bar mofftak: Jag vet inte om det finns så mycket att gnälla på gällande gårdagen. Den mest frejdiga av matcherna mot Västervik hittills och är det något Västervik hatar så är det just frejdighet. Karlin fick nog trots allt lite att grubbla över, sådär mycket skott ska de inte släppa till mot ett lag som inte har något att spela för.
Gällande Oliver så tycker jag mer och mer pekar mot att han faktiskt har mycket att bidra med redan nu. Det syntes redan när han och Larsson fick debutera mot AIK att framförallt Johansson har väldigt intressanta och utvecklade egenskaper. Härlig joker att ha med som fjortonde forward och frågan är om han ens vuxit färdigt? Teknisk, smart, bra skridskoåkare. Ser ut att ha förstått (och klarar dessutom av) varenda beståndsdel i vårt presspel redan från första stund.
{9386}: Det finns en risk att han såg så jäkla bra ut bara för att han hade energi och ville något. Det kan man nog inte säga att så många andra på isen gjorde under 60 minuter. Sånt smittar dock av sig så det är definitivt någon som borde få speltid när resten av laget kört fast.
OlliJanne: Har en känsla av att O.J kan bli Timrås nästa superstar på hockeyhimlen. Tyckte han spelade otroligt moget igår, tog bra beslut..inget överdrivet utan väldigt moget agerande. Tyder på hockeyinteligens. Där har vi nåt..👍
Zäta75: Den matchen kan gott och väl vara tillfälligheter från Lövens sida. Var inte längesen vi gjorde en 8-0 match men blev ingen hysterisk formtopp efter den matchen som bekant.
gustav9: Laget i kvalet i mål jakob johansson 1a Svensson,Westerlund lööke,Dahlen,Lundin 2a Carlson,Hardegård Lodin,Olofsson.Harthman 3e Wiercioch,Carlsson Blomqvist,Liljevall,Walli 4e Boyce,Madsen,Lindblom extra Lindelöv,Johansson pp1 Hardegård Dahlen Lööke Lundin,Lodin .Där Lodin kliver in på Löökes plats o lööke kliver in i mitten 2 a pp Lindelöv Olofsson Johansson ,Blomqvist,Harthman Bp 1a Svensson,Westerlund Madsen,Blomqvist 2a Carlson,Carlsson Liljevall ,Lundin
Zäta75: Vägen till shl timrå -almtuna 3-0,i semi väljer vi ssk där det blir 3-1 till oss o sen i en final får vi möta mora som blir en rysare o vi vinner med 4-3 o vem avgör i sudden om inte jonathan dahlen
TikShank: världsmästare 1977? Innebandy..? Hur gick det till då första Vm gick 1996 eller vad det var. Då är jag världsmästare oxå i innebandy, vi slog ut Birraback från Sundsvall i en 24 timmars turnering en gång i tiden.😂
Sputnik: Som det ser ut nu med en omgång kvar möts Västerås-Almtuna och Tingsryd-AIK i åttondelarna. Bra för oss då vi isf säkert tar vinnaren mellan Västerås-Almtuna
Västerås möter Kristianstad borta i sista omgången och vinner de den är det klart att de möter Almtuna. T.om oavgjort eller förlust kan räcka om inte AIK tar poäng av Timrå eller Tingsryd av Västervik vilket låter sannolikt
Bragd-Birger: Anledningen jag önskar AIK är deras bristfälliga defensiv. I bäst av 5 känns det som ett lag som Almtuna kan tråka sig vidare på ett annat sätt.
TikShank: vårat eget spel har ju gått på tomgång sedan nyår men till finalen tror jag vi har goda chanser att ta oss även med knackigt spel. Förhoppningsvis kan vi toppa formen till finalen.
Mappe: Almtuna, Gurka eller Solna. Vi har 3 bra val inom bra avstånd och som vi normalt sett har lätt för. Semi mot Tälje vill jag ha efter kvarten. Sedan får man hoppas att griskatterna och burkölen kör slut på varandra
Olli Hahl: Jaa,innebandy var roligt som bara den,men innerst inne vare en sport för de som inte ville /kunde åka griller tyckte jag å nu äre Vm å elitserie å allt annat,tyckte vi i allafall,ibland kunde man se hockeylirare som lattjade med innebandy inför match på den tiden, å så tycker jag fortfarande om plastbandy,ingen riktig sport,men kul som f..n.
TikShank: Grattis! Själv spelade jag i Lockerud med Esa Karjalainen, Patrik Bodén, Jan Erik Vaara, Kejio Pollari mfl. 5 SM Guld. Själv fick jag bara ett... men vänner för livet!
TikShank: Ok, så mer av ett världsrekordsförsök. Coolt.
Åter till Timrå så känner jag mig lugn inför slutspelet, shit vi fick ju in en till forward (OJ) som kan spela om så krävs. Och Ohre som räddade två straffar! Lovar gott inför fortsättningen...
{9037}: Snyggt och jämnt men, 12-0 vore bättre. Vi gjorde ju 11 mål i en match förra säsongen. Vi måste markera starkt och slå fjolårets rekord, annars kommer det in Nordkoreaner som tycker att det här laget misslyckats med säsongen.
Lub: Det gällde att spela innebandy länge konstant,tyvärr misslyckades vi att komma in i guiness rekordbok,då boken trycktes sent detta år och vi blev slagna med 11 timmar,vi spelade 122 timmar i sträck(Tisd.-Lörd) och gjorde över 10 000 mål,så inget riktigt VM.
Lub: Var det verkligen så? Tycker jag hör domaren nämna att man ska granska den tidigare situationen där Svensson är nära att avgöra. Videobedömning på offside får man väl inte göra ens? Aldrig varit med om det tidigare iaf.
TikShank: Jag kanske är dåligt påläst, men jag tror att första SM i innebandy spelades 1980, första landskampen 1985, och första VM 1996. Har lirat lite själv tidigare även om jag tyckte vanlig bandy var roligare...
Jaa,faktiskt,blev världsmästare i innebandy -77 och har följt TIk sen sent 60-tal,så snacka inte med mig om laganda,det jag menar att så nära ett slutspel så tycker jag att spelet borde sitta bättre,skiter faktiskt i denna match på så vis,men om du har sett de sista 10 matcherna beror det knappast att vi varit klar som SHL lag,det funkar dåligt nu,sen kan vi kanske gnugga lite mer å bli bra till de tuffa matcherna längre fram,så jag hoppas att grabbarna är nedtränade/alt. tar de lugnt iom seriesegern.Sen har jag faktiskt höga krav på detta lag(och mig själv också)så ju bättre de lirar.ju mer stålar kommer det in,vi älskar ju Timrå och vill ha ett så bra lag som möjligt,om de nu går upp.Så knipa käften när det gäller dig kommer jag aldrig att göra,Däremot får jag dåliga vibbar om kunskapen när det gäller elitidrott när det gäller dina kommentarer. Du verkar gilla Elvis,bra nog,inget med hockey att göra dock.