Andersson: De e ju dialekt för där satt den men går de illa så kommer jag inte att skriva mer härinne har fått ett lite tråkigt besked idag har en förändring i ena lungan (kan vara cancer)vet inte ännu men har ju haft de förut tagit bort en njure men lika glad e jag ändå!!!😁😁😎👍
TIK-Lund: Om han slutar dra på sig idiotiska utvisningar kan jag hålla med i valet. Han måste väl nästan vara den som har flest utvisningar per minut spelad i laget?
gustav9: Jaha, då får man väl i vanlig ordning ställa sig på ”kass-backens”-sida. Jag skulle sett till cirka 75% av säsongen sjunga med i sången men börjar mer och mer se något i Lill-Lander. Ganska okonventionell spelstil för en back, lite av en forwardhybrid när tillfället ges.
Om hans skott var bättre tajmade och lite vassare hade han varit jävligt intressant om denne släppte defensiven lite mer.
Som övriga laget spelat hittills skulle jag också gett honom istid före Nisse.
Öndulat: Landers existensberättigande i den här truppen handlar egentligen mest om att kliva in och avlasta. Utifrån Jimmy Hamrins skotträknande i Timråpodden tidigare i höstas så sticker Lander ut i det att vi är mindre benägna att släppa till skott i skottsektorn med Lander på isen, sen minns jag inte om Lander var bäst i laget eller om han bara låg på oväntat höga nivåer sett till sin roll. Han omnämns i något av avsnitten tidigare i höstas i alla fall.
Det säger ändå en hel del om vår backsida och hur bra defensiven ändå fungerar när det löpande diskussionsämnet under hela hösten varit vem som ska få spela sjundeback och inte.
Jag gav som förslag att arrangera Teddybear Toss inför Modomatchen, de lyfte det på kontoret men det var för nära inpå. Dock gillades konceptet och det skall arrangeras en variant på det någon match längre fram. Det borde ju kunna locka lite folk till arenan :)
gustav9: förmodligen är det spelartyp dom kollar på. Man sätter inte sin bästa läkare som receptionist, även om läkaren är "bättre". Kanske lite udda jämförelse men ni förstår poängen. Vad dom ser i lander utöver ett otyglat temperament är en bra fråga dock.
Olli Nomadinen : Javisst, 24 dagar i veckan. Gillar verkligen att vi har lirande backar som Nielsen o Lereback. Jag känner mig oftast trygg när sådana spelare är puckförare.
OlliJanne: För fan, det viktigaste är kvällens match!!!
Ibland tappar man lite fokus och retar sig på vissa tangentbords coacher här. Kan dock intyga att detta var ett klart roligare forum innan vi blev så här bortskämda och söndercurlade.
Ja men visst, det VAR bättre förr. Inte allt, men humorn, självdistansen och ödmjukheten på Hockeysnack, definitivt...
Var gör t.ex. Earnie Eagle idag, såpaskådis eller vad?
Jockz: Undra vad de ser hos Filip Lander ,än en gång bänkar man nielsen är det så att han är på väg bort? Kan inte finnas en annan orsak ,för kvalitetsmässigt finns det en uppsida hos nielsen o inte hos Lander eller är det nåt annat som ligger bakom
RasmusVS: tack för info, hörde nån intervju på radion under lunchen, verkar vara en hel del tjafs, tar nog ett tag innan man kan enas...mest glad att man inte berörs själv 😎
Synct: Man kan tycka helt olika, utan att idiotförklara varandra. Det är än så länge tillåtet i Sverige, tack och lov. Låt oss stanna där för nu. Ha en så bra dag du kan...
Herminator: Och det svarar du med ett ännu längre inlägg som handlar om dig själv, ja jo, det var inte jag som började kalla folk för gnällspikar. Jag är inte din "lilla vän", jag har aldrig påstått att jag vet bäst heller, jag har bara sagt vad jag tycker. Ha en bra dag själv.
Tycho: Det var minst två möten som jag minns. Ett i Gärde och ett hemma. Minns inte resultaten. Minns att det fanns klackar på plats. Minns att Jimmy Hamrin var med också. Han körde i ett par WC-T-Adidasbyxor som var helt uppskurna av vassa skridskor eller klubbor... Ruggiga tillställningar kanske det var. Fan vad man minns illa. Jag fick någon utvisning för ruff mot Moverare. Pengar samlades in till lekterapin på sjukhuset. Något år försvann väl stålarna? Finns bilder kvar?
Synct: Men lille vän, du får tycka alldeles som du vill. Jag försöker inte ändra på dig eller dina åsikter. Samtidigt är jag för gammal, känner tillräckligt många av de som jobbat heltid i klubben för att själv slåss med väderkvarnar som du väljer att göra.
Du verkar ha ett brinnande rättspatos? Fine, det får du ha och du kan tjata ut detta hur mycket du vill. I min värld/ålder inser man att man inte vet bäst alla gånger och det får räcka. Läs gärna igenom det Hassan länkade till i denna tråd. (Romös perspektiv).
Ja, jag är ibland tokig, på riktigt, absolut, men aldrig på dig eller andra Timrå fans. När jag är i det läget brukar jag supporterbuss till Fjollröven Arena och får ur mig det otyglade vansinnet där. Du borde pröva det någon gång. Det känns alltid bättre efteråt.
Smokey: Det måste ha varit någon gång i början av 2000-talet för jag minns jag bodde i Umeå och bara var hemma över julen när matcherna var. Skulle satsa på 2001-2002 första matchen var. Dock var bara jag med första året av de tre-fyra matcher som gick av stapeln. Har för mig de inte fortsatte pga att det varit för grinigt sista året.
De jag minns var med och spelade var i alla fall Mike66, HH, Actionleif. Sen har jag något svagt minne av att knylan också spelade den matchen. Sen hade väl du några stockholmskompisar med dig också? Domare första matchen var iaf Sören Huring. 😁