EXPLORERSMÅLAND: absolut. Bofors fick oss ur balans. Men sättet de gjorde det på var inte vackert. Fy fan vad fult det var. Lismande griseri a la HV eller nått annat kärringlag. Jag trodde inte detta var Bofors DNA. Fula : Ja . Men jag visste inte att de var patetiska snyftande primadonnor i Värmlandsskogarna.
Ja ja - nu vet man det. Hur är det visan går: En värmlandspöjk är aldrig ensam. Han har sin pojkvän tätt intill...
Tikkare: Jag tror att dom som vi möter på fredag MORDOR kommer att få sota för den här matchen rabbarna kommer att komma ut som Detroit när dom va som bäst!!! En RÖD O VIT HOCKEYDYNAMIT!!!! Som bara tänker på revansch för den här matchen sanna mina ord är!!! Kom igen nu Timrås stolta furor!!!!😈😈😈😈🔫
lincoln: Det är mycket möjligt! Men vi ägde matchen innan Lundin blev utvisad och det var en billig en i mina domarögon! I toppmatcher så tar man dom uppenbara utvisningarna. I det här fallet så plockar de alldeles för billiga åt båda håll. Nä...Karlskoga fick oss ur balans och vi lade tyvärr alldeles för mycket fokus på domarna ikväll. Utvisningen på Ohlsson var en utvisning. Men i sådana här matcher så måste de vara lite mer uppenbara för att ge utvisning..tyvärr! Men men nya tag på fredag.. Då väntar en mycket tuff batalj mot Modo... Där kräver jag en vinst OM vi vill vara med och kriga om topp 2..
Raggaren Putte: som dom alltid gjort förr när dom hade Kåberg och Berglund sen fick de härja i SHL i Fbk värsta laget i Sverige men det var väntat fegt lag
2 mål på 43 sek förstörde denna match... Brattström var mänsklig och förlorade målvaktskampen mot en junior! Vi hade allt i egna händer... Domaren var likadan åt båda håll... Kunde inte hantera en toppmatch tyvärr! Bofors var mer effektiva än oss... Vi hade chansen med en utvisning med ett par minuter kvar... Men den ville inte in... Vi ledde med 2-0 och hade bud på mer... Men tappade... Vi går in med 3-2 i tredje... Men Bofors är ruskigt effektiva i PP.. Nä...bara att steppa upp hemma mot Modo.. Ikväll förlorade vi dock 2 poäng i jakten på andra platsen vilket inte är bra. Björlöven går som tåget.. Tur att Södertälje vann mot Västerås.. Vi behåller fjärde platsen iallafall..! Nya tag mot Modo i en kokande hemmaarena på fredag kväll! Vi är Timrå IK och vi ger aldrig ALDRIG upp!! Älska Timrå IK i VÅTT OCH TORRT ALLTID!!
Domarna tappade matchen fullständigt! Åt båda håll! Det räcker så. Tycker ändå vi krigar bra. Wahlgren vinner som vanligt knappt en närkamp (ser rädd ut). Jag förstår inte hur många chanser han ska få. Har vi något lån kvar att nyttja?
The great one: jag håller med. Förhoppningsvis kan ungtupparna dra lärdom av detta. Tycker de visar lite oaktsamhet mot några av de bra lagen. Var likadant mot björklöven och till viss del Modo. Ögon i nacken!
Det var länge sen man var så här jävla förbannad efter en match. Vidrigt äckligt lag att torska mot som konsekvent förstärker varenda kontakt förutom de som de helt sonika slänger sig i.
Dessutom verkar deras utrustning vara insmetad med handbollsklister då våra klubbor bara tycks fastna i sörjan hela tiden. Nä fy faan vilket vidrigt lag. Definitivt ett lag värdigt att hata resten av säsongen.
Bee: Man måste ändå se hur detta började. Det är klassiska tjeckiska filmningar som får domarna att tappa det. Det får Pajaserna i Karlskoga ta på sig. Att man ska måsta hålla på på det där viset är bedrövligt på den här nivån. Dykningar kommet förr eller senare få domarna att ge med sig.
Nä fy fan vilket jävla grisgäng. Dom kan dra åt helvete med sina jävla divings
Sputnik: Ja, det vart en himla cirkus av den här matchen. Domarparet vet efter första filmningen att dom gjort bort sig, sen tappar man bort sig i vem det är som står på tur i kompensationsordningen.
Vansinnigt ojämn nivå åt båda hållen. Hardegård ska ju så klart ha en utvisning när han trampar hela rundeln och trycker en tackling i ryggen på motståndarspelaren också.
JonteD: Nu har jag o frugan provkört dom fina alla hjärtans glasen från shopen med en hyfsad champagne= Churchills POL ROGER som enligt honom ska vara torr,kall o gratis men den här e faan inte gratis men glasen e fan fantastiska!!!🤣🤣🇱🇸
Ja ja - nu vet man det. Hur är det visan går: En värmlandspöjk är aldrig ensam. Han har sin pojkvän tätt intill...