westerlind: Man kan ju gå ännu längre och utesluta elva lag, och bara behålla det bästa - och naturligtvis måste man passa på att samtidigt stänga elitserien då. Kvar blir ju då Färjestad (som är hetaste förespråkare för stängd liga), men jag har ännu inte klurat ut hur derbygrupperna ska se ut.
westerlind: Dit förslag låter inte heller så dumt faktiskt, fast jag personligen står för utäknng, men jag har aldrig tänkt på motsattsen.
Är det inte fel att bara välja ut två lag som ska åka ut? Vi säger så här, om Ishockey förbundet genom för förslaget till nästa säsong. Så borde de två smästa lagen i Kvalserie lämna elitserien, annars blir det orättvisst.
Det är många som tycker att Elitserien ska utökas med två lag så att det blir fjorton. Varför det, finns det två lag i allsvenskan som kan höja nivån på Elitserien så att det blir bättre spel och därigenom ett slagkraftigare Tre Kronor? Jag tycker tvärtom - ta bort två lag så att Elitserien verkligen blir en serie för eliten.
Vilka ska bort då? Naturligtvis de sämsta och minst omtyckta, jag föreslår MoDo och Luleå.
Poffa: Fel så tillvida att jag har rätt ja. Jag kan verkligen väldigt lätt sätta mig in i hur en idiot tänker, det tror jag varken du eller knas är kapabla till.
Enda skillnaden mellan det du kallar "någon spelare inte alls uppnått den nivå man hade trott innan säsongen" och kapprustningen som är nu är bara nivån på hur duktiga spelarna är.
Jag har inte räknat eller hållit koll, men det känns mer galet den här säsongen än tidigare säsonger. Känns som att man förr har värvat för att man märkt att man fått fler skador än tidigare, eller att någon spelare inte alls uppnått den nivå man hade trott innan säsongen. Nu är det ju mer som någon sorts kapprustning. Men jag kan ju inbilla mig.
NuMo:
Jag tycker nog att om man väljer det alternativet så idiotförklarar man sig själv indirekt...
knaskamilla: Du skall icke blanda ihop begreppen. "Jag är en idiot" gör att man direkt kan avföra de som bara är inne för att förstöra, de kan helt enkelt inte låta bli. Det är för uppenbart, en sockerbit med sirap på är bara för mycket. Valet "Vilka kassa svarsalternativ, Jag vägrar svara" ger bara vid hand just det som svaret handlar om, nämligen att svarsalternativen inte duger.
Allt värvande har pågått under andra säsonger också, bara det att det inte funnits lika många spelare att tillgå. Det här är första året då det är bestämda tradingfönster, förr om åren kunde man plocka in spelare när man ville och till viss del hur man ville.
Den stora skillnaden är att nu kommer spelarna från NHL och heter Hossa, Timonen, Berg och Boucher, spelare som folk känner igen och spelare som det skrivs om. Förr om åren hette de saker som Johansson, Pettersson, Nilsson och Lahtinen, och var relativt okända för gemene man då de kom från Allsvenskan och finska SM-Liiga.
Tror du att jag är så korkad att jag faller i min egen fälla? Näru, att välja det sista svarsalternativet överlåter jag till de som i vissa andra omröstningar skulle ha valt "Jag är en idiot".
Jag valde alternativet "Det här börjar urarta...", och det var inte för att jag föll för något grupptryck. Jag tycker helt enkelt att det börjar kännas lite galet med allt värvande mitt under pågående säsong. Den känslan smög sig sakta på mig när jag läste att MIF värvade en spelare som de skickade hem efter en match för att han inte var tillräckligt bra.
Poffa: Äsch, triviala saker som omröstningar om ditten och datten och pucken och klubban har jag allt svårare att uppbåda ett brinnande intresse för. Jag är nog en lite djupsinnigare person än dig.
westerlind: Egentligen var det ju meningen att modo skulle få hem alla sina NHLare, inklusive några utomländska sådana, samtidigt som resten av lagen körde på med sin inhemska stil som vanligt, spetsat med engländare, polacker en och annan tjeck slovak eller finne. Nu faller hela tanken om det modoistiska imperiet som skulle leva decenier framöver. Jävla skithockeyförbund.
Hörre du, din låtsasbrynäsare! Visst har jag röstat, men inte på fegislaternativet utan på "Klart lagen skall värva mer, hur ska de annars kunna konkurrera?".
SaraS: Knas har givetvis svarat "Jag vägrar svara", vilket är det enda ologiska alternativet. Sålunda kan man enkelt sluta sig till att knas, NuMo, Poffa, Lumber Jack och Frisco har deltagit i omröstningen.
Jag håller också med, fast jag röstade bara på ett alternativ. Jag har nämligen inte sparat in några röster på att idiotförklara mig i vår gb en massa gånger.
Det man inte ska glömma bort är den positiva effekt som detta har på de elitseriespelare som trots allt får chansen att spela i denna upphottade variant (man kanske skulle byta namn på den till SHL bara i år! ;-).
När NHL-proffsen försvinner så har ju dessa vant sig vid att spela i ett högre tempo mm. Jag tror att detta kan vara bra för elitserien även på lång sikt. I snitt handlar det väl om 5-6 spelare per lag som får finna sig i att bli petade eller utlånade till lägre divisioner. Det borde innebära att ca 15-20 spelare per lag får chansen att spela med (och mot) dessa "superstjärnor" som rankas bland de bästa i världen. Kan inte vara enbart negativt!
Sen tycker jag att det är kul att se att de bästa av våra inhemska spelare står sig väldigt bra i konkurrensen! :-)
Asså saken är den att några NHL-killar är ju alltid trevligt men om det kommer väldigt många så kommer det att komma ett tron-byte i svensk hockey, lag som Växjö och Oskarshamn får spelare från Malmö, HV71 och Linköping som just denna säsongen inte platsar, och om de får behålla de spelarna i några säsonger så kommer de lagen att ta över platserna som Malmö, Brynäs och Södertälje har. Kanske även att Luleå åker på en rejäl baksmäll!
Hodde: Tror precis som du att denna säsong i det långa loppet är en förlorad säsong för svensk hockey. Ungefär som att ha kissat på sig.
Just nu är det varmt och skönt, och Marian Hossa har skrivit på hos oss, och ni har jänkarn på G, och Miffo plockar hem han, och dom har signat den...
Baksmällan kommer att komma, men just nu är vi glada och mysiga och lyckligt luddiga i konturerna och skiter i morgondagens pulserande smedjehammare...
Tycker jag med..tror på att det skulle hända mer i elitserien då, nya motstånader å så..å så skulle det vara jämnt fördelat med matcherna. (Att man möter alla lika många gånger).
difzi: Håller med dig helt och hållet - Upp med två lag och slopa Derbyskiten så att alla möter alla lika många ggr. Jag tycker att det vore mest rätt.
Det kanske vore läge att göra något drastiskt och skrota derbygrupperna då också?