1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 526819 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2878814

Sv: Silly season
Frontschwein:

Har vi förlåtit honom..?
Han har sin bror här uppr nu...

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Silly: Vet inte om vi någonsin haft något emot honom?

Att komma dragande med att han spelat i Ryssland är bara så tramsigt, då kan vi börja med att ta avstånd från alla som kommer från USA och allt vad dom hittat på senaste 100 åren.

Det konstiga är att alla som grinar över Ukraina/Ryssland inte sa ett knyst när vi värvades Kabanov samma år som kriget och annekteringen på Krim halvön trappades upp.

Värvar vi Timashow så köper jag ett medlemsskap för alla fjantar som säger upp sitt.

Sv: Silly season
Silly: Ryssjävlarna mördar civila och rövar bort Ukrainska barn och då har den där skithögen inga problem att spela i KHL och bidra med skattepengar till Putins krigsmaskineri vill aldrig se honom i MoDo igen.

Sv: Silly season
Silly: ” Har vi förlåtit honom..?
Han har sin bror här uppr nu...
Länkar:
www.eliteprospects.com/player/115161/dmytro-timashov”

Inte är ni väl så desperata att ni skriver kontrakt med en spelare som signat med KHL efter starten av anfallskriget mot Ukraina?

Timashov är förhoppningsvis ”död” i svensk hockey nu. Medioker spelare som jag tror är ett gift för gruppkemin också.

Sv: Silly season
Silly: Värvar vi en spelare som gått till KHL, oavsett anledning, medans ryssen är kvar i Ukraina säger jag upp mitt medlemskap.