Jag vill bara säga Alla till ladan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kom igen rögle så går vi upp igen upp ska vi och det kommer vi göra också alla till ladan !!!!!! RBK 4 EVER
OE: Härligt härligt nu byggs spänningen upp 4 timmar till nedsläpp.Hoppas det kommer massor av folk i dag, det är länge sen man hade samma förväntan inom sig som i år. Med spännande nyförvärv både på isen och i båset. Kom igen nu så fyller vi hallen. Har någon funderat på vilket intro vi får i år?
Glöm inte att lämna tippset innan ni tar er till hallen 30 st har gjort det. men det finns plats för alla i tipparligan.
Fransson: Har ingen ny ramsa men det hade varit coolt om vi kunde sjunga någon födelsedags sång för Wolle :)
Annars har jag en fråga kring en ramsa som jag har fått på skallen. Jag är inte riktigt säker på en del av texten: "Vi e AIA, (sveriges bästa klack??), om ni e Malmö fans spring spring iväg"
Fransson: Måste nog tyvärr plugga...Gruparbete. Dessutom ingen att åka med. Messade Mygel för att kolla förutsättningarna ifall jag skulle kunna dra mig ur plugget, men han svara inte.
Skulle också behöva halstablett men av helt annan anledning... =)
Mygel, Fransson, P: Har ni hört talas om telefoner????
Håller med OE om hata MIF-ramsorna. De känns ungefär lika inne som polotröjor i banlon. Men den genomsnittlige ståplatsgaparen har nog begränsade möjligheter att ta åt sig informationen att MIF och Rögle inte längre möts i seriesammanhang.
Roadrunner: Oj oj ska du skapa dålig stämning precis innan match genom att nervärdera klacken hmm kanske du ska leva som du lär det är inte inne att skapa dålig stämning i egen klack vet inte när det var så men länge sen är det säkert. Nu ska vi vara förväntansfulla och possitiva istället. MVH/Belix
Belix: Jag ÄR förväntansfull och positiv!!! Alldeles inihelvete förväntansfull inför att serien startar igen. Då känns det som en gammal stenkaka som hakat upp sig, när det ska börjas diskutera hata MIF-ramsor. Får man inte ha en åsikt om det???
Sedan visste jag inte att detta var en chat-kanal och inte en gästbok!!!
Roadrunner: Håller med dig i det mesta du skrev och det är en gästbok och visst kunde det skickats mail internt. Och visst får man ha en åsikt om MIFramsor. Men det var knappast det jag kommenterade. det var närmast ditt verbala påhopp på klackens intelegensnivå som jag menade och visst traditioner kan bli uttjatade ingen skulle bli gladare än jag om hata försvann från ramsorna. Men vi behöver ju inte skapa internt hat bland supportrarna genom att nedvärdera vissa grupper på läktaren.
Roadrunner: Det är en gästbok där fans kan diskutera laget, men även hålla kontakten med varandra. De personerna som jag åker med nu skulle jag aldrig ha träffat om det inte vore för denna gästboken. Detta skulle innebära att jag skulle sitta strandsatt här nere i Lund på varje match istället. Vilket tycker du är bästa alternativet? Du vill väl precis som oss andra ha mer folk på matcherna?? Det är ett supporterforum och så länge vi håller oss inom de ramarna så är allt OK.
Kom igen rögle så går vi upp igen upp ska vi och det kommer vi göra också alla till ladan !!!!!!
RBK 4 EVER