Rytter: Jag skulle bli ytterst förvånad om inte Erik Karlsson är er tilltänkta förste center. När vi gick upp var han förste/andre center hos oss. Lär knappast ha blivit sämre av två år i SM liiga.
Helt klart är han en förste center i hockeyallsvenskan. Förstår inte era krav om ni inte tror det. Vad kan ni få som är bättre?
Om Timrå går upp skulle gärna sett honom som tredjecenter i SHL.
Som jag ser det finns det tre orsaker till att han väljer Modo framför Timrå om det blir så.
1. Han vill vara ledande spelare i ledande kedja om han ska spela i allsvenskan. I Timrå skulle han bli tredjecenter efter Lander, och Lundin.
2. Han kan inte vänta och se om Timrå går upp eller inte. Då står han där utan lag om Timrå misslyckas.
3. Modo betalar met än alla andra i hockeyallsvenskan
Jag tror också att han är värvad som center för toppkedjorna, jag skulle gissa att han är en av våra ledande centrar och sedan ska vi in med en till center.
Nu innan vi vet vilka fler centrar vi tar in så tror jag han är andracenter och en andrakedja som jag gav som exempel skulle kunna vara rimlig.
När vi gick upp var han förste/andre center hos oss.
Lär knappast ha blivit sämre av två år i SM liiga.
Helt klart är han en förste center i hockeyallsvenskan.
Förstår inte era krav om ni inte tror det. Vad kan ni få som är bättre?
Om Timrå går upp skulle gärna sett honom som tredjecenter i SHL.
Som jag ser det finns det tre orsaker till att han väljer Modo framför Timrå om det blir så.
1. Han vill vara ledande spelare i ledande kedja om han ska spela i allsvenskan.
I Timrå skulle han bli tredjecenter efter Lander, och Lundin.
2. Han kan inte vänta och se om Timrå går upp eller inte.
Då står han där utan lag om Timrå misslyckas.
3. Modo betalar met än alla andra i hockeyallsvenskan