Åkerman: Mannen, myten, legenden. Självklart valde jag att åka till Hovet igår. Vill ha upp Skellefteå till Elitserien efter många års väntan. Linköping ställer sin plats till förfogande och kan få det väldigt svårt i den stundande kvalserien.
Var på plats alltså och såg uppgörelsen i Superallsvenskan mellan AIK och Skellefteå AIK. Redan efter 42 sekunder fick AIK-keepern Joakim Persson kapitulera och vittja nätet efter att Bert-Olav Karlsson avlossat en kanon från blålinjen. Skellefteå spelade ut AIK i första perioden men hade svårt att få udd i avsluten. Skottstatistiken 13-6 i hemmalagets favör speglade inte händelserna på isen då Skellefteå hade stort spelövertag men mest spelade pucken mellan sig.
I andra periodens inledning såg AIK hetare ut men redan efter första bytet avtog viljan. Skellefteå åker ut på en utvisning och mycket inte helt orättvist sätter AIK en kvitteringspuck då halva matchen är spelad. Två minuter efter det kommer nästa bakslag för ett stillastående Skellefteå då AIK tar ledningen med 2-1. Efter timeout börjar man åka skridskor igen och det betalar sig. Kvitteringen 2-2 såg väldigt billig ut då målvakten Persson räddar pucken men på något sätt lyckas sittandes lyckas sparka in trissan. Skellefteå kommer in i matchen igen och ser ut som det bättre laget. Skottstatistiken 19-8 var här mer rättvis även om AIK saknade de klara målchanserna.
Slutronden kom att präglas av många utvisningar men AIK har förtvivlat svårt och saknar rutinen. Två gånger om drar man på sig onödiga utvisningar med en man mer på banan. Segerorganisatören Bert-Olav Karlsson som även låg bakom Brett Harkins kvitteringsmål i andra perioden slår ett drömpass som öppnar för Johan Ramstedt. Han förvaltar chansen på bästa sätt och ger Skellefteå det viktiga ledningsmålet. Spänningen hålls vid liv, kort efter målet tvingas Skellefteå ta två utvisningar men klarar spel 3-5 i en minut efter bra spel i boxplay. Orutinen i årets AIK-upplaga lyser återigen igenom då Andreas Jämtin lämnar isen efter 2+10. Det tar Skellefteå en minut att utnyttja situationen i powerplay. Bert-Olav Karlsson kopierar sitt första mål och fastställer slutresultatet 2-4 med drygt två minuter kvar av matchen.
Jaha, undrar ni. Vad är det för figur som sätter sig på Hovet bland drygt 2000 gulsvarta när Idrottsgalan kablas ut från Globen, 100 meter bort? Spikade 1,95 gånger insatsen 500 kronor hos Svenska Spel vilket gav god utdelning. Matchens behållning var förutom klirr i kassan, 3 poäng till Skellefteå och en underhållning som bestod i två motståndarfalanger som båda skrek "A I K".
Vad har Skellefteå i kvalserien att göra? Målvakten Johan Backlund var väldigt duktig igår och är en viktig post. Pär Mikaelsson, Johan Ramstedt och Brett Harkins är alla duktiga målgörare på anfallssidan. Sedan Boden släppt Bert-Olav Karlsson och Skellefteåtränaren gjort forwarden till back har laget en slagfärdig andraformation med mycket rutin. Torbjörn Lindberg tillför med tretton år i Elitserien för Luleå än mer rutin på backsidan och kan bli en tillgång när han kommer upp i normal nivå efter comebacken. Veckans varning! Väl i kvalserien kan Skellefteå mycket väl hota elitseriejumbon och vara med i kampen om en plats bland de två första. Lycka till och återigen, välkommna!
Portello: Ja, jag var också där. Var själv endast 7 år, men det är något som man kommer ihåg. Du borde väl varit rätt nära händelsen om du stod bland bortasupportrarna. Nej, vi får hoppas att du får möjligheten att återkomma och ha lite trevligare nån gång. Dock inte allt för trevligt... :)
Portello: Jodå Tobbe spelade i tröja nr 3. På grund av magsjuka och febriga backar så fick han spela med Johan Åkerman i förstafemman. Enligt uppgifter skötte han sitt jobb bakåt stabilt och tog inte så många initiativ framåt. Ungefär vad som kunde krävas av honom med andra ord. 0 poäng och en hookingutvisning blev hans facit. Hur som helst tror jag ändå inte att Tobbe kommer att sänka Luleå nästa år. Han är nog mer en inhyrd spelare som ska täcka för skador och inbringa rutin och lite stabilitet i laget när det blåser. han är väl knappast en spelare för framtiden. Ska bli intressant att se själv vad han går för mot Mora hemma på onsdag.
Portello: Tack så mycket. Det vore verkligen kul att mäta krafterna med Luleå nästa år. En vacker kväll till hösten kanske Tobbe L sänker sitt gamla lag. "Riktiga derbyn" kommer det nog inte att bli utan Björklöven för Skellefteåanhängarna trots allt, men visst var det en hel del prestige i de matcherna i mitten på 80-talet innan vi började tappa totalt.
Detroit-RED: Saik har några miljoner i eget kapital. De senaste åren har man slutat på plus dessa "stora satsningar" till trots. När det gäller pengarna man tjänar på att gå upp, så är det precis det som jag menar: Om Löven går upp går pengarna till att ta hand om skulder, medan om AIK går upp så kan man satsa lite extra på att etablera sig. När det gäller publik och omsättning så ligger vi ganska lika just nu och det känns som att våra klubbar är de troligaste av de allsvenska klubbarna att kunna spela i elitserien. Rögle och Bajen är nog inte redo att ta klivet upp i år.
Oraklet fr Alnö: Jodå. Stockholms Fanz kommer att vara på plats och det brukar vara en hel del. Däremot är inte supporterklacken North Power där. Mest tror jag för att matchen är lagd på en måndag. Biljetten kostar 120kr för vuxna och 60kr om man är under 16år. Dessa köpes enklast i Globens biljetkassa som ligger alldeles bredvid mellan globen och Hovet. Det gäller sittplats som är det enda som finns i Hovet. (Fråga var Skellefteås supportrar ska vara) Det är klart att din bror ska fara!!!
Åkerman: Det är sant att Löven inte kunnat etablera sig i elitserien men dom har väldiga ambitioner som kan leda hela vägen. Vad har saik för eget kapital? Dom har ju sattsat ett antal miljoner i år så det kan inte va mycke kvar att tala om. Löven har legat och balanserat ekonomiskt, det har du rätt i. Men som du skriver "hyfsad summa TV-pengar för elitkontraktet" det skulle ordna allt med Lövens ganska små skulder. Man har faktist varit lite hårdare med att hålla ekonomin i ordning. Vilket gör att man kan satsa lite extra i år om man tar en plats. Och när det gäller publik stöd så är inte det några problem.
Detroit-RED: Om vi ska använda just de 15 senaste åren så har faktiskt Skellefteå också varit i elitserien. Även om det var i början av detta tidsspann... Visst är sponsorer en stor del, men även i Norrland går det att bedriva elitseriehockey vilket Modo, Timrå och Luleå har visat i en hel del år. Skellefteå får lita till Skellefteå Kraft, Boliden och Alimak som väl är de största företagen i närheten att backa upp, vilket jag tror att de kan göra. Dessutom får man en hyfsad summa TV-pengar för elitkontraktet, vilket underlättar ekonomin. Sedan får man ju inte heller glömma den, för i år i alla fall, största inkomstkällan som är publikintäkter. Skillnaden mot Björklöven är att man har eget kapital istället för miljonskulder. Eget kapital sägs man vara tvungen att ha till 2004, därför är jag tveksam att Löven kommer kunna satsa fullt ut om man skulle gå upp i år. Varför tror du att Löven har större chanser att etablera sig i eliten? 90-talets historia talar inte för Löven i alla fall.
Åkerman: Dom har i alla fall gått upp i elitserien dom senaste 15åren vilket tyder på att man vill och kan. Det är sant att saik har bra publik men likt Björklöven har inte norrlands lagen samma sponsorer som lagen i södra sverige. Jag tror ändå att löven har en större chans i elitserien.
Detroit-RED: Tycker nog att du har fel där. Skellefteå är en hyfsat stor stad med 75 000 invånare i kommunen och framförallt med ett bra intresse. Om man följer ditt resonemang har till exempel Leksand sämre förhållanden, men man lever likt Skellefteå på eldsjälar och genuint hockeyintresse. Tycker att det är klart bättre med "landsortslag" i eliten än lag från totalt ointresserade Stockholm med värdelösa publiksiffror och inget drag. Dessutom har man stabila ekonomin och den stabila organisationen som många lag saknar. Detta gör att man enligt mig har större möjligheter att gå upp och etablera sig än vad exempelvis Björklöven har som slutat sist och åkt ut varenda gång de gått upp under nittiotalet.
Olgas furir: Tror du verkligen att ett b-lag som saik har nåt i elitserien att göra!! I så fall tycker jag att svensk hockey verkligen har kris. Skellefteå ska inte ha ett lag i elitserien, dom håller ju på att avbefolkas. Det finns ju ingen framtid för hockyn i skellefteå.
BJÖRKLÖVEN KOMMER ATT VINNA OCH TA EN PLATS I ELITSERIEN!
Olgas furir: ja. låt oss hoppas att SAIK går upp i år. Sen vet jag ju inte om det behövs fler norrlandslag precis: Luleå, MoDo, Timrå och SAIk, det får räcka!
nek97raj:Hoppas verkligen att SAIK håller hela vägen o att de får gå till KS. Det behövs mer norrlandslag i ES o Saik har ju traditioner så att det räcker o blir över. Kämpa på SAIK!
bajenmattias: Ja du... Det blir nog tufft den här säsongen. Både Löven och SAIK har starka lag om du jämför med övriga lag i superallsvenskan. Men jämfört med som det ser ut just nu i elitserien, LHC och Brynäs, ser det TUNT ut...
Skulle va intressant att se vad som hände i en ev. kvalserie med MoDo, Björklöven och Skellefteå. Där skulle det nog bli HETT!!!
Jag skulle hellre se Linköping och Djurgården i allsvenskan nästa år. Ena syrrans man håller på Skellefteå och är den enda i släkten som inte har sitt favoritlag i elitserien. Jag håller på Södertälje, morsan på färjestad, ena syrran på leksand, farsan och de flesta andra på brynäs och så morfar på modo.....Salig blandning....=)
trafix: Som om Lövens sida här på HS har så mycket mer action! Både Björklövens och framför allt Skellefteås fans håller till i sina skyddade verkstäder till gästböcker. Enklaste sättet att undgå mothugg och avvikande åsikter.
Eftersom AIK:s officiella portal kräver registrering för att skriva i forumet vill jag här passa på att framföra mina varmaste lyckoönskningar. Hoppas innerligen att Skellefteå AIK tar sig tillbaka till ishockeyns finrum inför nästa säsong. Såväl laget som klubben och inte minst publiken är värda en plats! Den 6 december kommer laget på besök till Stockholm för uppgörelsen mot AIK Solna i Globen. Det gör ont att lägga pengar i Solnaklubbens kassa men jag är väldigt nyfiken på iskrigarna från norr.
som Roadrunner säger så förlorar bara mot dåliga lag. Jag anser att ni är ett bra lag(?), så jag tror att vi vinner över er. Kom inte ihåg när Ni vann över oss senast. I SA förra året så blev det 2-1 till er efter att ni gjort mål i 19:onde minuten och sedan gjort mål i sd också. Så jag tvekar lite på att ni kan slå årets upplaga av Rögle. Ni ligger ju bara tvåa i norra ändå. Men lycka till jag hoppas på er, för ni e ett trevligt lag. Synd att han där xts är så kaxig. Du behöver inte vara så säker på att SAIK går upp. Själv tror jag inte att Rögle kommer gå upp i år. Vore kul, men jag tror inte att de går upp. det avr allt från mig ha det.
Dream Team: När det väl blir dags för kvalserien (vilka lag det än blir) så gäller inga gängse regler. Bara att titta på vad som hänt där de senaste 10 åren. Allsvenska lag HAR gått upp. I fjol drattade AIK (Solna) ur, till mångas stora sorg och ännu flers stora glädje. Att Rögle tappar poäng mot bottenlag betyder inte så mycket. Vi har slagit samtliga toppkonkurrenter i södra, oavsett var vi spelat.
När det sedan blir snack om styrkeförhållandet mellan norra och södra allsvenskan är vi lika goda kålsupare allihop. Vi har högst tankar om vår egen serie och inget kommer att ändra på det. Historien förtäljer att vi inte alltid har haft rätt ;-) Men jag tror helt klart att något allsvenskt lag mycket väl kan rubba de sämsta elitserielagen i en kvalserie. Det måste jag tro, annars är det inte mycket vits med att hålla på. Och nej, denna säsong tror jag inte det blir Rögle. Kommer vi så långt som till KS skriker jag av lycka, luttrad av de senaste säsongernas debacel i SA. Möjligen SAIK, möjligen Löven men vem vet?
HasseT: ursäkta för att jag använde en svordom (vet inte om ni gillar såna här i norr).. men men.. ska inte störa er mer.. tänkte bara att ni ville ha lite mer inlägg så ni inte skulle skämmas! men lycka till i serien MVH Hans
Grattis fö. till Timrå, som tog tre nya pinnar. Kan bli mycke Norrland i Elitserien nästa säsong?? Timrå,Lule och Modo klarar sig givetvis utan kval. Upp går helt klart Skellefteå AIK och kanske inte helt omöjligt Löven??
Mer kamp än underhållning måhända men hemmalaget vann med 5-0 mot serieledande Hammarby i Skellefteå Isstadion. Ett styrkebesked som visar att det anrika hemmalaget fått ihop ett slagkraftigt manskap som kan mäta sig i toppen av allsvenskan. Hur långt det håller blir mycket intressant att studera. Platsen i Superallsvenskan torde var säkrad men där ställs man inför helt nya motståndare. Min önskan är att man står upp och äntligen tar sig Kvalserien där Brynäs och Malmö kan få det riktigt hett om öronen. Trots att jag håller på Timrå IK så unnar jag Skellefteå denna sportsliga framgång. Ni är värda den efter alla år av satsningar.
HasseT: Rögle....??? Som förlorar mot nykomlingar (Västerås).... Det spelar ingen roll för varken SAIK eller RBK. Visst, just nu kanske ni dänger Brynäs, men kom ihåg ifjol vid den här tiden, då börade Timrå sitt megaras och var fast i botten. Hur gick det sen i kvalet... Tyvärr (för lagen i Allsvenskan) är skillnaden alldeles för stor mot elitserielagen. Lycka till iaf...
Var på plats alltså och såg uppgörelsen i Superallsvenskan mellan AIK och Skellefteå AIK. Redan efter 42 sekunder fick AIK-keepern Joakim Persson kapitulera och vittja nätet efter att Bert-Olav Karlsson avlossat en kanon från blålinjen. Skellefteå spelade ut AIK i första perioden men hade svårt att få udd i avsluten. Skottstatistiken 13-6 i hemmalagets favör speglade inte händelserna på isen då Skellefteå hade stort spelövertag men mest spelade pucken mellan sig.
I andra periodens inledning såg AIK hetare ut men redan efter första bytet avtog viljan. Skellefteå åker ut på en utvisning och mycket inte helt orättvist sätter AIK en kvitteringspuck då halva matchen är spelad. Två minuter efter det kommer nästa bakslag för ett stillastående Skellefteå då AIK tar ledningen med 2-1. Efter timeout börjar man åka skridskor igen och det betalar sig. Kvitteringen 2-2 såg väldigt billig ut då målvakten Persson räddar pucken men på något sätt lyckas sittandes lyckas sparka in trissan. Skellefteå kommer in i matchen igen och ser ut som det bättre laget. Skottstatistiken 19-8 var här mer rättvis även om AIK saknade de klara målchanserna.
Slutronden kom att präglas av många utvisningar men AIK har förtvivlat svårt och saknar rutinen. Två gånger om drar man på sig onödiga utvisningar med en man mer på banan. Segerorganisatören Bert-Olav Karlsson som även låg bakom Brett Harkins kvitteringsmål i andra perioden slår ett drömpass som öppnar för Johan Ramstedt. Han förvaltar chansen på bästa sätt och ger Skellefteå det viktiga ledningsmålet. Spänningen hålls vid liv, kort efter målet tvingas Skellefteå ta två utvisningar men klarar spel 3-5 i en minut efter bra spel i boxplay. Orutinen i årets AIK-upplaga lyser återigen igenom då Andreas Jämtin lämnar isen efter 2+10. Det tar Skellefteå en minut att utnyttja situationen i powerplay. Bert-Olav Karlsson kopierar sitt första mål och fastställer slutresultatet 2-4 med drygt två minuter kvar av matchen.
Jaha, undrar ni. Vad är det för figur som sätter sig på Hovet bland drygt 2000 gulsvarta när Idrottsgalan kablas ut från Globen, 100 meter bort? Spikade 1,95 gånger insatsen 500 kronor hos Svenska Spel vilket gav god utdelning. Matchens behållning var förutom klirr i kassan, 3 poäng till Skellefteå och en underhållning som bestod i två motståndarfalanger som båda skrek "A I K".
Vad har Skellefteå i kvalserien att göra? Målvakten Johan Backlund var väldigt duktig igår och är en viktig post. Pär Mikaelsson, Johan Ramstedt och Brett Harkins är alla duktiga målgörare på anfallssidan. Sedan Boden släppt Bert-Olav Karlsson och Skellefteåtränaren gjort forwarden till back har laget en slagfärdig andraformation med mycket rutin. Torbjörn Lindberg tillför med tretton år i Elitserien för Luleå än mer rutin på backsidan och kan bli en tillgång när han kommer upp i normal nivå efter comebacken. Veckans varning! Väl i kvalserien kan Skellefteå mycket väl hota elitseriejumbon och vara med i kampen om en plats bland de två första. Lycka till och återigen, välkommna!