{9386}: Hade väl varit en sak om han hade återkommande ljumskproblem eller överkänslighet för hjärnskakningar eller nåt men nu handlar det om två benbrott (?), ett på foten och ett på handen efter täckta skott. Det är bara ren och skär otur. Men är det så vi ska belöna spelare som offrar sig för klubben? När dom blir skadade så skeppar vi dom till annan klubb och ersätter med en Elite Prospects-finne?
{297}: jamen hur effektivt är att ha en back på skadelistan mer än halva säsongen. Han må äta råriven grävling och käka puck och skita taggtråd hur mycket han vill. Men spelar han inte är det bortkastad skit. Spela tufft kan många göra, men spela smart är nåt annat. Och där tycker jag inte Didde håller speciellt hög kvalitet.
Linkovich: Lyytinen har en gång åkt fram till Johan Larsson efter en ful tackling på Lander och nästan slagit honom på käften. Men visst, intentionen är bra. Dvs. att han reagerar överhuvudtaget för det gjorde ingen annan.
Labban: Didde är den enda back i Timrå som står upp för sina lagkamrater, resten av spelarna (inklusive Svensson) fegar ur 100% av gångerna som någon kört över vår målvakt. Vi behöver såna kvalitéer i laget också även om han inte slår rekord i underliggande siffror. Går inte att bygga en backsida med 100% nallebjörnar, speciellt inte om man har för avsikt att spela slutspel.
God jul på er alla, går kuk som vanligt på bingo men det är ju också tradition.
Fick dock upp en vits i någon obskyr FB-grupp jag tydligen är med i. Sällan jag ens fnyser åt sådant i mitt flöde, men denna skrockade jag åt. Kanske fått i mig någon långhylsa för mycket till bingon, men det är som det är. Ta hand om er, och glöm aldrig att en Timråit aldrig är ensam ❤️🤍
Olli Nomadinen : Riktigt dåligt av dig att döma ut en spelare som verkligen gör skillnad och offrar sig för laget. Jag är glad att vi förlängde med Didde!⭐
{9566}: Erixon och Svensson(förra säsongen) täcker fler skott per match än Didde. Diddes styrka är det fysiska spelet i närkamperna där han är betydligt aggressivare än Erixon och Svensson. De flesta backar vi har nu har någon form av beröringsskräck som det ser ut. Sen vet vi ju att Svensson kan tacklas, men just att stångas med motståndarna där är Didde kungen och i det momentet saknar jag honom.
{9386}: skadelistan med jämnan? Karln har haft två skador hela sin karriär. Benbrott för att han täckte puck förra året, och benbrott för att han täckte puck i år också. Det är din rätt att inte tycka om spelaren, men du kan inte hitta på anledningar bara för att de passar din agenda.
{9386}: Håller med dig, jag hade helst sett att vi sa tack och hej till Didrik. Hans "storhet" bygger endast på att han är egen produkt. Hade han varit en invärvad knekt hade han varit en hackkyckling härinne
DenRöda: javisst. Men könns det inte son styrelsen könt till det? Och när sen revisorn (eller vem det var) slår larm får man ju skicka över ansvaret på JW. Har som sagt ingen aning men det var väl känslan jag fick från intervjun då advokaten sa att det inte rått nån tvekan om skulden samt att det finns en excel fil.
Tom Topp: jag är inget större fan av Didde. Har aldrig varit, kommer aldrig bli. Smälla på kan han, i några matcher tills han blir skadad igen och borta halva säsongen. Vart fan är storheten i att ha en spelare på skadelistan för jämnan? Som om han vore nån jävla Gud i Timrå IK.
Meduza: jaha, och då tycker du han är värd ett 4 årskontrakt pga mosade benbitar i händerna? Och helt oduglig halva tiden som spelare. Jaa, så kan man ju oxå se på saken😖🤯😵😫
Dubbeld: hoppas han är billig som fan. Hur fan kan man skriva 4 jävla år med en sån skadebenägen spelare som Strömberg? Galet idiotiskt ! Hade väl räckt med 1+1.!!
OlliJanne: ja, tyvärr finns det många frågetecken! Är vi tillräckligt bra? Har vi rätt vilja? Vill se mer av Dahlèn, Pettersson samt våra backar! Gastkramande!😭
Meduza: ja du, ångesten över trumpfar lätt abstinensen så jag är mest nöjd att man får fira jul i lugn och ro innan man full i rus dryck tar sig an annandags hockeyn
KulltorpsOlli: Han är även sjukt bra på att läsa spelet och tidigt uppfatta vart pucken kommer hamna i en uppspelsfas, och därigenom pincha fast pucken. Nersidan med honom är skrdiskoåkningen och att han lätt fastnar när ett förstaalternativ inte är tillgängligt
Bragd-Birger: Håller med i det du skriver. Vill. Erixon vara kvar eller kan han gå till tex Skellefteå är frågan. Eronen har stor potential set visade han på försäsongen med 4 mål från blå och i premiären. Sedan har han varit rätt osynlig. Med rätt backpartner och att sätta honom på skott från blålinjen tror att han kan vara en stor tillgång. Men det beror på vilka andra backar vi har och vilkwn roll han kan få
Bragd-Birger: MM, sen tycker jag att Eronen har andra fördelar, som förstapass mm. Angående hans offensiv så startade han ju formidabelt, men lyftes bort ur PP av oklar anledning. Njae, jag är inte lika säker att han ska bort jag.. :-)
Nisse på Mon or: Eronen utgår jag ifrån att man inte förlänger med. Tycker inte han har uppvisat några av de styrkor han påstods besitta, snarare tvärtom. Helt ofarlig på blå i PP, och googlar man "årets mest sönderlästa i SHL" hittar man en videosekvens när han försöker vända bort forecheckande forward och spelar fast sig själv i stället.
JS är en spelare med betydligt större potential, och här lockar det lite mer att ha det där berömda tålamodet. Med risk för att han bara fortsätter i samma hjulspår, dock. Frågan är hur mycket han kan träna upp sin skottförmåga, t ex. I dagsläget är han närmast patologiskt oförmögen att skjuta med någon form av tajming. Varenda motståndare blir en ladgårdsvägg.
Erixon är en no-brainer. I år en löjligt stabil, klassisk allroundback. Kan spela med vem som helst och löser dom flesta situationerna utan att signalerna behöver ta omvägen via hjärnan. Perfekt som inskolningspartner för exempelvis Edfeldt/junior när han ska få en större roll.
Didrik S. 25/26, Per S. 24/25 Joonas L. 23/24, Noel E. 23/24 Tim E. 22/23, Elmeri E. 22/23 Jacob S. 22/23, Axel R. 23/24 Emil Melander junior. Förutsätter att alla med kontrakt över kommande säsong blir kvar. Att om man hade för få backar vid seriestart, fordras minst en till mot mot 7. Att Noel E. ska in på 6/7 backar och Emil M /annan junior blir 8e, om man fortsätter med att varva in juniorer. Att en ska bort av Tim E, Elmeri E och Jacob S. för att komma ned till 8. Två ska bort om man tänker värva ännu en back. Jacob S sitter väl lösast ...sen blir det marigt.
DenRöda: Om vi har en ungdoms och juniorverksamhet som gör dem redo för att ta steget in i A-laget kommer det bli så. Det är oerhört få som lyckas ta steget upp från juniorlaget utan att byta klubb. Även för de bästa klubbarna. Sen är det en del av de spelare som kommit utifrån, frågan vad är talang och vad är förutsättningarna?
Som sagt mest erfarenhet från fotbollen men juniorerna själva och supportrar har för stort förtroende på nivån på dessa. Man får chansen om man förtjänar det.
Ökat samarbete med andra klubbar i distriktet och en tydlig individuell plan för varje spelare är vägen att gå. Ungdomar/juniorer får för tidigt känna att de är talanger. För sällan inser de vad som faktiskt krävs av dig.
Kerstin_k: Äntligen hopplösa underdogs igen! Det var några år sedan, men till slut hittade vi tillbaka igen. Här trivs vi bra, här är vi hemma. Nu blir det bra.