1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 543726 inlägg · 4153 ämnen

Inlägg: 2923567

Sv: Silly season
Costanza: Det känns som Allsvenskan är något jämnare i år än de senaste åren. Ingen klockren favorit och fortsatt mycket ovisst vilka lag som kommer hamna i kval. Jag tror på final mellan Modo och Björklöven men hade vart jobbigt för nerverna där efter påsk

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Vikingmodo : Följde du ens HA förra säsongen? Visst att många experter hade DIF som favoriter inför säsongen men DIF låg 6:a vid den här tidpunkten ifjol och det tog typ 30 omgångar innan de tog sig in på en topp-3.

Då var det snarare SSK och framför allt BIK som lyftes fram som favoriter att ta hem serien under stora delar.

Det är ju mycket en efterhandskonstruktion från expert-håll att DIF skulle varit dom här "självklara" favoriterna att gå upp när man gick in på sitt _tredje_ år i HA och låg på en sjätteplats efter 10 omgångar.

Så där har du ju minst ett trelags-race i toppen och jag har därför svårt att se på vilket sätt serien skulle skilja sig så mycket från förra säsongen?

Sv: Silly season
Vikingmodo :
Tycker tvärtom, brukar vara en 4-5 lag som gör upp om det. Men iår är känslan av att 2 stycket är långt före resten men å andra sidan bara 10 omg

Sv: Silly season
Vikingmodo : Alla fattar att det blir Löven. Två tunga klubbar.

Sv: Silly season
Vikingmodo : Allsvenskan är tight. Tycker det är bra. Jo, det blir Final mellan MoDo och Löven.