eltifoso: Klart det är bittert när vi spelar såpass bra som vi gör. Vore ju att ljuga att påstå något annat. SAIK är bra.
Det skulle ju vara klädsamt om du också kunde erkänna hur bittert det var att åka ut mot oss. Ett slumpmål i slutet av tredje matchen. För jävla jobbigt om vi åkt på det baklängesmålet. Dessutom missade ni slutspel för första gången på 21 år. Bittert, eller hur 😃
eltifoso:
tyvärr tyvärr så väntar nog publiken på mer spännande matcher och de tar ut segern i förskott mot Brynäs. Antingen beror 500 stolar på det, eller pga att det finns alldeles för många andra spännande aktiviteter i Skellefteå en Måndagskväll?
Qatar B gör en bra match, igen. Den jämnaste hittils, och Qatar B är det bättre laget efter två perioder. Men som väntat orkar de inte i tredje och de orkar inte i förlängningen. Ännu en hedervärd förlust för Qatar B, men det är inte orättvist att vi tar det tillslut. En helt jämn match där vi vinner för att vi har mer ork helt enkelt. 3-0 nu, gigiantisk uppförsback. Orkar Qatar B ladda om nu?
Sen var det någon som klagade efter första matchen att jag skrev att det var kul med ytterliggare ett tvillingpar med damp i SHL (förrutom Camilla och Christina Abbot alltså). På riktigt, den där Pontus Westerholm, han lider ju av damp! Grabben borde börja käka medicin eller något.
Sven Sewage:Westerholm lider av besvikelse och frustration i det läget. Det går att förstå att det kan rinna över...
Vad led Petterström av när han försökte kastrera Rödin?
Zappaholic:
om det inte vore för ditt och mumsbiten tvivelaktiga beteende så skulle jag nästan lida litegrann med Brynäs (nu menar jag inte mumsbitens skamfyllda arbete utan endast uppträdandet på hockeyforumen).
Brynäs spelar inte alls tråkig hockey, utan man öser på framåt i högt tempo. Bulan har helt klart väckt laget, och Bulan står för en annan typ av hockey än den tråkigaste tränaren som anammat Lasse Falks hockey och kryddat den med Drillo-influenser: Rönken. Jag ska nästan sluta att klaga på Bulan efter denna kvartsfinalserie,om han slutar att vara en så dålig förlorare så ska jag då inte hacka på han något mer. Rödin såklart enormt duktig, hela den kedjan med transorna är vass. Men framför allt är jag imponerad av backen Nörstebö som är oerhört duktig.
Zappaholic:
jag vet inte vad Petterström led av, men tre matchers avstängning känns faktiskt på sin plats tycker jag.
Jag tippar på att Pontus Westerholm lirar i Qatar nästa säsong. Han har visat sig vara en hjärndöd spelare som dessutom är en väldigt dålig förlorare, passar nog perfekt hos Qatar. Åt andra hållet till Qatar B tippar jag att Fagerudd går, den killen är den sämsta spelaren i Qatar. Berglund i Asplöven är även en trolig värvning då han är sällsynt uddlös och dålig på det mesta.
Zappaholic:
men P Westerholm känns faktiskt som en spelare som Qatar skulle kunna köpa in. Åker omkring och muckar och är allmänt störig i varenda match, sen efter matchen när slutsignalen har gått för länge sedan då åker han och ska slåss mot random spelare i mästarnas lag. Fostrad i samma skola som Gnomström. Får han bara lära sig lite mer fult spel och osportsliga tjuvtrix som att kasta grus i motståndarens gång, ja då kan han nog vara på tapeten för att spela i det grisigaste laget på denna planet.
Var har jag fel?
Mumsbiten får inte svara eftersom vi kan få virus om han skriver för mycket på våran sida.
Huge:
vadå bestulna? Ni är då betydligt mindre bestulna än vad vi var i SM-finalen 2013. Kvällens match var helt jämn och 50/50, ni är bättre under den första halvan. Men ni slutade 10a och har haft en kraftödande play-in, dessutom matchar ni era toppspelare (förutom Mannberg) väldigt hårt medan vi har vilat och sprider istiden. Det är inte ett rån, inte alls, utan en jämn match där vi tar över i slutet. Det är inte slump eller orättvist att vi vinner.
Farbror Barbro:
såg du Frölundas hån mot Qatar?
Ser du att Frölunda hade stavat fel?
Huge:
jag tycker att det är ett fint pass av Holmström, och en riktigt vass styrning av Forssell. Ett typiskt Forssellmål. Forssell är liten och svag i närkamperna, men han lirar ändå framför kassen i PP. Varför? Jo, för han är otroligt skicklig på att styra in puckarna. Det är inte tur, utan skicklighet, en jättebra styrning tycker jag. Fast det var såklart nära at Honken räddar den, men nära skjuter ingen hare.
Ni i Qatar B kan dock vara stolt över er insats ikväll även om det inte riktigt räcker. Så här har det sett ut de senaste 2 åren. Laget i kvartsfinal bjuder på bäst motstånd, men vi gör precis vad som krävs för att vinna matcherna.
Farbror Barbro:
nja, jag tänkte på Granström. Han heter ju faktiskt Gnomström! hihihihi!
Håller med dig om att Frölunda är det största hotet mot oss. Det enda laget som riktigt utmanar oss spelmässigt i en matchserie över 7, det tycker då jag. Växjö är också duktiga, men är mindre oroliga för dem.
Om Qatar nu grisar ut Frölunda... det skulle verkligen vara en drömscenario för oss, precis som när Färjestad gjorde självmål i slutminuten mot Qatar B.
Sven Sewage: Här har du förklaring till bråket vid slutsignalen. Det var Zackrisson i Inte Riktiga AIK som firade i örat på Wallace.
När ska Pesonen göra comeback?
Redigerad kommentar
Zappaholic:
det såg ut som att Skellefteå firade nere i hörnet efter att Widing lagt in den avgörande kassen, laget samlades i ett glädjerus nere vid sarghörnet. Då är Wallace där av någon anledning istället för på förlorarnas planhalva, varför vet jag inte? Sen kommer damp-tvillingen dit och vevar. En dålig förlorare helt enkelt, samt en dålig förlorare med damp.
Huge:
Sicket dravel, trodde du kunde lite hockey och försöker vara ärlig, men nu visar det sig att du bara försöker vara smådryg, förringa motståndet och låtsas som att ni bara går på halvfart.
Öh, va? Vi går då definitivt på max, även om det finns mer att ta spelmässigt av laget. Jag tycker att Brynäs har gjort det jättebra och hänger nästan med mästarna/seriesegrarna både spel- och målmässigt.
Faktum kvarstår dock att laget i kvartsfinal bjöd på bäst motstånd vid det senaste SM-guldet, jag tror att det var de två senaste om jag kommer ihåg rätt? I semi och final blåste vi motståndet av banan. En del av förklaringen tror jag är att vi är mer vältränade, att vi sprider istiden i slutspel i grundserie, samt att vi vilat oss i form till slutspelet och låtit spelare läka småskavanker.
Det är dock ren och skär bonnröta att den går in via masken och stolpen.
Det är små marginaler på de flesta hockeymålen. Forssell är en spelare som väldigt ofta har marginalerna med sig i spelet framför kassen, och jag tror inte att han har tur varenda gång.
Ni var då inte liiiite känsliga. Ser på ert forum att mumsbiten utalar sig om att "SAIK nu är hatlaget nummer ett" och alla gillar inlägget. Det är inte så konstigt. Har man som målsätning och strategi att bli Qatar B så får man med hatet, avundsjukan och missundsamheten genom alla dessa rejects man reaköper in.
Sven Sewage: Hatlag likt FBK skrev jag! Tycker det är rätt äckligt att du kallar mig mumsbiten jag är inte lagd åt det hållet har jag ju sagt!
Ska su logga in på dina andra nick nu?
Farbror Barbro:
ser nu att Gefle Dagblad har uppfunnit en ny benämning. Bulan Berglund + Badgad Bob = .... trumvirvel... Bulan Bob! hihihihi
En sak som ni icke Skellefteå fans envisas med att upprepa är ni säger att Skellefteå har tur, flyt osv. Näe, Skelleftå har inte mer tur än nått annat lag, det är lika fördelat om det finns nått som kallas "tur" i hockey.
En journalist (känns hemskt att erkänna det) skrev nyss en sak som Stenmark myntade en gång och som jag hade glömt bort: "Ju mer jag tränar desto mer tur har jag.". Kan det vara så för Skellefteå och andra lag det går bra för?
Farbror Barbro: Jag har respekt för att man tycker olika, men vi har ju olika stil att uttrycka oss. Jag gillar inte när "vi" blir kallade saker som har passerat begreppet öknamn och är på gränsen personangrepp, men det innebär också vi måste sköta oss också. Men, jag ska inte predika, jag har annat att göra, och jag kommer inte angripa, jag kommer att ignorera. Det tar för mycket kraft att för mig, men alla här på HS får välja själv hur man argumenterar.
Tex så tycker jag att Sven Savage är finurlig på det sätt han skriver,, han verkar insatt också, när han håller sig till kommentera hockeyn. Givetvis så blir jag irriterad på det sätt han skriver om AIK, men om jag skulle jaga alla som skrev dumt om Skellefteå så fick jag inte göra annat. Jag tycker att det du och den andra Sven skriver ibland också är bra och intressant men inte när det handlar om hur puckade andra är. Du blir också påhoppad av andra, men jag har nu sagt mitt i den debatten, klart slut, finito.
Hockey: Hoppas Örebro vinner, i varje så hoppas jag Växjö får spela 7 matcher innan semi.
Redigerad kommentar
Zappaholic:
jag gillar det Barbro skriver.
Du skriver att du erkänner att du inte vill att Skellefteå AIK ska vinna guld i år. Starkt gjort. Jag erkänner att jag inte vill att Qatar B ska vinna guld i år. Fast det känns som ett aningens långsökt och ganska hypotetiskt resonemang, eller vad säger du? hihihihi!
Zappaholic:
om det är en förening som dominerar kraftigt, fast denna förening är god, bjuder på bländande hockey a la Sovjet på 80-talet och fostrar storspelare på löpande band och har en majoritet ur egna led, då tycker jag det är bra för sporten.
Om den dominerande föreningen var ond körde gnethockey och sargutdunkrmedley och var väldigt osportsliga, köpte in 95% av laget från världens alla hörn, och klacken körde med "låt han dö, låt han dö" ramsor samt sportcheften satt och skrek "Svinjävla REGEL" emot mörkhyade spelare, då skulle det vara dåligt.
Sen ska man nog inte uppmuntra det onda laget genom att köpa in deras rejects och sn skicka de mest onda hjärndöda åt det andra hållet, sådant tycker jag är dåligt för sporten.
Så känner jag.
Sen gillar jag det jag skriver, visst, men det börjar bli tröttsamt med dina/era lögner och antydningar om at jag och Barbor är samma person.
Zappaholic:
"Alla gillar det inlägget? Åtta stycken som jag ser det. Det är långt ifrån alla.
Har du inte bättre koll?"
Nu är det 12 stycken. Typ hela er klack.
Farbror Barbro:
Nu har humorkungen Bagdad Bob slagit till igen på Qatars sida. Han är så jävla rolig, fast han förstår det förstås inte själv. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
"Kan du räkna ut vilket lag som i serie och slutspel varit näst bäst i Sverige senaste 4-5 åren? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jag kan ge dig ett tips som hjälp: laget har parallellt med den framgången också varit överlägset bäst i Europaturneringarna. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Åter till din hemläxa: Det blir intressant att höra dina tankar och reflektioner när du upptäckt vilket lag som varit näst bäst." | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
HIHIHIHIHIHI! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Helt i klass med dessa två i det närmaste legendariska Bagdad Bob citat: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
"Luleå Hockey är ett enastående vinnargäng!" | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
"Per Ledin är en magnifik representant för Luleå Hockey" | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Här har vi då de senaste fem åren:
|
Redigerad kommentar
Barbro:
sen fortsätter han, på fullaste allvar, och matar ut lögner om att Qatar en skulle vara i närheten av att vara en lika historisk och anrik förening som Skellefteå AIK. Gubben är en psykotisk mytoman som faktiskt tror på sina egna lögner.
"trots att jag överbevisat honom fullständigt - t o m genom att lägga upp originaltabeller från hockeydivisionerna på 40- och 50-talen - är att blunda för fakta och tröttsamt upprepa "AIK är Norrlands historiskt i särklass bästa lag; Luleå Hockey är kortvariga uppkomlingar med en trist hockey."
Alltså, kikar man på serietabellerna är det uppenbart att det fanns två stycken byalag från Luleå som på 50- och 60-talet tampades med andra byalag såsom Jörn, Glommersträsk, Medle, Bjurholm, Kågedalen osv under dessa tider. Lag som Teg, Rönnskär och Clemensnäs var alltså bättre och mer framgångsrika.
Under denna tid spelade alltså Skellefteå AIK hockey, grundade 1943, SM-finaler på norrvalla med tiotusentals på läktarna. På 70-talet vann man SM-guld, efter ett gäng silver, som första klubb från övre norrland.
Qatar bildades alltså 1978 genom en sammanslagning av dessa två byaklubbar, som alltså vr av samma dignitet som Medle, Kågadaöen, Jörn och Glommersträsk, men inte lika framgångsrika som Rönnskärs IF och Teg och Clemsnäs! Qatar går alltså upp i högsta serien för första gången 84/85.
Sen sitter den dumme jäveln där och på fullaste allvar och jämför sin förenings historia med Skellefteå AIK. Kaiser är där och hejar på och tackar för historielektionen! Jösses!
Nu påstår jag inte att våra anor och klubbhistorik är i paritet med Brynäs, men fullt jämförbara med MoDo. Qatar är dock inte i närheten, även om man såklart är bättre just nu än Medle, Kågedalen, Jörn och de andra byalagen från Skellefteå.
Farbror Barbro:
nu är han igång med sina psykotiska snedvridna bevisföring. Han glömde dock slutspelet! hihihihi!
Vilket enastående vinnargäng Qatar är, knappt någon inköpt heller genom åren heller, och sen bjuder de på en sådan underhållning och så är de så sportsliga! Årtusendets gäng, Qatar, helt klart! hihihihi
Farbror Barbro:
Nog undrar man vad Qatar B hellre hade valt ifall de fick välja?
Två stycken jätteuppsmiskningar av oss inför det hela folket, där stjärten är ännu rödare än skammens rodnad på kinderna efter att ha torskat 4 matcher i rad med utklassningssiffror. Eller ett SM-guld under denna tid vilket de har efter att ha besegrat oss i finalen?
Ja, Qatar, årtusendets lag i svensk hockey, helt klart!!! :-)
Redigerad kommentar
Zappaholic:
varför inte ta ett SMS-lån och sen ringa mumsbiten? Eller måste du använda socialbidraget till att renovera husvagnen du bor i?
Zappaholic:
okej, bilden börjar klarna nu. Jag förstår.
Zappa är en trasig människa som bor i en husvagn, beroende av allt möjligt därav suffixet holic i sitt nick. Han har vart utnyttjad och mishandlad i sin barndom. En rättshaverist som driver ett flertal omöjliga rättsfall som nekats prövning gång på gång i hans jakt på rättvisa.
Under livets svåra resa har han utvecklat en alternativ personlighet, som han kallar för mumsbiten Forsberg. Mumsbiten har en mycket skamfylld och riskfylld försörjning.
It all makes sense now!
Zappamums eller Mumszappa... ? Jag tror det bir Zappamums hädanefter.