Jalapeno: Missade du hela lågstadiet eller bara geografilektionerna? Avståndstabell från Timrå till respektive motståndarlags arena.
Gävle 222 km Leksand 307 km Stockholm 394 km Luleå 516 km Karlstad 524 km Linköping 568 km Oskarshamn 710 km Frölunda 747 km Växjö 839 km Ängelholm 879 km Malmö 963 km
{8281}: Olearys i Gamla Stan heter numera Bacchi's och har regelbundet visar Timrå. Det är dock stängt för renovering i ett par månader. Läser någon detta som har tips på annat ställe i Stockholm mottas detta tacksamt. Är närmast sugen att se matchen på torsdag. Gif08 har stabil publik med 20 till 50 pers på varje match, med tanke på att det är fler på Timrå än GIF-matcher i 08 borde underlag finnas för att annektera ett ställe.
tjobba: Kanske inte helt fel i slutändan, Rajaniemi har visat sig vara stabil än så länge och förmodar en billigare lösning som öppnar upp för framtida värvningar kanske. 👍
Jalapeno: det är mycket man tycker, jag tycker det var översjukt dåligt av Leksand att harva så många år i HA trots en överjävlig mycket större plånbok än övriga Ha lag. Hur många miljoner har ni bränt på erat övermod och självgodhet? Nu har ni varit i SHL ett par år i rad.(ni klarade er pga covid) så kommer du in i Timråboken och sprätter om hur konstigt saker är att inte fler kom till NHC ARENA. Kryp tillbaka till ditt hål.
tjobba: Då blir det kul och se ifall lilla Leksand lyckas dra mer publik.
Konstigt dock att ni inte får fullsatt i ett norrlandsderby.... Både Luleå fans och timråiter borde väl vara sugna på en sådan match speciellt när det var första gången med publiken tillbaks.
Sputnik: Det verkar som om Sharks supporters är hyfsat nöjda med Dahléns insats i alla fall. Han verkar inte ha några problem att hänga med på NHL nivånl. Det är produktionen som saknas.
Eklund verkar ha imponerat mer men han kommer troligtvis inte få spela mer än 9 NHL matcher eftersom man inte vill börja räkna av tid på hans ELC.
Det börjar redan nu se riktigt trevligt ut med sålda biljetter till Leksandsmatchen vad jag kan se. Vore kul att komma upp i en liknande siffra som mot Luleå. Lär väl bli en del leksingar på plats också.
"Jonathan Dahlén inblandad i förarbetet till Logan Coutures reducering mot Anaheim. Dahlén fick även lägga en straff, men missade, när Sharks föll med 2-3. 15:13 i istid och ett skott på mål utöver assisten när han spelade i förstakedjan med Couture och Timo Meier."
Får se om han växer in i det framöver men 1 skott på mål känns lite futtigt när man spelar i förstakedjan? Nu vet jag ju iofs inte om han hade många passar fram till avslut för medspelare dock, vilket kan höja hans prestation.
Jalapeno: Inte lönt att stressa upp sig, vi har just gått upp från allsvenskan. Allt handlar egentligen bara om att inte åka ur iår. Allt utom kval får ses som en bonus. Nä man får stå ut med svajjigga matcher och än tuff säsong, håller vi oss kvar (vilket vi självklart gör;) börjar den roliga resan nästa år😁
KulltorpsOlli: Vill bara hinta om den här killen i Timrås J20-lag. Sonen spelade med Gustav i Öik i ”unga år”. Välväxt, teknisk, bra karaktär. Spelade seniorhockey hela fjolåret i Karlskrona. Så ni vet :)
Jalapeno: Jag är ändå nöjd. Spelet ser bättre och bättre ut. Två riktigt bra insatser mot Luleå och Frölunda, trots en uddamålsförlust senast. Ser definitivt bättre ut rent bredd och lagmässigt än förra gången. 😁
Jaha hur är stämningen i Timrå boken då? Hur känns erat spel hittills?
Jag har bara sett er premiär så jag har dålig koll men det känns väl som att man som nykomling ska vara nöjda med 10a eller? Ska bli kul att möta er snart och se hur ni står er :)
Håkkybåkky: Timrås powerhockey är en fröjd att titta på. Matchen mot Frölunda var den roligaste matchen att se på på länge. Svängde hela tiden fram och tillbaka och många chanser skapades.
Timrås spel passar bäst som de har spelat de senaste 2 matcherna och som de spelade ifjol, dvs hög press och återerövring högt upp i banan. När Timrå¨sjunker ner för djupt och inte pressar uppspelen för vi oftast problem.
Håkkybåkky: Båda konkurrerar om samma platser, men Walli är en pojkspoling i sammanhanget. Ett utlån behöver inte handla så mycket om vem man bedömer som ”bäst” just nu utan det är väl kanske mest om var på utvecklingsstegen spelarna står. Walli behöver istiden betydligt mer än Liljegren.
När jag såg den där notisen så tänkte jag ändå att det känns lite tidigt att syssla med utlån redan nu? Skadefri forwardssida, men Modo lär väl knappast vara sugna på att bränna ett av sina lån om det inte finns en garant om att Walli stannar hela säsongen?
sargad: Walli har högre potential än Liljegren men jag uppfattar den sistnämnda som mer stabil och pålitlig i dagsläget. Då vi redan har många som behöver ta ett kliv för att säsongen ska bli bra så är det en ökad risk i att addera ytterligare en spelare till den listan. Förenklat så hjälper Liljegren oss mer att ta poäng idag, men Walli gör det i högre grad imorgon. Då blir det upp till FredAnt att resonera lång- eller kortsiktigt just i frågan kring dessa två herrar.
Sputnik: Jomenvisst, som supporter är jag villig att ge Walli fler chanser än t ex Liljegren. Det beror ju då dels på att man sett Walli fightas för laget en säsong som dessutom slutade så positivt och dels för att han har ett spelsätt som många fans gillar. Kan tycka att dessa grunder faktiskt ställer honom före en del andra i istidskön.
sargad: Kan tycka Walli har hamnat i ett fack från dag 1 vad gäller Freddan. Kanske bra för hans utveckling att få.en offensiv roll i ett HA lag, vilket han inte riktigt fått i Timrå över tid kan jag känna, ens i HA.
Även om jag hellre ser han stanna givetvis men också veekligen få chansen att visa upp sig även på matcher.