laget som kommer till VM.
Den som lever få se.
Har de inga "dolda" skador så kanske alla kommer.
Det kanske blir lite roligt att följa VM till slut.

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
poffa: Henrik gör sitt andra för kvällen och Sedinarna får beröm för sin säsong. Det finns fortfarande lite hopp för Vancouver, bara man inte får fler PP så. Där verkar man vara sämre än modo.

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
Frisco:

Godnatt på dig. Kom ihåg, bara två dagar kvar nu.

Förresten, om knas hade varit här nu hade du fått C- i rättstavning på det sista inlägget.

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
poffa: Tackar. Jag ska lägga ner allt nu för idag. Fattar inte vad de säger på radion och hinenr inte med nånting annat. Tråkigt att de stänger McLay klockan 01.00. Dålig stil. Godnatt allihop. Idag törs jag inte skriva några sätan pga att det pågår febril inläggsradering på detnna gästbok idag.... Sov gott..

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
scim:

Ja, det vore något...

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
Poffa: Sedinarna blir de första EHX-klassade hockeyspelarna.

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
Frisco:

Ja, de gjorde mål. Målskytt Riku Hahl...

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
scim:

Lätt att de gör. Gör de ett mål till i den här matchen kommer nästa sändning att vara i Virtual Reality...

Sv: Foppa spelar inte i nattens match
Frisco:

Jag vet inte, jag lyssnar på Vancouver.

« · 85580 · »