Jo, men jag kan inte släppa riktigt den där incidenten när Malek hade gått in och storspelat (Mot Luleå tror jag att det var), för att sedan bli petad av Bjuhr direkt efter. Maken till dålig fingertoppskänsla har jag sällan skådat.
Jag tror säkerligen att Svedberg kan tränas upp eftersom hans största problem är det rent fysiska. Han är för klen för orka hålla överkroppen uppe. Sedan tycker jag att det är helrätt av honom att gå ut och skära av skottvinklarna på det sätt som han gör, men han måste i sådana fall lära sig att styra ut returerna bättre eller bli snabbare tillbaka.
Bad_Brett: Jag håller iofs. med angående den "petningen", men det verkade som att det var förutbestämt på något sätt. Det var precis när man bestämt sig för att Svedberg inte orkade mer. På det stora hela så tror jag ändå att dialogen med målvakterna är mycket bättre nu och att Malek inte behövde känna sig speciellt oroad av det. Han fick sitt välförtjänta förtroende tillslut och jag tycker att han avslutade säsongen mycket bra.
Det här innebär ju inte att man inte måste hitta en målvakt som är utöver det vanliga. En som försvinner till NHL efter en säsong i laget.
Jo, men jag kan inte släppa riktigt den där incidenten när Malek hade gått in och storspelat (Mot Luleå tror jag att det var), för att sedan bli petad av Bjuhr direkt efter. Maken till dålig fingertoppskänsla har jag sällan skådat.
Jag tror säkerligen att Svedberg kan tränas upp eftersom hans största problem är det rent fysiska. Han är för klen för orka hålla överkroppen uppe.
Sedan tycker jag att det är helrätt av honom att gå ut och skära av skottvinklarna på det sätt som han gör, men han måste i sådana fall lära sig att styra ut returerna bättre eller bli snabbare tillbaka.