1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598830 inlägg · 6213 ämnen

« · 2030813 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
gustav9: Äh, det var kört när Elias och Dahlén stack också men då gick vi upp. Visserligen anslöt Dahlén igen men allt står inte och faller på enstaka spelare.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: En junior tränade med Timrå idag .. vad kul !

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Vill bara att vi skall ta steget upp i shl iår för sen är det kört ingen Dahlen,Brattström,Lööke,Lundin, Ohlsson nästa är men vi kör väl på som vanligt

Sv: Apropå nånting...
Tikkare: Mycket intresse om mig ser jag !

Sv: Apropå nånting...
gustav9: Jag vet inte vem som överhuvudtaget tjänar på det där snacket, är det någon som tjänar absolut minst på det så är det Westerlund själv. Då menar jag att sitta här på klubbens största publika forum och spekulera helt grundlöst varför vissa juniorspelare får chansen eller inte. Vi vet INGENTING i frågan. Det är ju inte direkt så att Nässéns kropp rakt av måste ersättas under en träning heller, det finns fler centrar i det här laget. Bedömer man från ledarhåll att det är läge att testa Westerlund så gör man ju givetvis det. Men jag misstänker att det händer mer grejer i en 19-årings liv än att man kan offra tre-fyra timmar mitt på dagen en måndag i februari. Bra tekningsstatistik är dessvärre inte ett godtagbart skäl för frånvaro i skolan, om nu det är den logiska orsaken.

Sv: Apropå nånting...
gustav9: Hade ju dubbla matcher i helgen. Då kan det passa bra med en dags vila, sedan som Knylan sa, pojken går ju i skolan också...

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Westerlund gjorde 4 poäng i helgen tekade majoriteten av tiks tekningar hade 15/7 i går i tekningar men vem bryr sig

Sv: Apropå nånting...
gustav9: Jadu, Westerlund kanske var i skolan? A-laget tränar ju lite otillgängliga tider. Eller så är det en djävulsk plan från Freddan, jag vet inte vad man ska tro på längre.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: jag var inne på en Modo mullvad, tror aldrig jag läst nån som gnällt så mycket som Mr Clay.

Sv: Apropå nånting...
hubbenorlen: Idag hade det varit lämpligt att plocka in Ludvig Westerlund på träning när nässen var borta men inte i tik vad är man rädd för konkurrans tro

Sv: Apropå nånting...
Synct: Brattström hade idag sin målvaktstränare ifrån NHL på besök .
Henrik Stridh var också där på Timrås träning .

Sv: Apropå nånting...
Donald: Haha! Ja och nu när Conny förstärker Teg så kommer väl era derbyn fortfarande att spelas i A3 Pappersark Arena!

Sv: Apropå nånting...
tjobba: Ja det där Wedin ryktet låter jävligt osannolikt men låt oss fantisera att Nubben landar den. Snacka om att vi som klagade på att han inte högg på Ahl Jr får stå med haksläpp och brallorna längs knävecken. Lall-On, Lall-On...

Sv: Apropå nånting...
Donald: Du nordda, TimråIK är Örnens HögKvarter. Du babblar nonsens du 😄

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Gud vad löjligt skrivit .

Sv: Apropå nånting...
Spock: Det är så vi alltid har känt mellan Timrå och ÖHK

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Jag har inget emot den idén rent spontant. MEN det blir jobbigt att ha och göra med Sundsvalls fans för Kovland, de skulle bli jättekränkta om Kovland blir andralaget i Medelpad. Jag ser framför mig ett nytt ST-hockey-inbördeskrig mellan Kovland och Sundsvall Hockey istället."Vi ska minsann vara farmarlaget!" och så vidare.

Det behövs inte mer inbördes konflikter i Medelpadshockeyn.

Det är ju också så att, om jag är korrekt insatt, Sundsvall hockey har flest juniorer av alla lag i Medelpad. Därav den största bredden för att ge spets.

Sv: Apropå nånting...
tjobba: jag kan dementera hårt att Timrå skulle vara påväg att få in Wedin. Det stämmer inte. Dock om Timrå skulle försöka värva någon, så är det helst en klass back.

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Jag börjar mer och mer tro att du är en förtäckt Bobbare som efter decennier av nedpissning av Timrå IK med omnejd, börjat köra "Rysk infiltreringsteknik"
Säger inte att det är är så, men jag är säker på att Modano hade avslöjat dig direkt isåfall...

Sv: Apropå nånting...
KB: Gnäll på träningarna måste de väl gilla i Karlskoga? För när det väl ska spelas match så gör de ju inget annat än gnäller på allt och alla.

Han kanske har gnällt för lite?

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Fanns nåt rykte på BIKs forum om att det inte har funkat med gruppen och Ahl. Ska tydligen ha varit en massa gnäll på träningar bland annat.

Sv: Apropå nånting...
tjobba: Om det finns någon substans i de rykterna så är det som bäddat för en "Fransson-situation". Att Nubben får tunnelseende och gnuggar till något som ser ut att vara klart, sen blev det inte klart och finns inte tid att lösa något annat. Men hoppas inte.

På tal om rykten,
Vad kan Filip Ahl ha gjort?

Sportchefen i SSK:
"– Vad som hänt, det stannar mellan Karlskoga och Filip. Men jag förstår också att något hänt. Jag har pratat med Filip och haft ett bra samtal med honom, jag har pratat med folk runt omkring och fått en bild av vad som hänt. Och han är ju här nu, säger Samuelsson.

Han försäkrar dock att det som gjort att Filip Ahl och BIK har gått skilda vägar inte är av brottslig karaktär.

– Nej nej, absolut inte, säger Samuelsson."

Sv: Apropå nånting...
Synct: Det var rykten här på HS för en-två veckor sedan så det kan lika gärna vara helt utan substans.

Sv: Apropå nånting...
Synpunkter på Lekis och foten i ändan på Melin?

Sv: Apropå nånting...
tjobba: Vart kommer dom ryktena ifrån? Twitter eller liknande? inget jag har sett, länka gärna något om du har.

Sv: Apropå nånting...
Om det nu finns substans i de rykten som florerat att Timrå försöker få hem Wedin (just nu skadad så vitt jag vet) innan fönstret stänger, och lyckas med det, hur mycket ökar då kraven på laget?
Vi skulle ju ha en offensiv av riktigt bra klass. Men vi har som sagt två lag ovanför oss som gör galna säsonger. Men, varken Löven eller Modo har vunnit något än. AIK gjorde också en galen säsong men sedan var det soppatorsk så fort kvalet började.
Jag räknar bort oss från finalplats, ska hoppet komma tillbaka bör vi vinna mot KHK och Modo förlora mot SSK. Men jag tror vi blir trea och jag tror vi vinner slutspelsserien. Längre än så vågar jag inte sia.

Sv: Apropå nånting...
hubbenorlen: Jag har ett otroligt stort Timrå hjärta och en väl vilja att det alltid skall gå bra för Timrå ik , , Tror och hoppas att Timrå skall kunna bli ett bra SHL lag igen .
Jag kan säga att jag har gått på Timtås matcher sedan 60 talet och upplevt både glädje och missförtröstan under alla dessa år .
Att sedan ha funderingar hur Timrå skall kunna bli bättre har vi alla och dom lösningar har har inte jag , det överlåter jag till dom ansvariga i Timrås förening .
Om någon tvivlar så behöver in inte göra det .
Jag är en enkel Timrå supporter .

Sv: Apropå nånting...
Jockz: Intressant, tror det kan bli ett bra race mellan iko/lif/lhc Hoppas att iko å lhc åker ur }:)

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Mycket av det du skriver är samma saker om och om igen, sen säger folk att dom är less på det, speciellt när du spyr ur dig dina "reflektioner", Även kallat sprider rykten sen vägrar du ange någon källa som du nyligen gjorde. Sen när folk blir trött på samma tjat så drar du till med några långa inlägg om hur du ber om ursäkt och tycker att det är tråkigt att folk reagerar som dom gör på dina inlägg, en subtil offerkofta skulle jag personligen kalla det.

""Ibland känns det som att det finns allt måste vara så otroligt korrekt och väl formerat""

Det där kommer ifrån någon som öppet kritiserade SMÅLANDS inlägg helt oprovocerat och tyckte han va tråkig och hade dålig fantasi eller vad du kallade det, och inte förstod något av det han skriver, lite motsägelsefullt kan jag tycka.

Du säger en hel del vettiga saker också, det där är bara min personliga åsikt om varför folk verkar stör sig och reagerar negativt på det du skriver, många bäckar små som man säger, det är inte enstaka inlägg. Allt man skriver här sparas, gå tillbaka och rannsaka dig själv lite om du inte förstår varför folk reagerar som dom gör.

Sv: Apropå nånting...
"Tuffe uffe" tar över knätofsarna.

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Du framför ju dina reflektioner som sanningar. Det är problemet. Gör om gör rätt!
Och försök vara lite rak i din kommunikation.
Bara ett tips från mig.

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Så här: Det man skriver här behöver inte alltid vara så genomtänkt. Folk har så klart rätt att uttrycka sina åsikter, även sina impulsiva tankar och funderingar. Men du verkar vara så fruktansvärt missnöjd med allting som klubben företar sig. Och du har en attityd som att det du säger är fakta, snarare än din personliga åsikt. Just nu är du exempelvis övertygad om att juniorer är lösningen på backproblemet. Vad baserar du det på? Om klubben inte lyfter upp några juniorer i a-laget så beror det förmodligen på att de inte är tillräckligt bra. Jag tror att tränare och ledning har betydligt bättre koll på det än du och jag, och framför allt än juniorerna själva.
Jag efterlyser bara lite nyans i det du skriver. Och kanske att du underbygger det med någon form av fakta. Det blir enklare att bemöta dig då.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Tråkigt att allt skall upplevas så negativt jag skriver , det är bara en reflektion över hur det är och hur det kan bli när inte allt är självklart och gjutit i sten , hur lag tränar , coachar , värvar, hur spelare spelar , hur klubben agerar , mm ifrån min sida .
Utan åsikter så finns inte Hockeysnack .
Ibland känns det som att det finns allt måste vara så otroligt korrekt och väl formerat
att annars är man inte rumsren här .
Allt är inte så allvarligt i livet ..Timrå ik klarar sig utan oss .

Sv: Apropå nånting...
Charlie2: Lite förvånande, han borde kunna mönstra in i något av de övriga topplagen och säkert en SHL-klubb.

Ryktet kanske går i hockeyvärlden, beroende på vad han nu har gjort som förnaledde sparken från BIK. För sparken fick han.

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Jag måste tyvärr säga att jag, precis som många andra här redan sagt, inte förstår vart du vill komma?
Jag kan iallafall vara spikrak med mitt missnöje, men du mer smyger och försöker starta elände och missnöje.
Otäckt!
Jag... har...läst...samma...sak.. 1000..ggr...förut Clay!!!!!
Från tex spelare som inte platsar eller är missnöjd på andra sätt. Det händer hela tiden överallt.
Så vart vill du komma? Det du säger är inget nytt!

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Du kanske borde kontakta de som faktiskt står för uttagningarna av A-laget med dina synpunkter? Jag tror ingen har missuppfattat din poäng här inne.

Sv: Apropå nånting...
Ahl till SSK, intressant

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Undrar i vilken stad ett sådant lag skulle ligga där spelare som inte platsar skulle få utvecklas och göra succé i HA -ligan
Stockholm ?

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Vi läser ..där man kan.. få ..göra misstag ..
Du ,,då skulle många få pröva ett nytt lag ett tag .

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Inget nytt, inget konstigt. Vissa mår bra av miljöombyte.
Och det brukar låta så när man har svårt att platsa, men kommer till ett lite sämre lag och får spela mer..

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Utlånad back trivs i sin nya klubb där han kan få göra misstag och utvecklas ??
Jag har inte hittat på det här !

Sv: Apropå nånting...
{8839}: love u

Sv: Apropå nånting...
hubbenorlen: Då ber jag dig om ursäkt och alla andra .
Jag skall sluta och spamma ,och skriva ogenomtänkta funderingar , och ha sammaf funderingar som andra..
Men ...
Lite rätt har jag nog.. tror jag !

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Det tror jag också, NHK har nog burit den här föreningen på sina axlar ett tag.

Jag skulle kunna acceptera om ordinarie ställ liknade retrotröjorna från förra matchen, mer integrerad reklam och blått stänk i armlinjen och som kantlinje på ”TIMRÅ”.
Tallarna finns trots allt med någonstans på tröjan varje år sen typ 2013, antingen på axlarna eller ärmarna.

Man kanske ska skicka en motion att blått i tröjorna och medelpadsskölden ska vara närvarande oavsett design..

Sv: Apropå nånting...
hubbenorlen: Ska vi räkna upp namnen på dom juniorer som Timrå haft i sitt lag s ifrån J18/20 .

Sv: Apropå nånting...
Spock: Annars är det ju ett gyllene läge nu att vi går in och göder Kovland så pass att de blir det nya andralaget i stan. De verkar ju i och för sig redan vara det sett till det sportsliga.

Sv: Apropå nånting...
Spock: I like it alot...

Sv: Apropå nånting...
Vi kanske skulle hyra in oss i Gärdehov en match?
Sprida på Timrå IK lite.....
Ha en nästintill fullsatt arena istället för ett mindre än halvbesatt EON...tyst å trist!
Vore nått att tänka på?
En fredakväll m AW...Hockey....Casinot...bar båten till Vasa som saknas...östkvinnor å sprit!!
Vilken succe dä skull bli!👍🏼

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Befarar dock att vi målat in oss i ett väldigt djupt hörn i det att platsen på magen sannolikt är den mest inkomstbringande sponsorplatsen på tröjorna. Det kan nog förklara anledningen till att vi kört TIMRÅ så pass länge nu, istället för tallarna. Sorgligt är det. Någon med känningar får väl smörja upp NHKs VD så pass att de går med på att ligga kvar med samma sponsring men att släppa platsen på magen, så att vi kan få köra tallarna igen. Det var inte igår.

Kanske lite magstarkt med tanke på hur de ställt upp, det är väl högst tveksamt om vi funnits kvar som förening i dagsläget utan NHK.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Sundsvall Hockey verkar ha köpt farmarlagsrollen nu, så nu behöver de bara nå division 1. Sedan har vi möjlighet för ett kliv mellan junior- och seniorhockey utan att behöva ordna nytt boende åt spelarna. Perfekt.

« · 2030813 · »