MODO Hockey - Linköping 2011-09-24
Och till er tikare, om ni inte är så sugna på skadeglada MODOiter kan ni stänga ner eller hålla er i TIKboken.
Men ha i åtanke att det kunde vara värre.
Man kunde vara Timråit...
Nu är Arto allt bra besviken.
Näslund lär bli tvungen att öppna plånboken nu...
Ha Madsen spelat matchen? Såg han första gången nu, typ.
"Modo vinner och TIK viker ner sig. Det känns igen.
spud Kommentera 2011-09-17 18:25"
Frågan är om det inte kan ha varit fotleden som han skadade förra säsongen?
Bra coachat av Samuelsson som låter de som är hetast spela mest.
Jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!
Kopia av Frigrens 1-0 mål?
Redigerad kommentar
En liten input.
Axelssons klubteknik är helt sjuk.
Kommentatorerna är ett stort jävla skämt.
Hedmans skridskoåkning är 30% bättre än förra säsongen, minst.
Modos powerplay är under all kritik.
Blomsten och Unger är förmodligen det sämsta kommentatorsparet man kan sätta ihop i detta land. De får Lindeborg och Renberg att framstå som fullblodsproffs. Unger har ingen som helst koll på vilka spelare som är på isen eller vilken klubbfattning de har. Han har blandat ihop Hersley och Westin, Hannula och Axelsson etc. Arto är lika dryg och äcklig som vanligt, och tar varje möjlighet han får till att kasta dynga över MoDo.
Kommentarer om spelet då? Tja, det ser inte speciellt bra ut. Några få ljuspunkter finns det dock: Hersley kommer in och visar kvaliteter i det offensiva spelet och Dick tycks göra underverk för andra kedjan.
Nyström får tyvärr minimalt med istid, men har jobbat stenhårt under den tiden. Samuelsson junior ser lite nonchalant ut och skulle nog må bra av en kortare bänkning. Han slarvar med pucken och tar återigen en onödig utvisning i anfallszon. Byt plats på honom och Nyström, tack.
Ringsidebiljetter på Battle Of Botnia blev för tufft att motstå men det satt långt inne. Får se matchen i repris två gånger istället så känns det lite bättre.
HEJA MODO!
Ha en trevlig eftermiddag :)
| Referee(s) | Sören Persson, Tobias Björk | |||||
| Linesmen | Johannes Käck, Per Sondell | |||||
Kommentar
Headcoach Ulf Samuelsson
- Det blev en riktigt tät match i torsdags mot AIK. Egentligen inte någonting som var direkt överraskande. När det blir en sådan tät och tight match gäller det att ta tillvara på de chanser man får - och det var AIK bättre än oss på.
- Nu står vi inför en intressant uppgift när Linköping kommer på besök. Linköping är ett lag som många har pratat om inför säsongen - och de har även vunnit tre matcher av fyra så här långt.
- Jag vill se att vi i den här matchen är hetare på mål - både med puck och folk.
Spelsugen Dick Axelsson
I elitseriegenrepet mot AIK för två veckor sedan skadades Dick Axelsson.
Nu är han redo för sin första elitseriematch i MODO Hockeys tröja.
- Jag är grymt sugen på att spela match. Det är jobbigt att stå vid sidan.
Jubilaren Niklas Sundström
I januari 1992 debuterade Niklas Sundström i Elitserien. När Linköping är på besök i Fjällräven Center så gör "Susse" sin 400:e tävlingsmatch för klubben.
- Visst är det speciellt när man når ett jubileum. Men samtidigt känns det inget speciellt när man har "Perra" Svartvadet på över 700 matcher i den här ligan - då är 400 inte mycket att komma med, säger "Susse".
Målvakter:
1 Forsberg
32 Tellqvist
Backar:
2 Westin
3 Lehtivuori
8 Hersley
22 Pöck
34 Meyer
51 Ahnelöv
55 Tollefsen
Forwards:
10 Skröder
13 Andersson
17 Madsen
19 Schremp
24 Sundström
25 Hedman
26 Forsberg
31 Axelsson
33 Hannula
35 Westin
36 Nyström
44 Danielsson
67 Samuelsson
MODO Hockey - Inför match