KB: Jag skulle inte kalla Werner Jr toppspelare riktigt än om inte det spannet är väldigt stort. Jag tror därför att han kan tjäna mer i As och få en större roll, att hamna i Shl och spela 3/4:e kedjan kommer inte göra han eller klubben rättvis. Intresse finns säkert från Shl och nog kommer han få ett erbjudande även om det inte lär vara speciellt lukrativt.
Gavelo: Han slutade på en nionde plats i poängligan förra året med 47p/49 matcher. Före många etablerade toppspelare. I år sitter han hittills med 17p/22 matcher i ett krisande Mora. Nog tillhör han toppskiktet i den här ligan allt.
Inte för att han skulle må dåligt av ett år till i HA, men nån gång ska han ju ta det där klivet. Det har gått bra för hans tidigare lagkamrater Ludvig Larsson och Ståhl-Lyrenäs. Den sistnämnde har väl haft en liknande resa som Wernblom fram tills i år.
Jag tror därför att han kan tjäna mer i As och få en större roll, att hamna i Shl och spela 3/4:e kedjan kommer inte göra han eller klubben rättvis.
Intresse finns säkert från Shl och nog kommer han få ett erbjudande även om det inte lär vara speciellt lukrativt.