The great one: Det är väl alltid ridå när vi åker ur? Tycker bara det är så väntat denna gång. Att man går med Freddan igen och sen behåller honom när han återigen inte lyckas spela ihop ett hockeylag, ja men det känns ju lite ”walk over” över hela säsongen.
Man kan rada upp tusen saker som gått emot oss denna säsong. Skador, som kan tillskrivas ”otur”, är inte en sån sak. Tycker alla argument studsar tillbaka till en enda person: nubben.
cloon: Har Rajja varit bra de matcher han har stått då? Tror inte man vågat satsa med tanke på vi legat sist eller näst sist hela säsongen. Kan vara kostsamt i förlängningen dock. Men av det jag sett tycker jag ändå JJ är den bättre målvakten, synd bara att båda två är svajiga.
Olli Nomadinen : Håller med dig till 200%!!! Jag har köpt årskort o sponsrat tifon o Swishar hit o dit och inte haft råd att åka ner en enda gång varit tik trogen i 25-30år men gör dom inget åt fredante då kan dom dra åt helvete!!!!!!
cloon: Var det inte samma envisa historia samma SHL-försök ? Svedberg SKULLE ju stå oavsett , och trots att han inte kunde ta puckar högre än 60 cm . Nu ÄR väl JJ bättre än Rajja , men avlastning verkar svårt i denna förening
{297}: Att det blir kval som nykomling är väl egentligen inte så oväntat. Det som är mest skrämmande är ju att det får se ut så här inställningsmässigt när matcherna är så här viktiga.
Känns ju förjävligt att gå in i kval med den oförmågan hos ledningen. Eller oförmågan att aktivt försöka göra nått för att ändra en matchbild.
Sputnik: inte ens de lag som har en riktigt tydlig och vass förstamålis ger andramålisen så lite istid ? Det är ett mysterium hur man behandlar Rajja …
Det är fan inte snällt av Nubben att låta Freddan bli en av de sämsta tränarna i SHL någonsin. Kan någon tränare ha förlorat lika många matcher på så få SHL säsonger?
spelare o ledare kan inre säga rakt ut med matcher kvar...att vi är klara för KVAL.. men man ser de ett ex. vid mål tidigare...har ej sett glädje ...Dom vet innerst inne..att kval väntar DIF borta...där kom avgörandet
Dubbeld: tvärtom, vi förtjänar att åka ur. Men bara lite mer än djurgården. Ärligt talat så är det ju inte så värst kul att följa en klubb som bara beklagar sig och ber om ursäkt för sin hela existens heller. Jag börjar förlika mig vid den tanken efter +20 år som supporter. En degradering kommer inte smärta lika mycket som förra gången iallafall.
Nisse1: Rajjan måste vara brutalt dålig på träningarna för att ha förtjänat denna behandling. Ironin om vi torskar nu och Malmö och Linköping torskar alla sina kvarstående matcher nu..
bara rattie som tar i
resten av bajskorvarna åker o glider