Efter att varit o kollat live på Frölunda-Djurgårn i lördags så finns det mycket som tyder på en Moraseger idag... Frölunda fick flera bra spelare skadade, deras PP var uruselt, deras spel i egen zon var mycket svajjigt.. Får vi lika bra tryck som vi fick mot HV i första peridoen så kommer vi att göra flera mål bakom deras målis.. In med flera spelare framför mål o skym målisen.. Djurgårn spelade smart och tog vara på Frölundas felpassningar.. Det gäller att kontra snabbt för deras forwards var gång på gång efter i kontringarna...
Satt i Scandinavium i lördags och jublade över att Mora ledde med 3-1 efter första perioden.. Sedan gick rullgardinen ner i andra.. Jag hoppas att Kari får igång killarna igen som vi spelade mot HV o första perioden mot Modo.
Jag tror på seger ikväll iallfall efter att sett Frölunda i lördags..
morahockey: Med en schysst crosschecking i ansiktet så har Kallio spelat klart för kvällen... Skämt och sido, JA det var ett skämt!, så hoppas jag att MIK kan hålla en tung forechecking och att hjältarna kan störa Frölundas bästa spelare så pass mycket att dessa ej kommer i nåt poängprotokoll. Jag hoppas på poäng ikväll och jag hoppas att det är bra tryck i hallen! Väl mött!
Dino: Det finns ytterligare en match där vi tappade 2-0 till 2-2. Där avgjorde vi dock med 18 sekunder kvar, och vann med 3-2. Någon som minns vilken match?
Dino: Måste lära sig att spela i ledning, enklast gör man genom att fortsätta den höga forechecking som laget nu börjat praktisera. Det tillåter inte motståndarna att komma igenom mittzon med fart, där är nyckeln anser jag.
Tubest: Det är sju gånger hittills som Mora tappat en tvåmålsledning...... Åtta, om man räknar med att de ledde två gånger i lördags..... Jag har sammanställt detta på bloggen....
Bortser man från den olyckliga studsen mot Modo så tycker jag Juha har spelat upp sig, han är en riktigt bra målis och det kommer han att visa de matcher som är kvar.
Ja vi drar ju på oss utvisningar och tappar markeringarna i försvarspelet i varje match som vi förlorar! Även om Mora leder tex med 3-0 så är man ju aldrig säker när det gäller Mora.
Stigsson: Ja han är ju farlig vid mål. Men vi kommer att ha en anna jobbig jävel emot oss. Och den personen är Tomi Kallio. Han brukar göra mål mot oss.
Matchen mot Modo fick killarna en härdsmälta, hade de fortsatt lika i andra och tredje som de gjorde i första så hade de vunnit matchen. Försvarsspelet har sett betydligt bättre ut sen Kari tog över, är inte alls detta duttande och tafatta jagandet efter puck längre. Jag anser att spelarna vi har i laget nu inte är sämre än nåt annat, problemet nu är att det är för många som underpresterat denna säsong. Både Boggen och Elomo gjorde uppåt 30-40 poäng ifjol och är inte i närheten av det i år. Dahlman har inte vart dålig men inte producerat poäng i den mån jag hade förväntat mig. Bland backarna är det väl som förväntat ingen som är någon direkt poängmaskin.
Tubest: Håller delvis med. I inledningen av en match är ju lagen ofta lite avvaktande, vilket gynnar ett högt stressande MIK. Men när sedan det andra laget har hamnat i underläge och flyttar fram positionerna blir det tydligt, att MIK ofta går bort sig och bjuder på alldeles för enkla lägen. Detta tycker jag illustrerades tydligt i går.
Tycker absolut att den största bristen i år har varit defensiven och förmågan att spela smart i ledning. Dessutom vill jag påstå att spelarmaterialet bäst lämpar sig för destruktiv försvarshockey. Publikfrieriet får anstå till nästa säsong.
Couldn´t agree with you more. Det jäkliga är ju att det syns så tydligt på killarna. Istället för ett nedböjt huvud och ögonbryn spända i ett V som de kan ha i början av matcherna, eller när de ligger under, så ser de närmast ängsliga ut, börjar förlkora närkamper och släpper ifrån sig puckarna för lätt. De äts upp. Helt i onödan.
Visst har vi klarat oss på att spela på ledning ändå, men det har skett med guds försyn många gånger. De gånger vi gjort det, och det känns lugnt och tryggt, har kanske varit vid ett par tillfällen på hela säsongen.
Övermod, som Bukefalos rörde vid, är inte heller särskilt lyckat. Det såg vi prov på igår. Däremot MÅSTE killarna behålla viljan och jävlaranammat. Det är förlusten av det som vi förlorat många matcher på tidigare. En mental fråga, helt klart.
Igår borde vi kunnat avgjort matchen i första, men förlorar med 6-3. Ett klockrent exempel. Finns mycket att jobba på för Kari på det området.
horcoff: Hittar vi tillbaka till spelet vi hade mot HV och första perioden mot Modo så ska det gå vägen. Gäller oxå att vi sätter våra chanser och håller oss på banan.
Bukefalos: Anfalla måste man ju göra men inte huvudlöst, tycker det har sett riktigt bra ut när laget har flyttat upp laget och stressar högre upp. Motståndarna stressas till misstag och deras uppspel fastnar oftast i mitten, men det gäller att alla gör sitt.
Lägga sig ner och bara slå sarg ut det håller aldrig, det har vi sett många prov på under säsonger som gått.
Bukefalos: -Anfall bästa försvar- menade jag inte ordagrant, utan kanske bättre med -våga vinna-. Jag tror nog Kari kan ingjuta spelarna självförtroende.
horcoff: Anfall som bästa försvar? Var det inte den metoden som MIK praktiserade i andra perioden i går och som bland annat resulterade i att Modo kom tre mot noll i ett anfall? Övermod anser jag.
Tror bestämt att MIK:s förmåga att spela tråk-hockey, blir avgörande för lagets fortsättning.
Ny match nya poäng på spel. Kort om Modo matchen först. Hade inte förväntat mig poäng där uppe, men med den starten vi fick så var det riktigt surt att inte få något med. För övrigt så var hockey guden med oss senare på kvällen. Visar vi samma inställning som mot hv senast på hemma plan så skall vi kunna få bra med poäng med oss från måndagskvällen. Pluss och kahnberg borta och får hjälp av medicindoktorn vilket inte gör något. Själva har vi Pierre och Toni D borta. Nu finns det inga ursäkter för att vara hemma och titta på dumburken, bara att släpa sig ner och hjälpa till.
Det startades två trådar samtidigt i samma ämne. Jag bygger ihop dem till ett igen, och eftersom SIVASN var först blev det hans som fick leva kvar. Så här såg det andra inlägget ut...
Ola: FYI så kommer här en youtube-länk från den enda inspelning jag funnit där med sagda grupp/låt. Den är från 2005, men gör sig bättre på tidigt 70-tal, då gubbarna inte var så gubbiga. Urkraften jag pratade om märks tydligast mellan 6-9 minuten nånstans. Savoy Brown är en tidigare gren i det träd där Foghat är mest berömt.
Ni andra med problem att läsa annat än hockeyrelaterat, använd den underskattade [Visa ämnen]-funktionen uppe till höger, och rata de trådar som inte luktar ismaskins-ozon och isoleringsband. (Såja. Nu kan ni inte klaga på det längre.)
Vi har nämligen en väl inarbetad kutym här, precis som på FF, att det är tillåtet att prata om allting, bara man sköter det med respekt för andra människor.
Jag har avslutningsvis en svag förnimmelse av att vi snart kommer införa en tydligare moderering härinne.
Ny match nya poäng på spel. Kort om Modo matchen först. Hade inte förväntat mig poäng där uppe, men med den starten vi fick så var det riktigt surt att inte få något med. För övrigt så var hockey guden med oss senare på kvällen. Visar vi samma inställning som mot hv senast på hemma plan så skall vi kunna få bra med poäng med oss från måndagskvällen. Pluss och kahnberg borta och får hjälp av medicindoktorn vilket inte gör något. Själva har vi Pierre och Toni D borta. Nu finns det inga ursäkter för att vara hemma och titta på dumburken, bara att släpa sig ner och hjälpa till.
Jo1: Det finns en del som tror att man bara kan diskutera hockey på Hockeysnack. Men det är fel. Det går att diskutera även andra saker här. Själv hade jag aldrig hört låten eller gruppen tidigare. Och det vara mycket bättre än Carola. Diskutera hockey? Det finns trådar även med hockeydiskussioner.
Knogen: Ja, förmågan att knyta ihop säcken tror jag kan bli nyckeln för att en eventuell KS ska sluta lyckligt för våran del. För min del får man gärna, efter att man skaffat sig en ledning, tråka ihjäl motståndet genom att spela äckligt disciplinerat och sarg ut.
Ska tilläggas att ledningen då bör vara minst två måls marginal, samt inte mer än en period kvar att spela. Så kom igen Mora - visa dig från din mest tråkiga och destruktiva sida, så kommer det här att ordna sig.
Rättar mig själv (innan Ola kommer och nyper mig i örat ;-)
"...d.v.s. ofta i sistaperioden."
Det där kanske inte alls stämmer. Vi har säkert haft ledning inför andra perioden också vid några tillfällen, utan at sjunka tillbaka. Det är dock främst vid sistaperioderna som vi sjunkit tillbaka för mycket förut och försökt spela på resultat.
Jag håller med dig. Ofta är det dock - tycker jag mig ha märkt - i samband med att vi går in i en period i ledning, d.v.s. ofta i sistaperioden. Det verkar dessvärre finnas någon slags rädsla för att förlora poängen man har, och en sådan rädsla innebär allt som oftast ett avvaktande, rädhågset spel som hungriga jagande lag sällan missar chansen att utnyttja.
Det har inte bara av mig upprepats under hela säsongen, men vi måste verkligen kriga HELA matcherna. Ända in till kaklet.
Tycker MIK ofta denna säsong i matcher varvat riktigt bra perioder, för att sedan i följande period, tappa i både tempo och koncentration. Mycket kan nog förklaras ligga på det mentala planet - men jag kan inte låta bli att fundera över om årets trupp är lite för dåligt tränad?
Vet att t.ex. Arvedson inte var ett dugg imponerad av den träningsmängd MIK stoltserade med. Vad kan Lisspers frånvaro under barmarksperioden haft för betydelse?
XCarl: Jag vet inte om det är medvetet, men du tillämpar ett ganska billigt debattknep. Du går ut och tycker diverse saker, och när du sedan får mothugg eller frågor undviker du att svara genom att förolämpa frågeställaren ("det hade jag inte räknat med heller") eller genom att påstå att det "ligger under din värdighet". Den sortens retorik uppmuntrar knappast ett gott debattklimat.