Olli Nomadinen : Själv hoppas jag att han presenterar en värvning där man bara; "Vaaa...fan är det där?!" med hakan i golvet. Ingen vet vem det är, inga Ep-stats och inga YouTube-klipp alls. En nonamer.
Men Nubben har scoutat spelarens personliga egenskaper så jävla hårt att han vet att dom klickar med alla i laget på ett helt jävla magiskt sett. Vilket medför att spelaren presterar 89 gånger över sin förmåga, och alla andras förmåga. Spelaren blommar ut och vinner poängligan i grundserien (sorry Dalhén), i slutspelet och i SHL för att han gör så jävla mycket poäng. Livstidskontrakt skrivs. Tröjan hissas i taket och arenan namnges efter honom.
Nä'rå, skämt å sido. Jag hoppas att han presenterar McDavid.
jessy: Nubben har snackat spetsback då Hardegård gått sönder och jag hoppas själv på en högerskjutande back i så fall. Sen har han snackat breddforward. Produktionen går ju inte att klaga på så det skall väl till nått extra för att Nubben skall gå efter spetsforward är känslan.
Sputnik: Skämt å sido. Sam Lofquist har ju spekulerats innan. Han har ju gått skadad men räknas vara tillbaks i spel till nån gång i Februari. Nubben sa att han kan tänka sig spelare som kan behöva en startsträcka efter att inte ha spelat då vi har så förmånligt läge i tabellen. Kanske kan Lofquist tänka sig HA i detta läge om Nubben sätter ett datum han får att bestämma sig till..
Olli Nomadinen : Ja på så sett behöver det ju inte vara världens bomb. Ser hellre det är en välscoutad spelare som du säger och att spelet på isen är det som får KentJesus att våndas. 😉
Olli Nomadinen : Nej där är jag med. Förmodligen är Kentää och Nubben inte ens på "samma marknad" och letar. Nubben har fått tillbaks sin mästerligga fingertoppskänsla. KentJesus spanar EliteProspetcts och Youtube..
Sputnik: Jag hoppas han levererar en välscoutad värvning på alla nivåer. Rätt personlighet, rätt ålder, rätt ambitioner....allt detta i kombination med de skills vi behöver. Inte bara en värvning utifrån antal matcher i NHL
Sputnik Kentää sa ju i nån intervju i början av säsongen angående potentiella nyförvärv att en trupp är alltid flytande under säsong. Blev visst en misstolkning där han egentligen sa att alla nyförvärv skall tala flytande Engelska..
Jåkkinen: Han lovade redan då till 100% att det skulle bli en/flera nyförvärv. Pengar fanns kvar till spelare som sagt men han skulle inte toksatsa då det kommer fler säsonger efter detta. Nu när man kör backaNubben trots att Torines svarat på mail till nån härinne att det inte skulle vara aktuellt med backaNubben, utan att endast hänvisa till Soffbiljetter. Ja då börjar man fundera på om inte Nubben har nått intressant att satsa lite extta kulor på. 🙏
Jåkkinen: Jo med tanke på att Nubben sa i Aftonblaskans 52 minuters Timråspecial att pengar fanns att värva för. Känns som det dykt upp nått specifikt som sagt och lite extra kosing behövs för att säkra upp. Spännande att se Vad Nubben har på G!
Nisse1: Måste betyda att han har specifikt namn då som han vill köra hårt på? Tänker på att man kör till just ett specifikt datum och det fortfarande är 10 dagar kvar till deadline?
Lite hybris jag vet, men satt och spånade lite på hur ett framtida Timrålag skulle kunna se ut nästa år om vi tar oss upp. HV71 hör hemma i SHL, men hoppas litegrann ändå att de åker ur, finns en del guldkorn att hämta där (A.Wedin, F.Forsberg). J.Kinnvall åker nog över till NHL/AHL, annars ett drömförvärv. J.Frödén tror jag trivs uppe i Skellefteå, men eftersom han var klar för oss innan vi åkte ur så tror jag Nubben är sugen att knyta till sig han igen med tanke på utvecklingen han haft. Finns en hel del andra ex-tikare med utgående kontrakt ute i Europa också som ni ser...
Gathlopp: Ja idag så fixar jag lite slantar till ungdomarna i Timrå genom min föredetta chef!!! Jag har dragit in en riktigt vacker slant på trav så han kommer att få 10k att foga in i sponsringen!!!🤣🤣🇱🇸o dom ska bara gå till ... | Läs mer
Men Nubben har scoutat spelarens personliga egenskaper så jävla hårt att han vet att dom klickar med alla i laget på ett helt jävla magiskt sett. Vilket medför att spelaren presterar 89 gånger över sin förmåga, och alla andras förmåga. Spelaren blommar ut och vinner poängligan i grundserien (sorry Dalhén), i slutspelet och i SHL för att han gör så jävla mycket poäng. Livstidskontrakt skrivs. Tröjan hissas i taket och arenan namnges efter honom.
Nä'rå, skämt å sido. Jag hoppas att han presenterar McDavid.