Zappaholic:
jag var smart nog att inte läsa här igår på fyllan, så jag svarar nu istället efter en jävla busy dag på jobbet med fet huvudvärk efter en halv box rödtjut i ådrorna
Forsberg 1978:
och sorry för det då Forsberg, men jag bad dig/er att inte blanda in min fru eller familj i grollet. Tråkigt att höra om dina föräldrar, jag menade inget illa.
Ber om ursäkt Forsberg. Sorry.
Här är för övrigt skadan som psykot Bagdad Bob skämtar om. Vadmuskeln är avskuren på Adam Pettersson som är borta resten av året.
Tendenserna att skämta om spelare som åker på allvarliga skador... är vanligt förekommande hos Patienten. När vi åker på allvarliga skador, då kommer inläggen som ett brev på posten. Det är inte ett helt friskt beteende.
Zappaholic:
men han har koll på alla skibenter som har vart här inne under flera månaders tid? Fast han har inte läst här och lovat 10+ gånger att han inte gjort det. Han ljuger, hela tiden, om allt! Hur många olika signaturer tror du han skriver under?
Hur var det nu med att kalla andra lag, spelare och skribenter för öknamn?
Håller med det varit en tung dag men det lindrar verkligen ögna genom grannarnas trupper. Ledin kan jag inte släppa,det kan väl inte vara så han är på gång till löven?
Gick ju hemska rykten om Kabanov sent igår men som tur var tränade han idag.
Kollade faktiskt på matchen en gång till och den innehöll mycket mystiskt. Det var långt från rätta AIK och antingen är det riktigt oroande eller tvärtom.
Läser vad Patienten skriver men försöker inte brusa upp. Man vet han är sjuk och Qatar är illa ute när han smutsar ner som mest.
Redigerad kommentar
Huge:
alltså Huge... SS är det jag? Jag är INTE Barbro. Du refererar till Barbros åsikter, inte mina.
Min åsikt är att sanningen ligger mitt emellan vad Rytter skriver och vad Barbro skriver. 3-2 till Dubai är ett rättvist resultat då de totalt sett har vart lite bättre i en ganska jämn final rent spel- och chansmässigt.
Dubai är ett jätteduktigt defensivt lag med bra backar och flera defensivt skickliga forwards. Man följer sin defensiva gameplan på ett bra sätt. Det är svårt att spela sig genom Dubai, och svårt att komma in på kassen. Ett bra lag.
Samtidigt så har vi inte riktigt kommit upp i vår högsta standard. Vi har inte vart dåliga, men halvljumna faktiskt. Vårt adelsmärke är tempo, och tempo bygger på passningsspelet. Vi sätter inte passningarna på tejpen, och hamnar då i tidsnöd och Dubai hinner formera och positionera sig i försvaret. När passningarna sitter på bladet så hinner Dubai inte med. Samtidigt har flera för oss viktiga spelare inte kommit upp i standard i finalserien, Heed, Calof, Pesonen, Sevc, Sundqvist, Forssell, Kabanov... alla har de dippat och de behöver alla komma upp i prestationen.
Jag har då inte gett upp, men vi måste helt enkelt spela bättre än vad vi har gjort. Fördel Dubai, men it aint over until the fat lady sings
Zappaholic:
jag skämms för många grejer... men när jag läser att jag tycker att Wolfen ska knipa igen åderpåleslukaren och att han är glad för att han har 10 miljoner grodyngelsliknande besökare som simmar uppåt i tarmen för att sprida sina sjukdomar... då drar jag på smilbanden faktiskt.
Det börjar knorra i leden uppe i Qatar. Faktsikt lite orolig att de snart tvättar sig i underlivet och gör sig av med flens-Osten. Då kan de ju bir farliga med hamsterns alla pengar.
Bara att hoppas att fler resonerar likt puckot Bagdad Bob som ställer sig på Ostens sida... alltså han kallar till PK för att attackera sin fd lagkapten som gett honom 6 år och får ett skambud trots en kraftigt höjd spelarbudget och att han vart lagets bästa spelare... helt otroligt oprofessionellt, man baxnar!
Huge:
kontraktsskrivningar innebär alltid ett tjuv och rackarspel från bådas sidor, sanningen ligger säkert mittemellan. Inte säker på att Qatar gör fel som inte satsar på att behålla Christina.
Men att som sportchef att kalla till presskonferens för att totalsåga sin kapten och bästa spelare som gjort 6 år... det är inte normalt! Enormt oproffessionellt. Ingen annan sportchef i SVerige skulle göra det. Det är hela poängen, att den argsinte gubben är enormt småsint och rättshaveristaktig, han gör sig ovän med allt och alla och skapar en enorm negativitet runt laget.
Sven Sewage:
Jaha du menar ungefär som SAIK valde att avrätta Anders Forsberg inför alla, och dessutom fortsätta smutskastningen säsongen efter med Berts tårar på presskonferens?
Det går förstås under rubriken enormt proffessionellt i din bok eller?
Sven Sewage:
Vad säger du om imorgon? Du har alltid något klokt att säga. Sitter på loserns vis och börjar leka med tanken kring värsta scenariot. Jag har t.o.m börjat lura mig själv det skulle finnas något positivt med en förlust,ja du hör ju.
Samtidigt utan att jinxa, hittar jag mycket som talar för seger imorgon och på lördag.
Känns som det är på gränsen man orkar se matchen imorgon.
Du brukar vara bra på höja stämningen.
M.Lemiux:
Man kanske skulle ha agerat så felfritt som Luleå gjorde här (se artiklar) istället? Inte nog med att man bara stoppade huvudet i sanden man befodrade Skuggan till a-lags tränare för hans "fina" agerande.
hanzon:
Såklart åt helvete skött och jag antar det var den incidenten Lemiux syftade på. Det jag menar är att man borde sopa sin egen bro innan man hoppar på andra. Men Lemiux gör som vanligt, köper allt Savage säger med hull och hår där Luleå är felfria och Skellefteå suger i alla avseenden.
Farbror Barbro:
finns inte så mycket att säga. Alla matcher har vart jämna där små marginaler har avgjort. Dubai är ett duktigt defensivt lag och vi har ritkigt inte fått det att lossna ännu. Tredjeväxeln på den sovjetiska traktorn vill inte gå in. Det är lite som i Stjärnornas Krig då ljusets hastighetesväxeln inte vill gå in på årtusende falken, men vi vet att får vi in den, då är vi ostoppbara. Hoppas Wallson/Bert/Klockare/Holm/Thomson/Lasse the Almighty J har reparerat traktorn så att vi äntligen kan lägga in tredje.
Man tycker lite synd om hjonen som måste vara här inne och sabotera mitt under brinnande SM-final. Vad driver dem?
Rumpnissen Lemmiöx från Qatar, dansbandshjonet från Qatar, alla fraån Qatar... Qatar är ju ett lag utan anor, utan egna spelare, utan eget spel. Dessutom lider de av fobi att kravla sig förbi första hindret i slutspelet, och enda gångaerna man gjorde det på ett årtusende så torskar man alltså 8 raka mmot oss. Man satsar allt på att plocka in alla rejects från oss i hopp om att lära sig någonting om hockey, men med den mammondyrkande onde argsinte gubben flens-Osten kommer man aldrig att lyckas även om en hamster kastar miljarder på styggelsen. Det krävs mer än ett par miljarder att knuffa ner oss från norrlandstronen.
Qatar B, en anrik klassisk klubb, vinner SM-guld och har en ljus framtid. Då får någon i klubben en snilleblixt: Ja, vi börjar köpa in de sämsta spelarna från Qatar, vilken strategi! Sportsligt så rasar klubben ner mot botten och man står och balanserar på ruinens brant. Ja, då går vi all-in och tar in reject tränare och de sämsta spelarna någonsin från Qatar: Niinimäki och Mannberg! Som ett under undviker man kvalserien pga att Leksand ger upp på någon kopnstigt sätt och typ förlorar 20 raka matcher. Men Qatar B har tur och vinner mot Färjestad i play-in och man möter Skellefteå AIK... 11 raka torskar senare så sitter de avundsjuka hjonen här på Skellefteå AIKs sida och häcklar svenk hockeys alfahane.
Géatan Royers gäng... de är inte direkt fromma änglar som sitter på ett moln och spelar harpa, utan det är frågan om individer som sitter i ett fismoln och tar emot smutsiga mutpengar från vapenexportörer. En gång i tiden kunde man fostra egna bra spelare, men man har tappat sitt mojo, man blickar mot mäktiga Skellefteå AIK som är talangfabriken nummer ett numera. Man köper in deras tränare efter att ha vart där och huggit och erbjudit en del av dessa omoraliska mutpengar mitt under brinnande säsong. Men han var visst ingen demontränare, utan bara bra på snacka goja i media. Då tar man in en annan tränare med bakgrund i SKellefteå AIK för att rädda kontraktet. Klubben styrs av en maffia av gamla spelare, och den rikaste av dem alla, mafiaöverhuvudet, sitter där på ett casino i las vegas. Efter att ha satsat några miljoner dollar på nummer 21 och torskat i fyllan bestämmer han sig för att köpa in den gamla festarpolaren Brashear som är 42, och den otroliga 38-åriga storspelaren Géatan Royer från lingonligornas lingonliga i Quebec. I kvalet har man bonnröta då man ställs mot ett Vita Hästen med sina två bästa spelare skadade, hade det blitt Malmö (igen!!!) så hade det blitt allsvenskan där man hör hemma rent spelmässigt.
Dessa tre har alltså lierat sig mot Skellefteå AIK, alfahanen, ledarhunden, norrlands konung som sitter där på tronen. Precis som i barnfilmen lejonkungen går de lägre stående hyenorna ihop sig med andra onda djur för att försöka putta ner den rättmätiga kungen från tronen. De är förblindade i sitt hat och i sin avundsjuka mot det mäktika mästarlaget. Jag tror inte hockeygudarna kommer att tillåta sådana övergrepp. Även om de slog ihop sina tre onda föreningar under namnet Jävla Gr0k0-M0D0 skulle man ha en chans.
Luleå med skandal-Osten i topp är världsmästare på att mörka sanningar, det vet vi sen barnsben. Det vet ALLA. Inga hemligheter kommer ut, vi ska känna oss stolta som inte tillhör denna mörkretsklubb!
Ikväll vinner vi och blir återigen historiska i år...igen! På lördag då jävlar sitter vi med guldhatten på oss IGEN! Får nog skaffa en ny guldhatt snart, den börjar bli utnött ;-)
Har du:
håller såklart med om flens-Osten. Men känner mig inte alls lika övertygad om att det blir vinst ikväll eller guld igen. Hoppas såklart, men då måste vi spela en bättre hockey än vad vi gjort hittils i finalserien.
Satan vad det börjar skaka i kroppen. Ändå försöker man hålla skallen kall och känslorna i styr.
Det vore verkligen inte bra för svensk hockey om Dubai vinner.
Zappaholic:
det stämmer! Är väldigt nervös just nu, var tvungen att dra 2 snabba glas från boxen. Ska försöka hålla bättre ton än sist, men det beror också som vanligt på vilket bemötande man får. Är som sagt inte killen som kliver undan ifall du inte märkt det tidigare.
Sitter och laddar upp med lite random hjältemusik.
KOM IGEN SKELLEFTEÅ AIK! VI GER ALDRIG UPP!
Redigerad kommentar
Zappaholic:
dåligt! ;-)
Behöver någonting för att lugna nerverna dock.
Redigerad kommentar
Farbror Barbro:
tuff uppgift, men inte omöjlig. Hoppas att flera spelare följer John Normans, Axel Holmströms och Anton Lindholms exempel. Ungdomarna som leder vårt lag just nu.
Sven Sewage:
Jag vet varför jag aldrig blev något på elitnivå. På träningarna var man kung men på match låste sig allt,man har väl för mycket förstånd. Zappaholic hade aldrig det problemet :)
Lyssnade igenom Sunshine och det lindrade något. Tyvärr råkade jag se han hade en " The End" också men det ska aldrig bli aktuellt.
Får erkänna ändå jag jobbat mycket med positiva tankar vid värsta scenariot. En given är att AIK bara blivit starkare efter viktiga förluster.
Farbror Barbro:
som en långvarig Skellefteå AIK supporter har man vart med om mycket skit. Man tar ingenting för givet, och man njuter av framgångarna på ett sätt som någon bortskämd snorunge med silversked i mun aldrig kommer att kunna göra. Som Dubai.
En sak har man lärt sig på senare år: räkna aldrig bort Skellefteå AIK. Jag är en av de idioterna som satt där och trodde att vi minsann skulle resa oss ur askan när allt såg som värst ut och allting stod i lågor. Jag är en obotlig optimist, och tror alltid på vinst. Jag tror och hoppas på vinst ikväll men har såklart respekt för motståndet.
KÄMPA AIK!
Redigerad kommentar
Farbror Barbro:
ser att Schremp, Sörensen och Pettersson (skadad) är utanför laget. Sörensen tycker jag var riktigt bra senast.
"Nygamla" kedjor där Lundberg går in med super-Janne och Zacke, samt Calof nu får lira med Lindholm och Norman.
Vi slipper Sören Persson!!! YES! Där ökade våra vinstchanser med ca 80%.
Zappaholic:
Precis vad jag var på träning men inför match låste sig allt. Vad var ditt knep?
Blir alltid avis på spelare som säger dom njuter av viktiga matcher. Själv tyckte jag det var tortyr.
Blister Brigade:
förstår inte riktigt vad du menar med "Tändes ett hopp?". Hoppas du att vi ska förlora eller?
Vi har goda chanser att ta denna match, ännu bättre nu.
Vi har inte domarna med oss direkt. Jätteutvisning när de hugger ner Martin Lundberg i friläge, den mannan har aldrig filmat i hela sitt liv. Sen hugger de ner Norman. Nu senast är det en solklar avsikktlig offside med en meter som de skiter i.
Farbror Barbro:
den mest mentala sporten man kan hålla på med är tennis. Tvivlar du på dig själv, då missar du eftersom marginalerna är så små. Börjar du fegspela, då ryker du. Du måste tro på dig själv i varje slag.
Tycker inte att det är kul att träna fotboll eller hockey. Matcher är kul, men träningen är inte lika kul. Kampsport är däremot riktigt roligt att träna, och för att bli bra måste man träna jävligt mycket.
Petter Rönnqvist... SUCK!
Mitt tips till fyran är att införa en mute knapp för den avundsjuke från Géatan Royers gäng.
Blister Brigade:
Jo han är riktigt pigg idag. Kan inte fatta att han inte spelat mer tidigare. Den som borde varit bänkad är ju Pesonen, han tillför verkligen lite just nu.
Barbro: Vad var det jag sa? SAIK:s chans är att krypa hem täta till och gå på kontring och spela tråkigt, och det har verkligen gett utdelning idag. Massivt övertag med puck för Växjö men inte så många riktigt heta chanser.
Att ni leder med 2-0 och förlänger serien till sju matcher beror inte på att ni ökar farten och åker mer skridskor och hittar rätt med passningarna utan snarare att ni drar ner tempo och spelar tätt framför mål och sedan går hårt på kontring.
Det är precis såhär ni måste spela, för ni kommer inte kunna föra spelet och spela ut Växjö.
Skönt att få höra Wikegårds röst. Han har lite kunskap om spelet hockey. Petter Rönnqvist... suck...
Tycker det är finnarna som leder Dubai igen. Kiiskinen har inte fått till det men är livsfarlig, Lajunen är enormt viktigt defensivt och fan omöjlig att ta av pucken, och så Varakas den jäveln. Som Jyri Marttinen fast snäppet vassare t om.
Kabanov har vart så sjukt jävla bra ikväll. En personlig favorit. Svårt att inte gilla en talangfull dribblande ryss med tatueringar på halsen. En Sovjetisk rebell.
Sven Sewage: Du har en tendens att kalla andra lag vid utländska namn, har du svårt att skriva Luleå,Växjö? Dom heter så, inte qatar och Dubai!!
Du måste skärpa till dig, skriv som en vuxen om du nu har den talangen.
Redigerad kommentar
Farbror Barbro:
gå in och kika på Qatars sida. Psykot Bagdad Bob har som väntat stenkoll på allt som har skrivits här inne under en lång tid. Det är inte förvånande, trots att han vid upprepade tillfällen lovat att aldrig igen läsa här och att han lovat 10+ gånger att han inte läser här. Att han är en psykopatisk lögnare som totalt saknar integritet... det är ingen nyhet för mig. Jag vet sedan tidigare att han ljuger om allt. Han måste stå flens-Osten nära. Istället för att blåljuga har han nu hittat tillbaka till sitt gamla hederliga klippa och klistra av mina inlägg! Kul för honom! hihihihihi!
Zappaholic är där och skvallrar såklart och avlägger rapport! Sociopat, skriver han. Inga kommentarer eller uppmaningar om att inte kalla andra lag, spelare eller skribenter för öknamn däremot, varför kan man ju undra? hihihihi!
Jag kan dock inte vara sämre. Jag får ta och klippa och klistra best of psykots texter:
Sewage skrev dittan snyfta snyfta snyfta
Sewage skrev dattan skvallra skvallra skvallra
Värsta köpelusten, pungen, warulven och osthyveln hata hata hata
Apan hata hata hata hata hata hata
Jimmie Jump Cry Bert Lasse Johansson är Bagdad Bob hata hata hata
Köpa det är grejer det hata hata hata
Sargut och deffhockey är kul snyfta snyfta snyfta
Vi har visst anor snyfta snyfta snyfta
Jag är ett hjon, ett riktigt fullblodsmongo ut i fingerspetsarna hata hata hata
Jag är avis på apan hata hata hata
Jätteavis hata hata hata
Det är mitt i natten och jag har inga kompisar hata hata hata
Andidepressiva mediciner, mitt i natten hata hata hata