hockey
Berka: Bara populära i Kanada och USA, enligt vem då? Du försöker att få det till att spelarna själva tycker att det är tråkigt att spela OS, för de kommer få stryk av USA och Kanada.
Att två lag står över alla andra är helt klart, men av vilken anledning skulle detta vara något som gör att det inte är en OS-gren? Den första gången ishockey för herrar var med som en OS-gren hade vi resultat som:
Kanada - Tjeckoslovakien 15-0
USA - Tjeckoslovakien 16-0
USA - Schweiz 29-0
Sverige - Belgien 8-0
USA - Sverige 7-0
Ser du någon likhet med dagens damhockey?
Canadas tjejer har nog ruskigt roligt varje år dom vinner os och dominerar hockeyn, men inte jämför dom sig med herrarna som skulle vinna med 200-0
Jag vann skytteligan i somras på 13 mål och det var fantastiskt roligt trots att C ronaldo gjorde 30 kassar för udt.
Att vinna är alltid kul, att förlora är alltid tråkigt.
Spelar väl för F ingen skillnad i vilken division du spelar i, så länge man vinner är det roligt.
Att spela inför 15 000n åskådare är nog roligt, men att sen förlora med så pass stora siffror är aldrig roligt, spelar ingen roll om det sitter 25 ooo på läktaren, det känns snarare värre då!
Att man tagit bort tacklingarná gör bara de hela ännu värre.
Eftersom schemat i os är fullt med alla dagens sporter så ser jag hellre att man tar sporter som är jämnare länderna emellan.
Man ramlar å ligger på isen, man krockar med varandra å förvirringen på isen ger utrycket hönsgård nya höjder.
Jag älskar hockey, men jag hoppas verkligen man tar bort damhockeyn från os menyn för det finns inget roligt för varken åskådarna att titta på och spelarna lär knappast få uppleva tjusningen med spelet förutom kanske hos canadatjejerna, fast hur kul kan det vara att gå in i en turnering å man med 100% säkerhet vet att man vinner busenkelt.
Skulle kunna hålla med dig om det nu vore så att Elving verkligen gjorde en fjantig jämförelse. Tycker att det var rätt så sansade och sakliga omdömen han fällde.
Bäckström är helt klart en Foppatyp, sas: bra blick, bra skott, bra fysik. Syns nu att han utvecklats kraftigt bara under en säsong därborta och han lär knappast stagnera.
Gläd dig istället åt vår "nye" Foppa, kung Bäckis från Brynäs... ;-)
"Att jämföra honom med Foppa är ju roligt eftersom de har väldigt liknande egenskaper. Är inte Bäckström lika skicklig spelare som Foppa va redan nu så kommer han säkerligen att bli det, killen är 22 år. Sedan om han vinner lika många titlar låter jag vara osagt, Forsberg har åstakommit väldigt mycket i sin karriär och det handlar ju inte bara om en spelare om man ska vinna Stanley cup, OS eller VM. Det gäller att laget man spelar i är bra rakt igenom och att allt stämmer.
Klart är att båda kommer att kommas ihåg som två av Sveriges skickligaste spelare genom tiderna efter sina karriärer.
Det gör nästan lite ont i mig att se Forsberg på isen nu, jag unnar honom att lyckas i detta OS efter allt slit. Alla vet att han så gärna vill spela och mäta sig med de bästa. Spelet funkar inte riktigt men jag hoppas att det kommer. Alla vet att Foppa är en vinnarskalle, skulle inte förvåna mig om han kliver fram när det verkligen gäller!"
Någonstans i dessa stycken måste det vara... Jag tycker ju mest att jag hyllade Foppa men det tyckte inte Gretzky tydligen??
Haha, vadå? Menar du att vi ska jämföra youtube-klipp på Bäckis som är inne på sin tredje säsong i NHL och Forsberg som spelat typ 12-13 säsonger.
Det finns säkert ett par riktigt läckra mål, om jag inte missminner mig. Orkar inte sitta och leta klipp dock, vet inte ens om det finns utlagt.
Men när Bäckis också spelat 12-13 säsonger i NHL så kan jag nog plocka fram högar med klipp på snygga mål, passningar och tacklingar jag också.
Vet inte hur många gånger man hört:
"Bäckström är ju bara bra för att han spelar med Ovechkin"
- Kyss mig i arslet!
Att jämföra honom med Foppa är ju roligt eftersom de har väldigt liknande egenskaper. Är inte Bäckström lika skicklig spelare som Foppa va redan nu så kommer han säkerligen att bli det, killen är 22 år. Sedan om han vinner lika många titlar låter jag vara osagt, Forsberg har åstakommit väldigt mycket i sin karriär och det handlar ju inte bara om en spelare om man ska vinna Stanley cup, OS eller VM. Det gäller att laget man spelar i är bra rakt igenom och att allt stämmer.
Klart är att båda kommer att kommas ihåg som två av Sveriges skickligaste spelare genom tiderna efter sina karriärer.
Det gör nästan lite ont i mig att se Forsberg på isen nu, jag unnar honom att lyckas i detta OS efter allt slit. Alla vet att han så gärna vill spela och mäta sig med de bästa. Spelet funkar inte riktigt men jag hoppas att det kommer. Alla vet att Foppa är en vinnarskalle, skulle inte förvåna mig om han kliver fram när det verkligen gäller!
Vid Finsk vinst med minsta möjliga marginal, 0-1 till 3-4, så hade slutspelsträdet istället blivit så här:
Schweiz-Vitryssland
Finland-
Sverige-Lettland
Tjeckien-
------------------
Slovakien-Norge
USA-
Kanada-Tyskland
Ryssland-
(Vid fler mål än 3-4 hade Tjeckien och Sverige bytt plats i trädet.)
Redigerad kommentar
Wayne Gresky:
"Vinst eller förlust kvittade för finnarna, det de ville undvika var ett oavgjort resultat. Nu går Finland direkt till kvartsfinal och slipper Kanada och Ryssland i semi. Grattis Finland!"
Nja.
Vid förlust hamnade finnarna som bekant på andra sidan Ryssland-Kanada-kvarten.
Vid vinst hade de däremot blivit etta, tagit över USA's plats - och sluppit både USA och Ryssland-Kanada-kvarten. Så gick man inte för vinst, och de fördelar ettan har, så vore man direkt korkade.
Hmm.
jag får nog räkna på hur det skulle ha sett ut...
20 Lindgren:
Med tider, från text-tv
Åttondelsfinaler:
Tisdag 23 februari/natten till onsdag
21.00 Schweiz-Vitryssland
01.30 Kanada-Tyskland
04.00 Tjeckien-Lettland
06.00 Slovakien-Norge
Onsdag 24 februari/natten till torsdag
21.00 USA-Schweiz/Vitryssland (F1)
Sverige-Slovakien/Norge (F2)
01.30 Ryssland-Kanada/Tyskland (F3)
Finland-Tjeckien/Lettland (F4)
Semifinaler:
Fredag 26 februari/natten till lördag
F1-F4
F2-F3
Om USA är i semifinal spelar laget kl
21.00 och om Kanada är i semifinal
spelar laget 03.30.
Söndag 28 februari
04.00 Bronsmatch
21.15 Final
Z vilket defensivt arbete mot Acne-gänget, guldstjärna får du. 4-5 och 3-5 klarades av utan att man kände sig stressad. Jag minns särskilt ett läge när finnarna forcheckade fast oss långt ner i vår zon. Z spelar oss fria med en passning mellan benen på sig själv. Respekt och tår i ögonvrån på Herminator... (c;
Lika bra var Bäckis framåt, han ser stark ut lillgrabben.
Finnarna såg bleka ut men det var vårt deff-jobb som gjorde dem tvåa på puckarna.
Skönt att nu få en extra vilodag för att bli av med magsjukor och eventuell hjärnskakning. Hoppas att den var av lättare karaktär i Hörnqvists fall.
Fick finnen någon matchavstängning för armbågstacklingen?
Ja, det kan ligga något i att Weinhandl inte är riktigt bra i den där konstellationen. Kanske Bäckis skulle spela med dom? Dom verkar ju kunna hitta varandra bra. Problemet då blir väl vad som händer med Alfie, Eriksson och Weinhandl?
Bäckström är dock en lysande passningsspelare och i dagsläget är han ju klasser bättre än Foppa.
Sedinarnas största problem i den här turnering är att de tvingas spela med sopan Weinhandl.
Wayne Gresky: På www.hockey.no står följande:
Onsdag 24.02.10
04.00 Slovakia - Norge
Norge ble nr 10 i grunnspillet og møter Slovakia i mellomrunden
Jag tycker Magnus Johansson och Peter Forsberg inte behöver byta om till nästa match. Ingen av dom är i närheten av att platsa i ett landslag. (Klubbtillhörighet, respektive gamla meriter ska väl inte borga för landslagsspel eller?)
Douglas Murray har imponerat och överraskat mig i år, inte bara tuff utan väldigt säker med pucken och spelar genialt enkelt med obegränsat självförtroende!
Fredrik Modin har förvaltat sitt ifrågasatta förtroende på allra bästa sätt. Mycket glädjande och skönt.
Loui Eriksson har varit väldigt "trött" och ointresserad fram tills Bäckis serverade honom en räkmacka som "jag, Mormor, eller vem som helst" kunnat näta. Då ryckte han upp sig betydligt och kan nog blir okej framöver.
Sedinarna gnuggar på bra, men är lite för "cyklopiska" i sitt passningsspel och får därmed inte full effekt i sitt spel, tror jag.
Bäckis, jaa man är ju partisk, men vad kan man säga? Redan legendarisk. Kommer att bli dubbelt så bra och stor som Foppa någonsin varit. Vilken speluppfattning han har. Läser tre-fyra pass i förväg och befinner sig på rätt plats. Syntes direkt när han fick smörpasset från Sedin, som han hinkade upp i krysset, vad han kan göra när han får spela med någotsånär likasinnade (Bra av Sedin att lira någon annan än Brorsan där;-). Bäckis lägger räkmackor som ingen annan. Var inblandad i samtliga tre mål... "Say no more"!