Enligt vissa uppgifter så ska djurgårdsbacken Alexander Deilert åter vara tillbaka i Mora. Vi hade honom här på lån förra helgen då Ekholm var på landslagsuppdrag men åkte sedan tillbaka till Stockholm. Nu ska han enligt uppgift vara tillbaka för ett lite längre lån. Ska försöka få bekräftat under dagen om detta stämmer.
" Då är matchen över med 6-1. Det var VIK som dominerade matchen från början till slut. Mora hängde inte med spelmässigt och det var ett tufft spelande VIK som bjöd publiken på storsegern. VIKtigt att notera dock: Matchen betyder inget mer än respekt hos Mora och övriga motståndare inför seriestarten. "
Jag måste säga detta igen, varför har MIK undvikit att skaffa några stora och tuffa spelare? Det kommer inte att gå med finlir framöver, då forwards kommer att fastna längs sarierna och spela i hörnen, där är det inte möjligt att göra mål. Det blir en tuff säsong.
Jag börjar bli allvarligt orolig, då Luckner inte ha koll på laget. Det kan till och med bli spel runt det nedre strecket. Usch det blir en jobbig säsong.
Luckner: "Vid den här tiden på säsongen vill man se att det mesta fungerar som det ska, att vi är redo inför seriestarten. Dessutom kommer vi att prova olika power play-uppställningar, säger Moratränaren Harald Lückner. - Jag vill också se att vi har den rätta farten i spelet, vilket är viktigt för oss. Västerås vann mötet med Mora i tisdags."
Hakan Olsen: Mora verkar inte alls hänga med i svängarna,Hänger man inte med i åkningen och när man sen är mycket mindre än andra lag så blir det problem
Stigsson: Jag hoppas Luckner kan coacha laget rätt framöver, trist med ett svidande nederlag mot VIK. 1-5 just nu. Synd att att det inte har kommit in fler hårdföra splerare i laget som kan förändra matchbilden.
Stigsson: Tack för info. och engagemang. Jag har fått fram hockeykanalen nu. Jag startade om boxen genom att slå av srömmen till den och TV:n. Då dök den plötsligt upp, alla andra kanaler var där som tidigare! Lite hockus pockus över det hela, men huvudsaken är att den dök upp. Det skall bli skoj att se hur det går framöver.
Hakan Olsen: Hämtat från Viasats hemsida. Verkar som om inga kabel-TV distributörer har förhandlat klart än.
"För Viasats parabolkunder kommer Viasat Hockey per automatik adderas till sportpaketet. Förutom Viasat Hockey innehåller sportpaketet bland annat Viasat Sport, Viasat Fotboll och Viasat Motor. Viasat Hockey kommer även att erbjudas för distribution via kabel- och bredbandsnät. I dagsläget är förhandlingar med operatörer ej avslutade, därför är det oklart exakt hur och via vilka övriga operatörer kanalen kommer att distribueras.
Kanalen kommer inte att distribueras i det digitala marknätet på grund av den begränsade kapacitet som finns där.
Matcher från HockeyAllsvenskan kommer dessutom finnas tillgängliga via webben på www.viasatondemand.se"
Hakan Olsen: Beror på vilken operatör du har. Ser du Viasat via parabol eller har t ex Comhem kabel-TV så ska den vara igång medans vissa andra leverantörer fortfarande förhandlar med Viasat om att få in också hockeykanalen i utbudet.
Hakan Olsen: har du dom andra Visat sport kanalerna också? Som tex Visat fotboll också vidare. Har själev Visat sport men jag måste skaffa nåt annat paket för att kunna se Visat hockey. Vilket jag tycker är för jävligt att man ska behöva göra..
zeb: Är det någon som har Viasat hockey? Jag har abonnerat på Visat sport där även hockeykanalen skall ingå. Men någon sådan har jag inte sett till bland kanalerna ännu. Har kanalen problem?
Hakan Olsen: Min poäng var att det i princip aldrig spelas någon hockeymatch överhuvudtaget där båda trupperna har 'alla spelare i truppen tillgängliga'.
Jo, det är klart att det kan finnas någon spelare med giltigt förfall. Men det är något irriterande att höra det upprepas att om det går dåligt, saknades flera spelare.
Hakan Olsen: det är väl väldigt sällan som någon överhuvudtaget spelar med 'ordinarie lag', dvs 'alla i hela truppen är tillgängliga utan reservationer'.
MIK 7-1: Enligt tränare Strömberg efter MIK-Leksand:
"Om vi har en femma borta? Det räcker inte med det, vi saknar åtta spelare. Men det spelar ingen roll, vi spelar med det material vi har."
Leksand verkar inte spela med fullt manskap under träningsmatcher, åtminstone när de förlorar. Är det A(H1N1)? Jag hoppas att MIK kan ge dem en läxand under serien, då är det viktigt att folk kommer till matchen och ge det stöd som de behöver. Väck soffliggarna!
MIK 7-1: ja det ser intressant ut, om det inte blir skador då vi har lite tunn trupp. Jag kommer att följa AS på viasat hockey, men hoppas att folk kommer till FMM som ett viktigt stöd.
Hakan Olsen: Ja helst när man går ut och pratar om att bara det kommer in lite mer pengar så kommer rhodin,Jag kan bara undra vad man håller på med i Mora ik,Tror man att folk ställer upp på mora ik ? Det kan bli bakslag
LA Kings: En besvikelse måste det vara för Luckner och Greger, och även för min del. Ytterligare en frälsare till Leksand. Varifrån tar Leksand pengarna? Jag kan inte annat än att hoppas på att några lag kan göra serien jämn. AIK har inte gjort några bra förseriematcher hitills, då verkar Almtuna väldigt vassa och även Växjö. Nu är det inte på det viset att bara värva ihop spelare som Leksand tidigare gjort och gör även i år och tro att det bara är att flytta upp till ES. Det har även andra lag fått erfara, bl.a. Malmö. Men Rhodins erfarenhet kommer förmodligen att bli väldigt värdefull, denna erfarehet skulle behövts i MIK. Skit oxå.
Japp. Det var synd för MIK. Men LIF hade nog helt enkelt mer resurser och en uttalad satsning mot Elitserien att locka med.
Detta talar nog för att Deilert (eller en annan ung, på-gränsen-till-Elitserien-spelare a´la Kempe eller Johansson förra säsongen) kommer att spela för MIK.
Tycker det låter som att Lückner analyserar det hela rätt. MIK:s spel bygger på hårt jobb och disciplin. När det inte finns där utan man börjar spela svårt samtidigt som man tappar aggressiviteten så finns det inte så mycket kvar.
Får se matchen som en läxa. Hoppas det var lärorikt för många i laget! ;)
Förstår inte spelbolagen som satt 4,55 på Bofors. Tack för kaffet :) Ni tar dom i serien för det kommer bli helt andra matcher då. Hur skötte sig Leksandsjunisen?
Hakan Olsen: Det som hände var att vi såg skittrötta ut. Jag hoppas verkligen att man har kört hård träning ett tag för det fanns knappt bensin för att åka skridskor överhuvudtaget i slutet.
Det är en bra fråga! Tyvärr vet jag inte svaret på den. En gissning är att det skulle kunna vara så enkelt att han som kontraktslös förstaårssenior försökt sköta försäsongsträningen på egen hand och inte riktigt lyckats hålla en tillräckligt bra nivå på den. I så fall är det definitivt som du skriver - att med bra stöttning blir det bra! :)
Varför är han dåligt tränad? Har han dålig karaktär eller är det någonting annat? Jag hoppas att han får en nytändning i MIK, han kanske behöver komma till en positiv klubb som stöttar honom.
Stigsson: Intressant! :) Både Despotovic och Enmalm i uppställningen! Är det så att det fortfarande är tolv anfallare i truppen som gäller antar jag att det står mellan dem. Marcus Eriksson är den som saknas på anfallssidan, är han skadad, sjuk eller får han bara stå över?
Kvällens lag mot Bofors. Daniel Despotovic från SSK provspelar under veckan och går in i andrafemman med Boggen och Z. Junioren Johan Vilén -90 testas som sjunde back.
Målvakter: 30: Daniel Hansen (1: Lars Johansson)
1:a femman, 22: Robin Gartner, 33: Mikael Owilli 20: Alexander Hilmersson, 11: Tony Lagerström, 13: Daniel Viksten
2:a femman, 29: Greger Artursson, 6: Erik Lindström 9: Mikael Zettergren, 39: Håkan Bogg, 90: Daniel Despotovic
3:e femman, 54: Markus Lilja, 23: Viktor Amnér 16: Martin Johansson, 28: Niklas Fogström, 26: Jens Jakobs
4:e femman, 38: Johan Vilén 78: Mikael Simons, 10 Viktor Enmalm, 32: Johan Persson
Hakan Olsen: Skulle säga att det är mycket troligt att han kommer att träna med MIK (om han inte redan börjat göra det). Enligt uppgift var han dåligt tränad och därför blev han inte kvar i Björklöven. Talang måste han dock ha och MIK kanske vågar vänta och se om han kommer igång?
Det ryktas om att anfallaren Daniel Despotovic (fd SSK J20) (se länk) är på eller ska komma till MIK på tryout. Han är (eller har varit) på tryout i Björklöven men har inget kontrakt med dem ännu.
Han var stor poängkung i J20 förrförra säsongen med 59 poäng (10+49) men blev (mycket pga minimal istid) poänglös på 18 matcher i Elitserien förra säsongen. Fick sedan heller inget seniorkontrakt med SSK.
Kanske tyder detta på att Enmalm blir utan kontrakt? Eller? Vet någon annan mer?
Vi hade honom här på lån förra helgen då Ekholm var på landslagsuppdrag men åkte sedan tillbaka till Stockholm. Nu ska han enligt uppgift vara tillbaka för ett lite längre lån. Ska försöka få bekräftat under dagen om detta stämmer.