1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 612846 inlägg · 6214 ämnen

« · 2417953 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Labban: Problemet tycker jag är att skadan på Didde riskerar fler skador på backar eftersom vi kommer att nöta på med de bästa ännu mer nu. Edfeldt i all ära, han gör det bra utefter förutsättningarna, men han loggar väl inte in några 25 minuter direkt per match. Det är där jag tycker att FW kan gå in och avlasta så vi inte står här efter nyår med 4 backar som kan spela...

Sv: Apropå nånting...
Öndulat: Westerlund är också bara ett rykte, ska det sätta nivån? Vi har ju ändå snackat om ekonomin och vad som skulle kunna tänkas vara möjligt utifrån det Kapanen har sagt innan Didrik blev skadad. Sen har vi Edfeldt som gör ett bra jobb.

Sv: Apropå nånting...
Labban: bara vi som snackat om juolevi. Rykten sätter ingen nivå..

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Vi har gått från att snacka om Olli Joulevi till en bottenlags reject som inte verkar vilja spela i Timrå. Tvek på den. Kör på med Edfeldt och vänta till efter jul med att ta in någon.

Sv: Apropå nånting...
sargad: Ja, vi är i behov av en back och jag tror ärligt talat inte att det finns en lång lista med 5-stjärnespelare som bara väntar på att få komma till TIK med den budget vi har kvar, ibland måste man liksom ta det man får. Om FW kommer är jag tillfreds med det.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Helt rätt att satsa på juniorer! Matchen igår mot Luleå hade vi 8 J-20 spelare i laget och där en junior fick avgöra matchen i straffläggningen!

Sv: Apropå nånting...
Känner bara att om Filip ska in i truppen får det inte bli på bekostnad av edfeldts utveckling då jag ännu är mäkta imponerad av hans insatser so far👍🏽

Är väl som många andra skriver att han är en ”leftover” som gick till hv istället för att förbli lojal timråit.
Bör tilläggas att jag inte kan hela Westerlunds backstory gällande ”sveket”.

Sv: Apropå nånting...
Skön snubbe ni har fått in iaf :) Jukka är en väldigt bra scout!

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Så välmående och välskött som Timrå IK förefaller nu så är jag mycket trygg i att ledningen inte tar in potentiella oroshärder i truppen.
Summa sumarum om ledningen är Ok med att ta in Filuren är jag också Ok med det och stöttar ALLA spelare på isen som bär våra färger.

Sv: Apropå nånting...
Kulltorp: Spännande namn. Undrar om det här påverkar Madsens roll?

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Grymt!!

Sv: Apropå nånting...
Jonas Torines kan vara den bästa rekrytering föreningen gjort på många herrans år! Klubben växer och blir proffsigare på alla nivåer nu känns det som.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Nubben gjorde ett hästjobb, men det går inte att sköta ett företag som omsätter dom här pengarna med för lite personal! Det blir brister, och sånt sprider sig neråt i organisationen.

Sv: Apropå nånting...
Jag måste säga som många andra här, jag känner en oerhörd stolthet, inte bara över laget, utan över hela föreningen just nu! Och det är ju så, är det bra folk som styr,då går laget bra också!

Sv: Apropå nånting...
Jukka Holtari som scout, fan det känns som NHL får se opp för tiken!

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Ja inget ont om Nubben så, men det är ju en av anledningarna jag ville ha förnyelse på sportchefsposititionen. Han hade fastnat i sitt tänk och arbetssätt. Känslan är att det kommer satsas på juniorsidan på ett helt annat sätt med.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: intressant? Känns förjävligt bra! Föreningen känns mer och mer gedigen och professionell! Det här är annat mot när vi hade en man som i princip skötte allt! 👍

Sv: Apropå nånting...
{10015}: Haha gullig du. Borde känna dig rätt sviken i så fall när han valde Timrå före er även när vi båda var i HA.. 😅

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Vet ni inte att Ludwig är stört-Modoit? Tror aldrig att han skulle svika oss och gå till er?

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Ja känner samma. Kvaliteer har han ändå för att kunna bredda vår backsida, men nog har han dissat och valt bort oss kan jag känna. Han kommer ju bara sitta och vänta ut marknaden för annat nästa säsong ändå.
Antingen sitter det hos att Westerlund sjölv har för höga tankar om sig själv, eller så är det hans agent som sätter griller i skallen hans.
Summa summarum, ser helst en annan back in.
Men blir det endast Westerlund in så är börsen verkligen tom.

Sv: Apropå nånting...
Ingen Westerman somm övegav oss!
Ä Linkan Bremberg ledi??
Mä dom kännsliga hannlederna??
In mä fler hemvändare 👌
Hört ja en skål 🥳🥳


Sv: Apropå nånting...
Kulltorp: själv säger jag ja, förutsatt att man har pratat med ett spelarråd eller dylikt och kunnat göra en bedömning av hur det påverkar gruppen.

För i övrigt tycker jag att han besitter fina skills, är lite skönt grinig, rightare och funkar bättre ihop med Perte än vad Eronen har gjort.

Men absolut, det är ju lite leftover känsla över den värvningen..
In Kapanen we trust!

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Jag säger nej till Fille

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Eller kanske göra en triangel-rockad? Kärpät tar över Westerlunds kontrakt och vi tar in Ludwig Byström från Kärpät. Jag är på!!

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : han gör sitt jobb, och kan nog vara riktigt billig! Men inte vill man se något långt kontrakt! Som du skriver, Edfeldt känns mycket mer spännande!

Sv: Apropå nånting...
Tydligen så handlade "ändring" truppen om just Westerlund. Det kan bli så att han hamnar hos oss igen. Han ska tydligen vara rätt besviken över hans speltid i Hv och det ska tydligen ha varit någon förhandling lån av det jag hört. Eventuellt resten av säsongen.

Jag undrar lite hur det fungerar med våran extremt bra gruppdynamik. Kommer han att smått förstöra lite eller kommer han isåfall komma in med bravur och applåder?

Sv: Apropå nånting...
Tjalle: Det är såklart Fille Filur. Då måste han vara i princip gratis samt omvärderat sin självbild. Som extraback är han ett huvud till iaf men i nuläget tycker jag fan Edfeldt går före på 6 backar

Sv: Apropå nånting...
Tjalle: Återkomst för Filip Westerlund?
Timrå går som tåget men har sedan en tid varit på jakt efter en back. En jakt som intensifierades rejält när det nu står klart att Didrik Strömberg måste opereras och kan bli bort åtta veckor.

Ett namn som ska vara aktuellt för Timrå är HV-backen Filip Westerlund, något även ST har rapporterat om. Den högerfattade backen är helt utanför laget i Jönköping, vilket givetvis inte är hållbart under någon längre period. Westerlund kom till HV från just från Timrå där han spelade fyra säsonger, vilket är en faktor som talar för att det kan bli en återkomst.

Sv: Apropå nånting...
Tjalle: Legget?

Sv: Apropå nånting...
Nån som har koll på vad Tomas Ros skriver ”På väg tillbaka till Timrå – kan byta SHL-klubb mitt under säsongen”

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: tråkigt! Han har varit riktigt bra! Men där har vi backup med Blomman och Boyce!

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Chairman of the board? Lite långt men svensk förkortning borde bli typ Cobben

Sv: Apropå nånting...
Vart ser man matchen i 08 imorron?

Sv: Apropå nånting...
sargad: Huss: Generalintendent

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Erik Andersson är borta i 2 veckor. Lindrig skada

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Länsman Lander

Sv: Apropå nånting...
{9037}: hoppas inte vi möter Jönsson ligan i s f

Sv: Apropå nånting...
sargad: Generaldirektörn?? Det var det sämsta jag hört

Sv: Apropå nånting...
sargad: Halloran: Hallis

Sv: Apropå nånting...
sargad:
Känner Wedda sedan barnsben vi kallade honom alltid för KINGEN från barn upp i tonåren, jag sprang på han för ett tag sen så sa jag Tjena KINGEN, då skratta han och log med att stort leende 😁

WEDDA = KINGEN hos mig allafall

Sv: Apropå nånting...
sargad: JJ = Franz Jäger.

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Sheriffen kommer vinnande ur sargduell 9/10(har fört statistik) när han och moståndarforward kommer samtidigt in mot sarg.
Det är mycket tryggt att ha med sig.

Måste reda ut vilka titlar o utmärkelser vi har i truppen numera, det är bara att fortsätta fylla i där det är ?
Dahlen : Presidenten
PerSvensson : Sheriffen
Lundin : Kejsaren(epitet som han fick när han lite på egen han fixade oss vidare i AS playoff i några matcher)
Lander : Generaldirektörn
JayJay : ?
Didde : ? Sven Dufva kanske
Wedda : ?
Emil : ?
o s v.....

Sv: Apropå nånting...
Det har vart lite surr om Perte och vår backsida, och jag skulle vilja beskriva/bedöma backarna enligt följande:

Lyytinen
+ Exteremt duktig på att driva upp spelet, snabbt först pass och får generellt sett fart på pucken. Fastnar sällan. Rörlig i egen zon där han jobbar smart med klubbba mot pucka
- Fysiska spelet i egen zon. Han saknar förmågan att få fast motståndarna likt Didde eller Perte. Har tidigare varit tveksam till skottförmågan, men där verkar han vara på rätt väg

Erixon
+ I princip felfri hela tiden. Tycker att han har ruskigt kloka avvägningar när han ska pincha, spela sarg ut, gå på kropp eller puck, göra en reverse. Blir inte stressad.Bra i Boxplay med sitt kloka positionsspel. Perfekt komplement till Lyytinen
- I början av säsongen tog han lite korkade utvisningar, men det verkar vara ett minne blott. Risk för att han för lite för mesig/vek i ett potentiellt grisigt slutspel.

Eronen
+Smart i offensiv zon med platsbyten och positionering. I och med bristande skridskoåkning har han blivit tvungen att använda egen blålinje på ett smart sätt, där han är duktig på att stänga ner ingångar. Bra puffra.
-Den spelare som fastnar oftast i egen zon. Hans skridskoåkning tillåter honom inte att vända bort motståndarna på det sättet han vill. Ett stort orosmoment för mig tyvärr. Även lite för liten i det fysiska spelet

Perte
+ Hans ambition att alltid försöka spela kreativt, vända ifrån och inte slänga bort pucken. Ruskigt imponerad av detta faktiskt(när det funkar). Kung på att täcka skott, och stark i det fysiska spelet.

-Ibland fastanr han just för sin vilja att spela kreativt, krävs bättre avvägnignar här. Ibland måste det vara tillåtet att dra iväg pucken.

Didde
+ Får stopp i spelet, och är ett hot med sin fysik. Tror fan att motståndarna kollar upp när han kommer åkandes. Offervilja som få, totalt skoningslös mot sig själv. Bra i boxplay.

- Förbluffande dålig puckbehandling för att spela på den nivån, tyvärr. Sätter honom i trångmål på löpande band. Dock har han varit bättre sista matcherna

Stemqvist (fortsatt svår att få grepp om)
+Söker kreativa lösningar och har en förmåga att göra poäng. Hygglig i det fysiska spelet i egen zon

-Går bort sig i positionsspelet i mittzon och i egen zon. För att vara vår 1:a back i PP har han ett lite för långsamt passningsspel.


Sammanfattat tycker jag att alla fyller sin funktion, men skulle gärna se förbättringar främst på Eronens och Stenqvists respektive svagheter om vi ska fortsätta utvecklas som lag.

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2022-12-01
{297}: Japp, risken är att vi får ngn back till skadad och då kan det vara det som gör att vi tappar vårt momentum. Det vill vi inte ska hända nu.

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2022-12-01
Kulltorp: Svensson har lite att jobba på i passningsspelet men han är extremt svår att ta pucken av och inte sällan håller han i den, dra på sig markering och ändå får ut pucken till medspelare istället för att dra den i rundeln till motståndarbackar på blå. Där har vi en enorm förbättring jämfört med backspelet, rent generellt, jämfört med ifjol.

För övrigt så behöver vi få in en back nu. Dom som finns att tillgå kommer att slita ont och en skada till på detta och vi är riktigt illa ute.

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2022-12-01
{8179}: Håller delvis med ja.
Förutom det så är sagan- Svensson en underbar historia med hans utveckling. Tänker på det varje gång när han plockar bort motståndare och "rensar upp" i egen zon.
Man blir verkligen glad av att se han på isen! Han ser ut att njuta av varje sekund han har kvar i sitt ishockeyliv, och vill göra sitt yttersta i varje byte.
General!

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2022-12-01
Kulltorp: Håller med. Men dom senaste matcherna har han mer spelat som dom där 5% du nämner. Det blir nog bättre framöver.

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2022-12-01
{8179}: Svensson försöker ju alltid att hålla i pucken, skapa sig yta, för att få möjlighet att slå ett bra förstapass. Det är en utmaning som är oerhört svår i SHL tempot. 95% av gångerna gör han det med bravur.
Svensson ÄR en backgeneral i mina ögon.

Sv: Timrå IK - Frölunda HC 2022-12-01
Olli Nomadinen :
Den enes mössa i hand är den andres ödmjukhet.

« · 2417953 · »