Ja finns garanterat klausuler för spel utomlands för toppspelarna. För Jontes del låter det som han enbart är sugen på NHL annars blir det Timrå, men med de andra spelarna vet man aldrig. Lander lär ju stanna i Timrå, EP och Wedda vet man inte, men känns inte jättetroligt de sticker utomlands när de precis vänt hem. Men är väl snarare regel än undantag att ha klausuler för spel utomlands ifall att något jätteintressant dyker upp.
Kerstin_k: Det paradoxala är väl att om Dahlén går sådär bra som vi hoppas så kanske vi får 1-2 år i Timrå och sen hoppar han på ett NHL-kontrakt och det skulle man ju så klart unna honom. Ganska givet att han kommer tillbaka till oss nån gång i framtiden om det skulle bli så. I vilket fall som helst så blir det jävligt bra.
Kebab_House: Sluta nu. Vi ska inte ge Brynäs supportrar helt onödig tändvätska till irritation. Varken vi på Timrås sida eller andra lags supportrar behöver det. Istället har vi ett helt fantastiskt lag som vi förhoppningsvis får anledning att glädja oss åt den kommande säsongen. Vi låter spelet tala istället 👍
{9037}: näääe va faan säger ni grabbar, ska vi ta och njuta av dagens värvning till imorgon eller ska vi dra ingång spekulationerna om den där breddbacken direkt?
KulltorpsOlli: ja varför i hela friden skulle det vara bättre med företagssponsring eller kommunfinansierad sponsring? Kanske inte är tillräckligt fint bland slipsnissarna med bonnig supportersponsring i form av Swish
{9908}: Lyssnade nyss på intervjun med Anton Lander. Börjar gråta när jag hör vilket timråhjärta han har och när han säger att det känns speciellt när de ser på varandra i ögonen i omklädningsrummet innan och under match att de får en speciell känsla och inte behöver säga något utan de förstår varandra ändå. Hur alla brinner för att vinna. Tror denna klubbkänsla som finns på väldigt få ställen kommer att få Timrå att bli väldigt starka som lag i år.
Lander säger att man har som mål att gå till slutspel.
bar mofftak: Sanny har naturligtvis fel om du frågar mig. Hur du än vänder och vrider på det, så är en Swishkampanj inget annat än en frivillig sponsring från supportrar. Inget konstigt med det. Jag tycker fler föreningar borde öppna upp för samma möjlighet. Sanny vill bara skapa diskussion och sälja upplagor. Men här har han fel. Om Swishkampanjer är dålig moral, vad är då kommunernas allmosor? Sponsorbidrag? Privatpersoner som går in med stora belopp?
Skitsnack de lux!
Det är 100procent valfrihet!
Expressen ringer väl runt och tigger pengar mot annonser antar jag!? Same same
Zäta75: Halloran har bra arbetskapacitet. Tror att Andersson-Lundin-Halloran kan bli en rikktig illerkedja med målkapacitet, men det går givetvis byta plats på både Lundin och Andersson som centrar och Halloran byter plats med Hartmann om det är så. Verkligen ett lyxproblem för Ante och CO att sätta ihop forwardskedjorna 🤩
Olli Hahl:Från Sannys artikel: Till och börja med. Timrås forwardssida är häftig och synnerligen spetsig. Deras två toppkedjor kommer vara av absolut högsta klass. Jag ser framför mig en kedja med Anton Lander som center mellan Emil Pettersson och Anton Wedin medan Robin Hanzl får centra en kedja med Jonathan Dahlén och Sebastian Hartmann. Herregud. Snacka om klass.
Sanny tror alltså på Wedin - Lander - Pettersson Dahlen - Hanzl - Hartmann
Spännande. Det var just 2:a kedjan som jag spekulerade i nyss i forumet att det skulle vara spännande med Dahlen - Hanzl - Hartmann. Men plockar man verkligen bort Halloran från de 2 första formationerna?
Underbara dag å vad jag längtar till sässongstart!! Ser fram emot att se laget formas till något fantastiskt se Dahlén ta nästa steg i sin utveckling och att laget får arbetsro nu med så många lånekontrakt och att vi kan etablera oss och ge juniorer och oprövade kort chansen . Framtiden ser ljus ut nu kör vi alltid rött alltid rätt !!!
Olli Hahl: Har man inte råd att swisha 200 kr till en ny back så har man inte råd att swisha det för Dahlén heller. Dom här pengarna kommer så klart göra väldigt mycket nytta för klubben. Hade man däremot skyltat med Dahlén och istället köpt en travhäst tillsammans med nubben och Challe Berglund så hade jag förstått ett inslag av frustration.
Olli Hahl: Jag tror de som tycker det glömt bort att det ishockeyföreningar det handlar om. Föreningar kontrolleras/ägs av medlemmarna och det är också medlemmarna som investerar. Det är inget konstigt att be medlemmar att skjuta till mer pengar om de vill.
För Sanny som mer har hockey som ett jobb och mer fått betalt från föreningarnas bolag så är det enkelt att glömma det. Att lyfta fram hur mycket CMore bidrar med kan väl ses som en partsinlaga det också.
Mohahahaa!
Kommer ni ihåg att dessa lag varit i eliten förr????