Knylan: Ja fille har nog varit vår jämnaste back tillsammans med Albin Carlson under säsongen, på nått sätt underskattad i mina ögon. Har väl egentligen inte tagit dom där kliven till att bli ”SHL-mässig” framförallt offensivt, som man ändå hade förväntningar på att han skulle göra denna säsong. Men genom att han aldrig riktigt fallit ur ramen så har lyckats spela på en stabil nivå rakt igenom. Mycket tack vare hans följsamhet.
Ja är djupt besviken på spelet, man kan förlora men då ska man göra det med flaggan i topp. Även om man vinner ikväll så gör man inte det med flaggan i topp och i topp ska den vara då det gäller något.
Lub: helt jävla meningslöst att skjuta distans på Endre, han tar allt..in framför mål och gör grisgörat och skym..slå..kriga..visa lite desperation för he_lvete
Nu börjar jag nästan känna att det är ett misstag att inte lyfta upp lite spelare som inte känner sådan uppenbar press och fördela ut dem i kedjorna.
Helt ok från min sida att släppa lös lill-Oliver och samtidigt flytta upp Walli ett par hack i hierarkin. Kanske även låta Reinhardt eller Bojan ta över för Blomman eller Liljewall. Kanske båda.
Minst hälften av våra forwards vågar inte sätta tillräcklig press då rädslan för att gå bort sig väger tyngre.
Nä ge istid till grabbarna som har allt och vinna och lämna nervvraken på bänken och håll tummarna för att det reder sig till nästa match.
Knylan: Vi måste få nästa mål får AIK 1-1 så är det kört kunnat varit 4-1 till AIK utan dessa fantom räddningar av Johansson. Få så nu om Freddan fatta att gå ner på folk håller inte och rulla runt på sosse hockey iskalla spelare.
Sputnik: tycker det är bättre att spela spelare med jämnhet i farten så att man får flyt i forecheckingen. Totalt meningslöst att dumpa om inget understöd finns att tillgå. Alla har allt att vinna i slutspel....
{297}: Blir plötsligt en helt annan press också med så stort favoritskap som vi har, lätt att det låser sig då. Längesen vi spelade matcher som betyder något.
Woody Jokinen: men dom har ju lekt hockey i 52 omgångar nu? Tycker det är dags för Dahlén och gänget att börja spela enklare och rakare. Det kommer inte rasa in drömmål mot motståndarna i slutspelet, det är hårt arbete som krävs.
SebastianH: Fast vinnaren av grundserien har statistiskt sätt större chans att gå upp. Tror det är 60% eller något sånt av serievinnarna som sen går upp. Att skylla på psykologi köper jag inte. Bra lag klarar av att nollställa inför slutspel. Timrå spelarna snackade ju till och med om att grundserien inte spelar någon roll.
Det som är så sorgligt är att i de få sekunder vi faktiskt spelar hockey är vi uppenbart mycket bättre än AIK. T.ex. minuten efter att 4:e linan etablerat spel i anfallszon.
Då får man hoppas typ sådana som Madsen, Blomqvist eller annan rutinerad kliver fram i omklädningsrummet och eldar igång gänget och berättar att man måste våga bli hjälte
Känns som att 3e perioden är nyckeln i den här serien. Nu m å s t e Jonte kliva fram. Han har varit helt anonym hela slutspelet (och en obehagligt lång period dessförinnan).
Hualigen. Det här blir nertuggade nagelband i 3e. Kom igen nu, Timrå!
{297}: Det här med att förtjäna är ju en färskvara. I måndags förtjänade vi det verkligen och om en halvtimme kan vi också förtjäna det. Jag tvivlar inte på lagets förmåga, men man ska ju få ut det också. Det skulle onekligen kännas snöpligt om säsongen tog slut på söndag.....