Dream Team: Det känns ytterst ovant att ha tjuvkika där måste jag säga. En vanesak kanske. Fast jag testar nu med att lägga min bärbara på sidan och då känns det genast lite bättre även om det är lite jobbigare att läsa.
NuMo: Jag håller med och törs nästan ta gift på att den knappen satt just där för väldigt länge sedan. Seklet var väl knappast i sin linda utan snarare väldigt väldigt ungt.
knaskamilla: Det var obehagligt att inte ha knappen där uppe i alla fall, men jag är nästan säker på att tjuvkikaknappen satt till vänster en gång i tiden.
Metal Guru: Ja jag vet inte vad det var för nått problem. Servern rullade på fint så problemet låg utanför min kontroll. Men det verkade som att DNS-servern lite då och då använde en gammal ip-adress istälet för den nya. Så jag kategoriserar det som DNS-problem.
Poffa: Ett inlägg i gästboken på tikare.se sa att Marcus lina av någon anledning varit heldöd. Jag vet såklart inte om det är det som hänt, men det torde ju vara en ganska rimlig orsak om det nu var så.
Et tu Brute: Gjorde just en viktig iakttagelse. Namnen under "Tjuvkika på" visas i omvänd bokstavsordning. Bra initiativ, tycker det är dags att vi med spännande namn lyfts fram här i samhället.
Stigsson: När HS ligger ner är man ju bortkopplad från allt vad moderatorer heter, (jag har iallafall inga såna i min e-brevlåda). Automatiskt utskick av e-brev från en reservserver borde funka. Ovisshet är alltid värre än visshet!
orion: Eller i alla fall ett mail till alla moderatorer så att man kan svara på de frågor man får. Själv fick jag ca 25 olika förfrågningar om vad som händer och kunde svara ..... ingenting!
Metal Guru: Det var två orsaker. 1) Ny programvara som medförde att man måste confa det rätt för att få samma eller bättre prestanda som tidigare. Och för att hitta dom inställningarna så måste man ha belastning. 2) Den gamla php-cachnings mjukvaran funkade dålit med det nya systemet. Så det har jag bytt ut och nu verkar allting funka superbra.
Den är helt enkelt borta, och ligger numera i en submeny!
Men fatta: Den var nästintill osynlig förut, jag trodde bara att den hade blivit än mer oscrollbar!
Men jag ställde frågan för ett år sen!