gustav9: Ja skulle sitta fint med 2 riktiga spetsnaz soldater nu. Precis som hubbenorlen var inne på så tror inte jag heller på Liiga spåret. Lite osäker på hur Nubbens kontaktnät ser ut i nordamerika men drömmen är väl att han skulle hitta en ny Ryan Lash, Broc Little eller en Ryan Gundersson. MEN det ska inte bli nån jävla americanos stämpel på laget. Jag ser hellre att vi åker ur med 23 svenskar (eller skandinaver) i truppen än att vi håller oss kvar med 7-8 transatlanter.
Slagskottet: Tycker att vi skall satsa våra pengar på spets ,Robin kommer inte leda nån första femma i timrå o det är sådant jag förväntar skall komma in nu,leading line spelare för kompleterings spelare har vi redan,man måste nog titta utanför shl för dom som inte har kontrakt nu ,har väl det av en orsak.
TD: Det skulle vara intressant att se utvecklingen ifall HV inledde säsongen med typ 5 raka förluster. Jag tror de kommer vara ganska lugna och inte stressa även om det går emot i början. Känns som att de gjort bra rekryteringar inför kommande säsong.
Apropå bra rekryteringar så tycker jag Nubbens lagbygge ser rätt så intressant ut så här långt...
Om 4 veckor är det midsommar och spelarna går på en sommarledighet innan man åter samlas som lag i slutet av juli början av augusti.
Vi har en målvakt en back och sex forwards officiellt klara. Jag går säkert in på Timrås hemsida 15-20 ggr om dagen för att se om det presenterats någon ny spelare.
Jag skulle verkligen vilja att man presenterar fler varje dag. Jag är sjukt taggad för att få veta vilket lag Timrå kommer ställa upp med. Jag kan knappt tänka på annat just nu😀.
Man är så förhoppningsfull och vill och önskar verkligen att detta blir så bra det bara kan bli.
Som jag längtar att få krossa Orskarshamn den 11 september och sedan att Timrå överrumplar SHL med en inspirerande fartfylld och aggressiv fysisk hockey.
Detta hockey pirr jag känner iår som jag är övertygad att fler också känner är det bästa på många år.
Lyckorus och glädje blandat med en nervositet, likt en hockeyfinal, att man känner så under Silly är sjukt men så fantastiskt.
Smokey: Jag tror inte på finnar. Liiga håller inte samma klass längre. Skulle tippa på att den generellt ligger nånstans mitt emellan SHL och HA. Svenska SHL-spelare fördubblar ju sina poäng när de går dit. Sebastian Wännström gick till exempel från 10 till 33 mål på en säsong. Och han är inte ensam. Statistiken ser ut så för de flesta. Och väldigt många finnar har floppat när de går den andra vägen. Toppspelarna går till KHL så dom har vi inte råd med. Skiktet under är helt enkelt inte bra nog för att vara spets i SHL. Generellt talat alltså. Jag tycker att det blir för mycket av en chansning.
Blåvit spets. Två ”lirare” och en ”krigare” från andra sidan Östersjön? Finns några tänkbara rykten eller namn redan nu? Enligt skvaller på domustrappan är oddsen låga för just den lösningen:)
sargad: Han värvades för båda alternativen, enligt det som framkom redan under vårt finalspel då ryktet dök upp. Baserat på hur sparsamt han matchades i semin så kan han nog ha varit klar redan då. Karlin känns som någon som inte ser mellan fingrarna med sånt där. Utåt sett var Liljegren skadad, men det var lite småmärkliga omständigheter runt det där tycker jag nu i efterhand.
Hur som: han skulle hit oavsett. Förmodligen tilltänkt som en potentiell toppspelare i HA, men som nu kan få mer av en grisande roll i SHL. På pappret framstår Liljegren och Alvarez väldigt lika varandra.
Modano har i åratal fått personifiera vurmen för fysisk hockey och välväxta hockeyherrar, men h e r r e g u d, det är många kilon påväg in nu. Många kilon OCH en hel del skills på samma gång.
OlliJanne: Jo jag med faktiskt. Men tror nog Luleås locktoner kan bli för avåra att stå emot. Även om han lär få en mindre roll med spelarna de värvat in.
Sputnik: center i 1a kedjan? Jag skulle kunna leva med Fröberg/Lundin som centrar i 1a och 2a kedjan även om man kanske drömmer om nån ännu flashigare i 1a kedjan.
eliassjo : ja tack till Fröberg! Nubben kanske kan locka med större roll? Killen har stadigt öka sin poängproduktion och knappt missat en match de senaste 5 säsongerna
Efter följt med årets Hockey VM och dess helgalna skrällar så känns det bättre i kroppen nu efter vi åkte ut mot OSK, tror tom Modo tappar lite av sin ångest mot Leksand och ger positiva för Timrå att slå sig uppåt med ett viljestarkt och trolgien slagkraftigt lag till hösten oavsett trupp vi får. Känner mig sjukt ladda på hösten än på många många år, var väl 04/05 sist typ.
Joakim Nordströms brorsa började precis följa Timrå på instagram. Verkar vara vän med Liljegrens i och för sig.. Men har ett utgående kontrakt med Calgary🧐Känns extremt långsökt att vi skulle värva en etablerad NHL-svensk dock
eliassjo : Tyvärr skadad för mycket. Hade varit fin förstecenter annars, men han missar alltid minst 20-25 matcher på en säsong. Och det har vi nog inte råd med.
eliassjo : Det var väl något han sa att man kunde rikta in sig på på grund av att man kommer så sent in på marknaden, men nu verkar det finnas på närmare håll så vi får se vart det landar i, det finns ju inget självändamål med att skaffa spelare från Amerika eller ens utomlands. Jag tror att för gruppens skull så ska man gå på Skandinaviskt eller så minst två från samma land.
eliassjo : Nubben har inte nämnt från nått specifikt land om jag inte missat nått? Tror folket mest går på vad Nubben sa i slutspelet under nån pausintervju på Cmore att det kommer bli sent in på marknaden och lite mer utländsk touch på truppen därav. Än så länge verkar han hitta Svenskt ändå.
Hoppas han tänkt in spets på detta , för det kommer behövas som sagt, kanske där spetsen dessutom kommer ifrån då. 🙏
Puckat: Träffar Nubben rätt på dom där 2 lediga platserna i första så blir det fint! Timrå ringde och tackade för sponsringen förra säsongen och frågade om man ville förnya, det var den lättaste frågan på länge. Som tack fick man 8 biljetter som man redan längtar till att använda 😄
Tonymontana: Hade inte suttit fel alls, Synd bara att KHL lockar säkert mer för honom. Har ju bara spelat ett år där så kanske vill vända hem mot sverige🤷♂️
Tonymontana: Ja han är välkommen! 😁 Nej men handlar det om pengar för att landa spets i slutändan så bör man köra swishkampanj! Vet att Torines sa det inte var aktuellt i dagsläget, men jag är beredd att lätta på börsen! Även om det inte är storsedlar i den. 😅
Laken: svårt att se att Alvarez och Andersson ska vara tilltänkta i en toppline. Centern i den linen vore jävligt bra att få in. Nubben sa väl också att det skulle värvas utomlandare den här gången.
Lär väl främst vara där han letar spets?
Hoppas ändå att han tittar österut och landar nått lejon. Vore passande att ha ett par såna till nästa säsong.
Den låga spelskicklighetsnivån bland backarna är ett minst lika stort problem i defensiv zon. Att vi haft så svårt att snabbt spela oss ur, bli fastcheckade, tappa puckar osv beror ju i hög grad på att man saknar förmåga att skapa tid ... | Läs mer