{297}: såklart är det inget konstigt i det. Men lägger man upp en bild på det då? Jag menar, om det nu är något som han (eller andra spelare jämt gör) varför då outa det? Ser jag ingen poäng i. Jag TROR, det handlar om att hinta iaf. Men jag kan såklart ha fel
Woody Jokinen: Absolut. Men hans agent har kommenterat inlägget också. Jag har inte trott ett dugg på att han kommer hem innan, men nu har magkänslan vänt till 60/40 😎
{7043}: Jan Kovar (tjeckisk center, 21 pinnar på 15 matcher), Djoos (B) och Hansson(B) har spelat alla 15 matcher i slutspelet. Lander och Carl Klingberg(FW) verkar ha delat på dessa matcher, där Lander lirat 8 och Klingberg 7.
OlliJanne: Så här skriver Alexander Nilsson från HockeyNews på twitter:
”Om jag förstått schweizisk media rätt så ställdes han utanför på grund av konkurrensskäl då de bara får ha fyra utländska spelare i matchtruppen i varje match.”
Det låter väl rimligt. Om dom nu har andra utländska spelare som är ännu viktigare i laget än Lander. Då har dom det väldigt bra ställt iaf.
OlliJanne: ja man kan ju fan inte bänka lagets 1:a center för att han utnyttjar en 1+1 klausul, det vore absurt. Förutsättningarna är ju klara från början. Om det är en skada så får vi hoppas på snabb rehab. Vore ju tragikomiskt om 2/3 stjärnvärvningar inte kan sommarträna på grund av skada.
DenRöda: detta är inte min hemlandsspråk men Google hjälper mig till att Lander varit rätt fram med en önskan att utnyttja klausulen att få återvända till Timrå om dom höll sig kvar i SHL och för familjen (sonens skola) detta var från när ryssen gick i Ukraina för att av nazifisera dem så känslan är att när Lander gjorde sitt val så blev han som en rysk diplomat i Kiev. Persona non grata…
Men det är spekulationer med.
Klubben uttrycker väl att dom är nöjda med Lander…
{9839}: haha närå ingen fara. Konstigt med Lander dock. Aja bara invänta besked om skada och operation eller dylikt för Lander likt Wedda nu då. Säg den lycka som varar för evigt.
Det såg ju bra ut på pappret inför säsong i allafall. 😅😬
Sputnik: Jo men jag blev bara osäker när du skrev så, såg dessutom bara sista perioden på skitstream med franska kommentatorer så man kan ju lätt missa saker då. Försökte inte vara dryg om det kändes så haha
DenRöda: Jaha, såg bara att några skrivit att det var anledningen här. Känns ju ännu märkligare om han dessutom spelat i finalen.. Han missade väl ett par matcher tidigare i slutspelet också?
{9839}: Han spelade de 2 första matcherna under finalen dock. Väldigt konstigt. Om det är skada så är det ju väldigt dålig span från tidningarna. Finns det inga tidningar i Schweiz som rotat?
Sputnik: Ah kan mycket väl stämma, såg att något schweiziskt lag gjorde det nu under årets slutspel också iaf. Men det hör inte direkt till vanligheterna i finaler haha
{9839}: för mig jag läste det faktiskt hänt i just Schweiziska ligan för inte så längesedan? Edit: såg du skrevv final nu. Det har jag mindre koll på, men nog inte så troligt som sagt..
3-1, grattis Lander! Vilken jävla period, och hög klass på publiken!
Har ett europeiskt lag någonsin vänt 0-3 till 4-3 i en final innan? Tyckte mig läsa att enda gången det har hänt i hockey var när Toronto vände mot Detroit på 40-talet, men det kanske bara var NHL då? Oavsett, jävligt häftigt att se!
EV Zug på väg att vända 0-3 till 4-3 i matcher. 2-1 efter två perioder i game seven. Sjukt! Tyvärr verkar Lander fortfarande vara utanför laget vad jag kan se men han kanske får titulera sig som schweizisk mästare ändå!
Nisse på Mon or: Nej HV är ett riktigt bra HA bygge, helt klart. Men tror de fått något att bita i med vårat lag som gick upp med Dahlén i spetsen också.
Söderöver: På tal om Lander. Enorm skillnad när han var tillbaka. Han är inte längre någon vass offensiv spelare men hans styrka på puck gjorde stor skillnad i offensiv zon. Bland annat.