Sputnik: Jag går emot lite och tror han kommer göra ungefär lika många poäng som i Timråtröjan kanske något färre. LHC kan nog snickra ihop ett vasst PP. Dock kommer han börja lite trevande precis som han gjorde i Timrå på försäsong och i början av säsongen. Men Rattie är ett avslutat kapitel för mig så jag struntar fullkomligt i den killen, så låt det gå hur det vill.
{297}: Han hade förmodligen en fullständigt optimal roll hos oss, en roll han varken förr eller senare kommer ha. Ingen anade innan hur skräddarsydd den faktiskt var. Det kommer i efterhand bli väldigt tydligt, det är jag övertygad om
{9386}: Sticker ut hakan och säger att Rattie inte är topp 25 i SHL’s poängliga nästa säsong. När tåget rullar in på perrongen i Linköping så känner man ju direkt hur luften blir tunnare och hjärtslagen rusar. Dit åker man då man är redo att ta död på karriären.
hubbenorlen: Lars Johansson håller jag med om. Brome före Lander? Jag har alltid tyckt o kommer att tycka att Brome är överreklamerad. Men det är ju jag det…
Rico01: 8. Emil Pettersson (Timrå) 28 år, forward, värvad från Spartak Moskva Succé senast i SHL och en poängspelare av rang. Pettersson har en otrolig spelförståelse och även ett vasst skott. Han kommer att sluta topp-10 i poängligan kommande säsong.
4. Anton Lander (Timrå) 31 år, forward, värvad från EV Zug En maskin, poängspelare och fantastisk ledare. Varit runt i hela världen och fått erfarenhet från de flesta ligor. Han kommer att bli enormt viktigt för Timrå.
{8179}: Jag känner mig försiktigt positiv till Halloran. Förväntar mig inget stordåd och kallar honom inte "flopp" om det han inte producerar massor, men likval kanske han exploderar ut i rätt omgivning och drar till med en 35+ poäng säsong.
hubbenorlen: ähh, han är sur för att Rattie snurrade upp Dicken på läktaren under kvalet. Vad Dicken säger är betydelselöst. Större idiot finns knappast.
OlliJanne: Utfyllnad. Lär lånas ut till HA om han inte gör succé. Blir det stor succé så är han så ung att det kan dyka upp NHL pengar om något år. Lär väl spela nästan gratis för att slippa MoDo.
Olli Hahl: Ja jag har bara en kommentar kring detta: Stort grattis Modo! 🙌
Verkar vara win-win och alla nöjda och glada. Möjligen kan man tycka att FBK var lite sen på bollen, vet inte om han nu måste uppge Modo i sitt CV framledes också
Olli Hahl: Märkligt? Var nog inget svårt beslut efter tillbringat någon vecka i Övik, han är inte den första som tar första bästa möjlighet att sticka därifrån med benen på ryggen.
Olli Nomadinen : Gradin ”Nä ja ä int bitter”: ” Jag kan tycka det är märkligt överhuvudtaget att han lämnar oss för att spela i en fjärdekedja i SHL, det är väl det jag kan kommentera. Utbildningsbidraget på 300 000 kronor går nu till Västervik, Modo får inte en krona. – Vi får bara tillbaka våra utlägg så allt är egentligen helt värdelöst. Våra utlägg handlar om en månadslön, hyror, klubbor och sånt.”
Men modofansen jublar… dom kan ju få in nån bättre. ”Säger dom”
Bad_Brett: Vad bra att ni blev nöjda, jag kan förstå det. Undrar om det gäller Hinken också, att han tänker att han äntligen ska steppa upp lite? Göra om, göra rätt istället för att leta i fyndlådan
Vi har vetat om det här i över två veckor. Förvåningen är väl möjligtvis att Färjestad skriver treårskontrakt med en spelare som var tänkt för tredjekedjan hos oss.
Det flesta MoDoiter verkar rätt nöjda, då detta ger oss möjligheten att få in någonting bättre.
Heart of hockey blev bestulen på en spelare av Färjestad och det blev ett jäkla liv. Kanske dax o inse sin plats i näringskedjan efter ett decennium i HA. Saida meddelar att snart ser det ut så här i banjoland.
sargad: Jag tror nog det är en kombination av 1: Nordamerikanska spelare brukar vara värvade för att toppa laget. 2: Halloran hade ett poängsnitt på 0,6p per match i Örebro, vilket är ungefär vad Viktor Lodin hade senaste säsongen (~0,61). 3: Vad skulle vi spela i topp6 istället för Halloran? Jakob Blomqvist? Albin Lundin? Båda dessa har lägre poäng per match (~0,45) och bara den ena är rightare. Som laget är byggt just nu så är Hartmann och Halloran bästa högerskyttarna och kommer då troligtvis ta en av toppkedjorna var.
sargad: Har för mig att nån skrev att han hade bättre stats än Rattie i Finland men jag kan ha fel. Liten är han iaf så det vill till att han besitter specialskills om han ska ta plats i nån av toppkedjorna
Olli Nomadinen : Själv tyckte jag Hamrin och Friberg va inne på nått i senaste Domustrappan podden, när det föreslog att Kapanen kanske kan fynda nått från finska ligan. 👍
{9386}: Det låter bra, vi alla tycker och tänker lite olika. Ju mer tankar och funderingar vi har, desto större chans har vi att komma fram till ett bra resultat.
Angående Halloran, som jag aldrig sett spela ska sägas, så verkar många här tycka att han är given i 1 eller 2 kedjan. Men när jag kollar in hans statistik och och beaktar hans ålder så framstår han inte som given i toppkedja. Har jag missat något i det "finstilta",
Villervalla: Läser man den artikeln känns det väl inte helt uteslutet att Lodin skulle spela några SHL matcher med Timrå kommande säsong även om det mest troligen blir AHL spel för honom.
Olli Nomadinen : som vanligt är livet inte riktigt lika bra som positivisterna tycker men inte fullt lika jävligt som vi negativister anser heller. Redan med det lag vi har nu borde vi ju kunna slippa kvala i a f. Med lite flyt kan vi kaaaanske knipa 10e platsen men så länge vi hamnar på minst 12e plats är jag nöjd.
{9566}: Tja, min är väl att jag och övriga här bara är simpla tyckare som inte kan påverka ett skit. Det är bara att gilla läget. Men jag kan inte riktigt anamma din Hallelujah-inställning till precis allt föreningen gör. Jag tycker att laget som det ser ut nu är en av kandidaterna till bottenplaceringarna när man ser till konkurrensen