1150x200-s5b1ZRNY.jpeg

Rögle BK

SHL · 27178 inlägg · 5186 ämnen

« · 388356 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: 5-2!
Shit vad underbart detta var.

Forsberg är definitivt värt sitt mål, han kämpar och sliter hela tiden..

Bergström var duktig idag, synd att han bara inte kunde sätta dit pucken..

Carlsson leker ju bort allt motstånd, så j*vla grym e han, snygg pass till Starck.

Bogas målvakt var skojig, hehehe.. SÅLLET.

Nu har vinden vänt hoppas jag..

Älskat kära rögle...

Sv: 5-2!
Vinst med 5-2...Gött!

5-2!
Då leder våra Grön-vita hjältar med 5-2!
Trevligt värre!

Nästa års lag
Hörde Lars Jersmyr på radion häromdagen. Han tyckte RBK har ett bra lag till nästa säsong. Jo tjena!! Ta nu och rensa i laget. Har följt RBK i många år. Har aldrig sett ett lojare och mer ointresserat lag. Inte konstigt ni tappar publik.

Rögleklacken
Jag har sett ett antal matcher med Rögle, tycker att det är ett bra lag. Jag undrar bara varför så många klackmedlemmar visar ett sådant dåligt uppförande, speciellt mot motståndarnas supporters? Är det inte bättre att lägga energin på att heja på sitt eget lag istället, bara en tanke! Folk som kastar in saker på rinken, ölburkar med mera...det kan ju verkligen skada någon. Visa att man ska skära halsen av spelare. Sista matchen jag såg var borta mot Växjö den 30/1. Där står det en massa personer i Rögleklacken vända mot växjöklacken stora delar av matchen, är det inte hockeyn vi alla är intresserade av?

/En kille som undrar

Match mot Arboga - Ställ nu upp för vårt kära RBK!
Se nu till att palla er till hallen idag, spelarna behöver vårat stöd. Eftersom vi verkar gå mot en ekonomisk förlust (även sportslig) är det oclså viktigt att ställa upp. Annars kanske förutsättningarna inför nästa säsong blir riktigt usla!

Sv: vem tog bilder i växjö??
shorty: okej, den funkar väldigt suggigt

Sv: vem tog bilder i växjö??
PatrikJ: Kanon. Trevligt dessutom att du tydligen satt framför mig i bussen! Av alla platser så har du dokumenterat det jag upplevde...härligt :)

Sv: vem tog bilder i växjö??
shorty: Glöm det, nu funkar den. =)

Sv: vem tog bilder i växjö??
PatrikJ: Länken funkar inte här.. =(

tipset
Vem vann egentligen på tipset som lämnades på bussarna.
Var det någon som hade rätt resultat ?


Sv: vem tog bilder i växjö??
PatrikJ: underbart

Sv: vem tog bilder i växjö??
adizz:
Jag kommer att lägga upp lite bilder och filmer imorgon.

vem tog bilder i växjö??
jag vill se bilderna i växjö nån adress?

Sv: Wikegård vs. Luleå
OE: Rögle och DIF är tydligen på samma nivå. Larvigt att "göra upp" med en spelare för en tackling eller dylikt. Idrott är i grunden en lek, inse det och gör inte för stort allvar av det!!!

Wikegård vs. Luleå
Vad tycker ni om den senaste tidens "krig" mellan Djurgården (Wikegård och Oduya) vs. Luleå (Micke Andersson och Ledin)?

Personligen tycker jag DIF gjorde rätt som gjorde en vendetta...

...väntar fortfarande på att någon ska göra upp med den som när han bar Halmstads #27 överföll Byström i i en match 01/02...


(Obs: Nu menar jag inte att någon ska avrättas, bara lite old time hockey)

Usch då!
Dagens matcher:

J18 Rögle - Frölunda 4-9
J20 Fågelklubben - Rögle 7-0

Nog talat om detta, i morgon är det Arboga som gäller. Det enda lag vi slagit i denna serien. Repris tack!

Sv: KILLKENNY o Addeman
sillen: Snällt av dig att kalla mig för lilla grabben :) Det tar jag som en komplimang... :)
Då jag stod mitt i våran klack kunde jag varken höra er oavsett om trumman dunkade eller om den var tyst.....För det var ett härligt go hos oss också.

Om ni vann klackmatchen eller inte kan jag inte avgöra och är inte intresserad av det heller.
Det som intresserar mig är VLH laget i mitt hjärta sen 35 år tbx fast då hette dom VHC.

Jag tycker det bara är roligt att det är feststämmning på hockeymatcherna och igår var även ni en bidragande orsak till det.

Som jag sagt tidigare fortsätter ni på den vägen ni gjorde igår då kan även jag bli imponerad... :)

Sv: MVG AIA
The Punisher: skugge ska testa vingarna i JONSTORP nu...ha d fint alla/LADAN I MON

Sv: MVG AIA
Ok, jag skulle vilja leka oscarsgala här och tacka:

* Alla som följde med och gjorde gårdagen så minnesvärd

* Alla företag som sponsarde med något igår

* Laget som krigade på isen

* Alla som var på efterfesten på Bahnhof, ni var verkligen trevliga Rögle!

Men nu blickar vi framåt mot morgondagen. Spelar Rögle så bra som man gjorde i sista delen av matchen igår, då blir det inte roligt och komma från Arboga. Det är det kanske inte i vanliga fall heller, men då blir det en mardröm. Eller som Slayers frontman Tom Araya: "I kill you and your dreams tonight!"

Sv: KILLKENNY o Addeman
Pommer: jag tog med en polare "pubne" en gång till Rögle, nu missar han inte gärna en hemma match.

Sv: KILLKENNY o Addeman
FrasseLakej: Är det i bättre att du erkänner att vi vann läktar matchen igår, för ni hade inte mycket att sätta imot.
Ni var en klass bättre än oss när ni var nere i Ängelholm det erkänner jag men frasse se till att lägga undan den där förbannade trumman, det låter mycket mäktigare om ni sjunger utan trummor det lovar jag dig ( det hörde du väl igår)

Sv: KILLKENNY o Addeman
FrasseLakej: Lilla grabben, den klass vi visade igår den har ni aldrig varit i närheten av å jag har mycket svårt att tro att ni kommer upp i den klassen någongång......

rögle kan bättre
det är väl bara att inse att värvningen av waltin var den sämsta i klubbens historia? ni har ett lag som skulle spela i superallsvenskan med melin vid rodret + ett par backar hade ni varit ett topplag! ser fram mot bra möten mot mitt kära bofors nästa säsong! kom igen!

Sv: KILLKENNY o Addeman
Gunilla: Vänlig inställning....självklart

Efter allt jag läst på detta forum ang läktarmatch å dylika ting.....så måste jag ärligt säga att AIA har inte kommit upp i den standarn som en del av er vill ge sken av.

Men det ni visade igår är en bit på väg iaf.
Så snart så kanske jag blir imponerad.... :)


Ha en skön kväll

Sv: KILLKENNY o Addeman
FrasseLakej:

Vilken tur att du inte är krossad. Det har ni absolut ingen anledning att vara! Ni vann ännu en gång på isen i alla fall... Hoppas att den vänliga inställningen fortsätter mellan oss supportrar för det uppskattas!

Sv: KILLKENNY o Addeman
FrasseLakej: Jag hörde inte lakejerna igår var dem där??

Sv: Saknar vulkanen...
aiastellan:

Ja, det var verkligen en trevlig upplevelse. Tack alla ni som var med och ordnade det så bra! Det var min första riktiga bortamatch men inte min sista... Saknade i går sången: "Vi älskar Rögle, grön-vita Rögle, i våra hjärtan..."

Kan vi inte hålla vulkanen lite vid liv de sista matcherna som är kvar? Kanske en "minivulkan" som kan ge lite extra glöd till våra RBK-spelare. Så alla som kan, stötta nu vårt lag genom att gå på de resterande matcherna och visa att det visst det kan bli en "hemmavulkan"!!!!!

Sv: KILLKENNY o Addeman
sillen: Hehehehe....Jag är hel å fin och defenetivt inte krossad.....*S*

Sv: KILLKENNY o Addeman
Det är vi som ska tacka att ni ställer upp å åker med på matchen, uppträder helt suveränt både innan,under, å efter match.
Det bästa av allt vi krossade dem på läktaren, den matchen hade vi avgjort redan efter 10 min

Tack För allt stöd och uppträdande

AIA SILLEN

Sv: KILLKENNY o Addeman
Belix: Vi har hjärta, tror inte att där finns många lag som har så många trogna supportrar när det går så dåligt som det gjort, det är imponerande. Hoppas att det kan visa sig på hemmaplan också.

Sv: KILLKENNY o Addeman
Belix: Haha, klockrent!

Sv: KILLKENNY o Addeman
Pommer: Kul för jag fick precis ett mail från vår rastaola som oxå hade med polare som såg hockey för första gången deras kommenter efter var ”Rögles fans har allt det som HIFs saknar”

Sv: KILLKENNY o Addeman
Belix: Alla som har sett Rögle en gång blir frälst direkt, hjärtat blir helt besatt. Jag hade en polare med igår som aldrig har sett en hockeymatch men han blev tokig i hockey o Rögle direkt och den underbara stämningen.

Sv: KILLKENNY o Addeman
gasolin: Håller med dig det är stora hockeyhjärtan i dom boysen, men vad gör folk inte för att få sitta i samma partybyss och spela bingo som en legend som Otto.
Alla vill häga med i Ottos gäng

KILLKENNY o Addeman
Måste bara säga tack till dessa 2 sköna killar om KILLKENNY o Addeman
Addeman åker från göteborg till helsingborg för att åka bussen därifrån
KILLKENNY bor mitt i skåne o får åka taxi för en jävla massa pengar
Det är fan o mig STORT.....

Sv: MVG AIA
FrasseLakej: Det är bra för den som är ansvarig moderator här är jag *s*

Sv: MVG AIA
Belix: Det må så vara hänt med de....förstår ironin i ditt inlägg...

Citat
Piffar upp lördagseftermiddagen med lite citat sen gårdagen...

"Den tillresta Rögleklacken fick inspiration av målet och dammar på med sin sång, det är en oerhörd stämmning i hallen och jag törs lova att inget annat lag i SHA kan visa upp bättre klackar än Växjö Lakers och Rögle BK." vaxjolakers.nu

"Sista 5 minuterna beskrivs bäst men en tvättäkta hockeyklyscha, ställningskrig!! AIA bjuder på intensitet i form av sång" vaxjolakers.nu

"Man var lite orolig inför matchen att det skulle bli stök och bråk,men vad jag såg så var det inte ens några tandenser åt det hållet
Vi tycker att vi är en bra klack ,men sånt drag som det var på aia tror jag inte att vi skulle ha med de motgångar de har haft" Läst på Lakers forum

"Röglespelarna hyllades ändå kungligt av de cirka 350 tillresta fansen. När Växjöborna vinglat hemåt i natten fick de grönvita spelarna skrinna in en andra gång på isen och ta emot ovationer." HD!

"Det är helt otroligt. Trots att det gått så knackigt för oss, så ställer de upp på det här viset. Det är hjärta det." Fransson till HD.

"Men jag måste säga att det är enastående att ett lag som knappt gjort någon lycklig på länge får ett sådant här stöd. Fantastiskt." Waltin till HD.


Arboga imorgon, glöm inte det....

Sv: Mif ha ha
Pommer: Fågelklubben i ladan en fredag.....
Jag längtar...
Fast om nu mif skulle trilla ur så är det nog ganska
så stor risk att man trillar ännu längre ner...

Sv: MVG AIA
FrasseLakej:" Belix: Låg nivå"
Jag har snackat med han som är ansvarig moderator i denna gästboken han sa det var okej med nivån på det inlägget *s*

Sv: Saknar vulkanen...
Hårdisksson: Jag snackade med en Lakej och han var mäktigt imponerad och menade att det märks att ni är "feta" när ni väl samlar styrkorna. Han tyckte vi var proffsiga med våra sånger där det handlade om riktig kärlek till laget.Tyckte även att vi var otroligt samstämmiga och att det lät som en enda röst...
Tack för de orden ! Sportsligt av honom...

Bilder
det låter som att man missade nåt roligt! =/ Men kul att höra att ni hade trevligt hoppas man får uppleva detta i mogron lr nån annan gång =)

Bler de några bilder i går?? Jag måste se hur det såg ut m.m

Sv: Saknar vulkanen...
Skulle vilja passa på och tacka för en riktigt härlig bussresa.det var första gången vi åkte i AIAbussarna (brukar köra själv annars) men det var skitkul faktiskt, blir garanterat fler gånger.Det är ju faktiskt så att man längtar till imorgon (Rögle-Arboga) .

PS. har en polare som håller på lakers som också såg matchen igår han erkände faktiskt (något motvilligt dock)att AIA vann läktarmatchen .

ALLA TILL LADAN IMORGON.

Sv: Mif ha ha
aiastellan: Det bör ju locka en hel del publik, men jag är nöjd bara om vi får möta fågelklubben i allsvenskan.

Tack alla för gårdagen, det var helt fantastiskt och ingen kan klaga på Rögles spel igår, det var bara målen som saknades.

Sv: MVG AIA
Belix: Låg nivå

Sv: Saknar vulkanen...
alla som ordna resan: ett stort tack det var verkligen roligt! hoppas att det blir nåt liknande nästa år! det var väldigt bra stämmning under matchen och även på bussen.
Ett stort tack!

Sv: Mif ha ha
Svensson: Vilka derbyn det blir nästa år. Äntligen matcher som piggar upp serien och ökar intresset.Om de inte ramlar ännu längre ner, förstås !
Tänk om det blir att både Mif och RBK spelar i ettan tillsammans med HHC,Jonstorp,Tyringe...

Sv: Mif ha ha
gasolin: Ett desperat försök att klara sig ifrån kvalserien,
haha!!!
Mif --> Nerååååt

« · 388356 · »