Olympiska spelen

Grupper · 4012 inlägg · 52 ämnen
« · 1239540 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: hockey

Berka:

torsk med 4 puckar i dag eller 22 st i finalen, vad är bäst? :)


Sv: hockey
Usa-sverige .... ska man orka titta?

Sv: hockey
Wayne Gresky: "Kom tillbaka om 13 år och strunta i fjantiga jämförelser under tiden."

Skulle kunna hålla med dig om det nu vore så att Elving verkligen gjorde en fjantig jämförelse. Tycker att det var rätt så sansade och sakliga omdömen han fällde.
Bäckström är helt klart en Foppatyp, sas: bra blick, bra skott, bra fysik. Syns nu att han utvecklats kraftigt bara under en säsong därborta och han lär knappast stagnera.
Gläd dig istället åt vår "nye" Foppa, kung Bäckis från Brynäs...    ;-)

Sv: hockey
73Sjöbba:

"Att jämföra honom med Foppa är ju roligt eftersom de har väldigt liknande egenskaper. Är inte Bäckström lika skicklig spelare som Foppa va redan nu så kommer han säkerligen att bli det, killen är 22 år. Sedan om han vinner lika många titlar låter jag vara osagt, Forsberg har åstakommit väldigt mycket i sin karriär och det handlar ju inte bara om en spelare om man ska vinna Stanley cup, OS eller VM. Det gäller att laget man spelar i är bra rakt igenom och att allt stämmer.

Klart är att båda kommer att kommas ihåg som två av Sveriges skickligaste spelare genom tiderna efter sina karriärer.


Det gör nästan lite ont i mig att se Forsberg på isen nu, jag unnar honom att lyckas i detta OS efter allt slit. Alla vet att han så gärna vill spela och mäta sig med de bästa. Spelet funkar inte riktigt men jag hoppas att det kommer. Alla vet att Foppa är en vinnarskalle, skulle inte förvåna mig om han kliver fram när det verkligen gäller!"


Någonstans i dessa stycken måste det vara... Jag tycker ju mest att jag hyllade Foppa men det tyckte inte Gretzky tydligen??

Sv: hockey
MarcusElving: Du hann före. Det undrar jag också.

Sv: hockey
Wayne Gresky: Haha, vart har hans namn dragits i smutsen??

Sv: hockey
73Sjöbba: Inte när hans namn nämns utan när hans namn dras i smutsen. Det är en förolämpning mot alla modoiter.

Sv: hockey
Wayne Gresky: Du blir så grinig när Foppas namn nämns. Varför?

Sv: hockey
Wayne Gresky: Hahaha, okej! Jag gör det... ;)

Sv: hockey
MarcusElving: Om du inte kan visa dessa enkla saker: Kom tillbaka om 13 år och strunta i fjantiga jämförelser under tiden.

Sv: hockey
Pitkänen avstäng en match för smällen på Hörnqvist..

Sv: hockey
Wayne Gresky:

Haha, vadå? Menar du att vi ska jämföra youtube-klipp på Bäckis som är inne på sin tredje säsong i NHL och Forsberg som spelat typ 12-13 säsonger.

Det finns säkert ett par riktigt läckra mål, om jag inte missminner mig. Orkar inte sitta och leta klipp dock, vet inte ens om det finns utlagt.

Men när Bäckis också spelat 12-13 säsonger i NHL så kan jag nog plocka fram högar med klipp på snygga mål, passningar och tacklingar jag också.

Sv: hockey
MarcusElving: Har ni några tips på klipp av läckra solomål av Bäckström att rekommendera? Sen vill jag se lite snygga tacklingar av honom också, länk?

Sv: hockey
AVGÅ: Ja, det är dags för alla att inse hur sjukt bra Bäckström är. Jag har alltid vetat eftersom jag såklart följde honom i Brynäs och även tittar mycket på Capitals matcher numera..

Vet inte hur många gånger man hört:

"Bäckström är ju bara bra för att han spelar med Ovechkin"

- Kyss mig i arslet!


Att jämföra honom med Foppa är ju roligt eftersom de har väldigt liknande egenskaper. Är inte Bäckström lika skicklig spelare som Foppa va redan nu så kommer han säkerligen att bli det, killen är 22 år. Sedan om han vinner lika många titlar låter jag vara osagt, Forsberg har åstakommit väldigt mycket i sin karriär och det handlar ju inte bara om en spelare om man ska vinna Stanley cup, OS eller VM. Det gäller att laget man spelar i är bra rakt igenom och att allt stämmer.

Klart är att båda kommer att kommas ihåg som två av Sveriges skickligaste spelare genom tiderna efter sina karriärer.


Det gör nästan lite ont i mig att se Forsberg på isen nu, jag unnar honom att lyckas i detta OS efter allt slit. Alla vet att han så gärna vill spela och mäta sig med de bästa. Spelet funkar inte riktigt men jag hoppas att det kommer. Alla vet att Foppa är en vinnarskalle, skulle inte förvåna mig om han kliver fram när det verkligen gäller!

Sv: hockey
Stabil o säker vinst, men ack vilken tråkig match :-(

Sv: hockey
Metal Guru: Sverige såg stabila ut, men jag håller fast vid att Finland kunde lagt i en växel till om motivationen varit större. Det är möjligt att Sverige också skulle kunnat göra det, men nu blev det ett sömnpiller i tredje perioden istället.

Sv: hockey
Sverige såg löjligt stabila ut o det kändes som om finnarna inte tyckte det var värt slitet att försöka komma ikapp.
Dom försökte nog men Sverige blev alldeles för svåra för att dom skulle lägga allt krut på den här matchen.

Sv: hockey
Wayne Gresky:
Sverige var bättre än Finland under hela matchen - även innan det klara underläget vid det ointagliga 2-0-målet.

Sv: hockey
Är det ehhh bara jag som ehhhh tycker att ehhhh det är ehhhh fruktansvärt ehhhh jobbigt att ehhh lyssna på ehhh Henrik ehhhh Lundqvist?

Sv: hockey
Metal Guru: Finland hade nog gärna tagit en vinst om de fått en. De absolut sämsta resultaten för Finland skulle vara oavgjort efter full tid. Efter att ha hamnat i klart underläge tror jag att de helt enkelt ansåg att det inte var värt besväret att försöka vända helt på matchen.

Sv: hockey

Vid Finsk vinst med minsta möjliga marginal, 0-1 till 3-4, så hade slutspelsträdet istället blivit så här:

Schweiz-Vitryssland
Finland-

Sverige-Lettland
Tjeckien-
------------------
Slovakien-Norge
USA-
 
Kanada-Tyskland
Ryssland-

(Vid fler mål än 3-4 hade Tjeckien och Sverige bytt plats i trädet.)

Redigerad kommentar


Sv: hockey

Wayne Gresky:
"Vinst eller förlust kvittade för finnarna, det de ville undvika var ett oavgjort resultat. Nu går Finland direkt till kvartsfinal och slipper Kanada och Ryssland i semi. Grattis Finland!"

Nja.
Vid förlust hamnade finnarna som bekant på andra sidan Ryssland-Kanada-kvarten.
Vid vinst hade de däremot blivit etta, tagit över USA's plats - och sluppit både USA och Ryssland-Kanada-kvarten. Så gick man inte för vinst, och de fördelar ettan har, så vore man direkt korkade.

Hmm.
jag får nog räkna på hur det skulle ha sett ut...


Sv: hockey
Metal Guru: Stämmer det så ser det riktigt bra ut för nattsömnen, med undantag för Kanada-Ryssland som känns som ett måste att se.

Sv: hockey

20 Lindgren:
Med tider, från text-tv

  Åttondelsfinaler:                    
  Tisdag 23 februari/natten till onsdag
  21.00 Schweiz-Vitryssland            
  01.30 Kanada-Tyskland                
  04.00 Tjeckien-Lettland              
  06.00 Slovakien-Norge

  Onsdag 24 februari/natten till torsdag
  21.00 USA-Schweiz/Vitryssland (F1)   
        Sverige-Slovakien/Norge (F2)   
  01.30 Ryssland-Kanada/Tyskland (F3)  
        Finland-Tjeckien/Lettland (F4)

  Semifinaler:                         
  Fredag 26 februari/natten till lördag
  F1-F4                                
  F2-F3                                
                                       
  Om USA är i semifinal spelar laget kl
  21.00 och om Kanada är i semifinal   
  spelar laget 03.30.                  
                                       
                                       
  Söndag 28 februari                   
  04.00 Bronsmatch                     
  21.15 Final 


Sv: hockey
Salle: Kanada publiken sätter Molson-ölen i halsen igen. Eller kanske de snarare får ut ölen genom näsborrarna. CAN - RUS i Kvartsfinal. Knappast enligt förståsigpåarnas förhandstips. Den här turneringen är otroligt jämn.
Z vilket defensivt arbete mot Acne-gänget, guldstjärna får du. 4-5 och 3-5 klarades av utan att man kände sig stressad. Jag minns särskilt ett läge när finnarna forcheckade fast oss långt ner i vår zon. Z spelar oss fria med en passning mellan benen på sig själv. Respekt och tår i ögonvrån på Herminator... (c;
Lika bra var Bäckis framåt, han ser stark ut lillgrabben.
Finnarna såg bleka ut men det var vårt deff-jobb som gjorde dem tvåa på puckarna.
Skönt att nu få en extra vilodag för att bli av med magsjukor och eventuell hjärnskakning. Hoppas att den var av lättare karaktär i Hörnqvists fall.
Fick finnen någon matchavstängning för armbågstacklingen?

Sv: hockey

20 Lindgren: Glöm mitt inlägg då Du har rätt. Det var studio-snacket om Ryss/Can som fick mig att tro att dom skulle mötas redan nu. 

Skyller på lite sömn.


Sv: hockey
Wayne Gresky: Glöm inte SM-Guld, eh nä just det, det har han ju inte ;-) Nä, visst har han varit imponerande duktig Foppa, och Bäckis har å sin sida fortfarande massor av titlar kvar att erövra, men jag är inte orolig och får väl återkomma efter hand då.

Ja, det kan ligga något i att Weinhandl inte är riktigt bra i den där konstellationen. Kanske Bäckis skulle spela med dom? Dom verkar ju kunna hitta varandra bra. Problemet då blir väl vad som händer med Alfie, Eriksson och Weinhandl?

Sv: hockey
Ja du, 20 Lindgren:
Jag tror att de fyra bäst placerade lagen fick slippa åttondelsfinalerna.

Sv: hockey
20 Lindgren: Den där stämmer ju inte då Kanada skulle möta Ryssland i kvart.

Sv: hockey
Åttondelsfinalerna: Jag har inte hittat detta i skrift, men jag tror att trädet ser ut såsom…

USA–BYE
SUI–BLR

FIN–BYE
CZE–LAT

CAN–GER
RUS–BYE

SVK–NOR
SWE–BYE

Heja Norge!

Sv: hockey
Frisco: Vilken dum tid!

Sv: hockey
AVGÅ: Du får återkomma när Bäckström har två Stanley Cup-titlar, två OS-guld, två VM-guld, en seger i NHL:s poängliga, en Hart trophy och varit nominerad till Selke. Då kan vi snacka legendar!

Bäckström är dock en lysande passningsspelare och i dagsläget är han ju klasser bättre än Foppa.

Sedinarnas största problem i den här turnering är att de tvingas spela med sopan Weinhandl.

Sv: hockey

Wayne Gresky: På www.hockey.no står följande:

Onsdag 24.02.10 
04.00 Slovakia - Norge
Norge ble nr 10 i grunnspillet og møter Slovakia i mellomrunden


Sv: hockey
Mycket skönt att vi vinner! Lundqvist grym i målet, och vilken skön typ han är. Sudden lite väl "cool" i studion kanske? Vad var det med honom, nudge nudge - eyh, eyh ;-)

Jag tycker Magnus Johansson och Peter Forsberg inte behöver byta om till nästa match. Ingen av dom är i närheten av att platsa i ett landslag. (Klubbtillhörighet, respektive gamla meriter ska väl inte borga för landslagsspel eller?)

Douglas Murray har imponerat och överraskat mig i år, inte bara tuff utan väldigt säker med pucken och spelar genialt enkelt med obegränsat självförtroende!

Fredrik Modin har förvaltat sitt ifrågasatta förtroende på allra bästa sätt. Mycket glädjande och skönt.

Loui Eriksson har varit väldigt "trött" och ointresserad fram tills Bäckis serverade honom en räkmacka som "jag, Mormor, eller vem som helst" kunnat näta. Då ryckte han upp sig betydligt och kan nog blir okej framöver.

Sedinarna gnuggar på bra, men är lite för "cyklopiska" i sitt passningsspel och får därmed inte full effekt i sitt spel, tror jag.

Bäckis, jaa man är ju partisk, men vad kan man säga? Redan legendarisk. Kommer att bli dubbelt så bra och stor som Foppa någonsin varit. Vilken speluppfattning han har. Läser tre-fyra pass i förväg och befinner sig på rätt plats. Syntes direkt när han fick smörpasset från Sedin, som han hinkade upp i krysset, vad han kan göra när han får spela med någotsånär likasinnade (Bra av Sedin att lira någon annan än Brorsan där;-). Bäckis lägger räkmackor som ingen annan. Var inblandad i samtliga tre mål... "Say no more"!

Sv: hockey
Någon som har koll på när Norge-Slovakien går?

Sv: hockey
Wayne Gresky: Jag vill påpeka att det var riktat mot lallarna på tv, inte ni andra här.

Sv: hockey
MarcusElving:

Skön seger och skön början på dagen :) Att nolla Finland är alltid kul, men hade varit en roligare match om Finland gav lite mer motstånd..


Nu ut och hoppas att sl är lika snälla som de utlovar på deras hemsida :)

Sv: hockey
Idioter! Vinst eller förlust kvittade för finnarna, det de ville undvika var ett oavgjort resultat. Nu går Finland direkt till kvartsfinal och slipper Kanada och Ryssland i semi. Grattis Finland!

(Med idioter menar jag de som hyllar insatsen i tron att finnarna hade mycket att spela för.)

Redigerad kommentar


Sv: hockey
mattias - 74: Zetterberg har spelat ruskigt bra defensivt i turneringen tycker jag. Offensivt har han inte riktigt kommit till, det har inte Foppa heller. Franzén kanske skulle vara en bra injektion för både Z och Foppa..

Sv: hockey

MarcusElving:

Zetterberg har inte kommit in i turneringen än. Kanske borde man sätta in Franzen istället för Hörnqvist där med tanke på att dom spelar tillsammans i Detroit?


Sv: hockey
Ruskigt stabilt och säkert spel av Sverige i två perioder, Finland har inte haft mycket att säga till om.

3-0 kommer säkert bli ett par kassar till för Sverige!

Bäckström bäst på isen.


En period kvar till sängen....

Sv: hockey
hoppas att finland kan komma tillbaka nu, och att dom inte ger upp i första taget. Dom har inget att förlora.
komigen nu finland!

Sv: hockey
Såg ni skylten på läktaren under första perioden? Den som det stod "Meanwhile in Sweden (search for the movie)".

Sv: hockey
Comic Book Guy: Best game ever!

Sv: hockey

difzi:

Där kom 3:an.


Sv: hockey
mattias - 74:

Fortsätter göra en bra andra period. Lite klantiga med utvisningar bara. Men det verkar gå bra ändå :) Heja Sverige!

Sv: hockey

Salle:

Stabil 1.a period av SVerige


Sv: hockey
Salle: Riktigt fräckt gjort av Kessler!

Underbart att USA vann..

Sv: hockey
OJOJOJ! Sicket mål som avgör. Kessler åker emot en icingpuck, slänger sig förbi den kanadensiska backen och slår undan pucken precis framför honom in i den öppna kassen.

Sv: hockey
MarcusElving: Tunga, tuffa men tröga Kanada emot Skickliga, snabba men framförallt smarta USA.

Det är två olika "skolor" som möts och det känns som om Kanadas stil är gammaldags och i läge för pension.

OJ vad jag hejar på USA. :-)

3min kvar nu. Och där gör Knickedickerna 3-4 efter att ha "fått" ännu en utvisning

OJ vad jag hejar på USA än mer. :-)

Redigerad kommentar


« · 1239540 · »