Spock: Nej, jag tycker inte att vi kan dra sådana slutsatser. När MoDo vann SM-guld 2007 (som du kanske minns) vann vi inte heller mot Sundsvall i cupen. Vi vann bara en enda försäsongsmatch den gången och det var den avslutande mot Luleå.
{5647}: Om jag förstår dig rätt, så påstår du att MoDo förlorade mot IF Sundsvall Hockey i SCA-Cupen 2006?
Jag minns det som att IF Sundsvall Hockey inte vann en enda match i SCA-cupen 2006, inte år 2007 heller - vilket i och för sig är lite irrelevant med tanke på att det inte är säsongen du nämnde.
Sedan ska en också minnas att IF Sundsvall Hockey var ett lag som platsade i HockeyAllsvenskan åren 2006 och 2007. De var långt ifrån toppen men inte alls ett Hockeyettan-lag, som de var när de slog MoDo i SCA-cupen 2015.
{5647}: inte för att va oförskämd o bryta in. När det gäller sundsvall o sca cupen så ska vi alltid ta den matchen med en nypa salt. Modo brukar väl alltid dessutom vila typ 1,5 formation framåt samt 2-3 backar. Så just den matchen är väl den som absolut skriker försäsong är försäsong är försäsong.
Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
Hockeysnacks regler
Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)