Matsg: Ahh.... ryska oligarkpengar alltså. Känns ju jävligt fräscht. Blir väl extra skönt att slå de där jävlarna i vinter då. Finansierade genom afrikanska barnarbetare... nä då tjänar jag fan hellre 28 lax på Ica maxi som nån skrev.
Sputnik: ja, det är väl den bilden man har. Dahlén är överens med Timrå, men kan inte fatta något formellt beslut eftersom han fortfarande hör till San José. Därav "pratar fortfarande med SHL-klubbar", "inget bestämt"...osv.
Sputnik: pengarna styr. Om du jobbar på ica maxi och får 28000 i mån, sen hör Ikea av sig och erbjuder 35000 vad gör du? Tråkigt men det är väl så det är idag
Costanza: Torbjörn Törnqvists företag Gunvor Group (en jätte i oljebranschen) som har kontakter med de styrande i Ryssland via medgrundaren Gennadij Timtjenko (rysk biljonnär).
Linkovich: Det kommer han få tids nog. Eftersom NHL säsongen formellt fortfarande är igång så kommer Dahlén aldrig bekräfta att han är muntligt klar med Timrå, det är så jag tror det är faktiskt. Jag tror fortfarande aldrig att Nubben fixat externa finansiärer om han inte visste vad Dahlén vill, han och Dahlén har så pass bra relation. Även Jimmy Hamrin va ju inne på det i senaste podden med.
{3405}: Fasen vad synd i så fall. Men vart kommer gnagets pengar ifrån? Så sent som dagen innan corona skulle de ju konka om de åkte ur men nu finna det tydligen flis som inte ens massaindustrin kan stoltsera med.
Linkovich: Ja. Det är en liten variant av hur det var för oss och Bartosak. Man hoppas att han skriver på och har garanterat accepterat erbjudandet OM han skulle bli kvar, men alla fattar att killen är för bra och väntar in en bättre liga och budet därifrån.
Puckat: Verkligen jättekul! Lär väl bli utlånad till finnarna i första hand men kanske åker över och testar lite till nästa säsong? Sjukt välförtjänt i vilket fall :)
Timråhej: Stämmer bra, två-årskontrakt där också. Fan så kul för han! Tror alla pengar går till oss eftersom han har spelat här senaste fyra säsongerna?
Puckat: Jag tänkte också på det men han verkar beskrivas mest som vinge, det är också den positionen han spelat på under säsongen i både Örebro och Hästen. "He can really skate" säger Ruutu i klippet så... en tredjekedja med Lodin och Walli Walterholm på varsin kant hade ju smakat. Hoppas för guds skull att Walli finns med i Nubbens plan för kommande (eventuella) säsong.
Lodin har börjat följa Timrå på Instagram och jag räknar att han därmed är klar. Gick odraftad i två år innan han i somras blev tingad av Ottawa redan i fjärde rundan vilket förvånade många, så de verkar se en ljus framtid i honom. Tror nog han är tänkt att ersätta Nässén som tredjecenter
😋