Alltså Bernhardt... fyfan va lojj han är. Blir fan mer o mer skeptiskt över vad vi ska med han till. Nästan så jag hellre tar in Kolan till nästa säsong! Nädå, skämt o sido. Men August Berg, han hade jag nog hellre tagit ifrån Modos backuppsättning om jag fick välja fritt, gillar han skarpt!
bar mofftak: åker Löven på att Hutchins knäpper upp sin egen hjälm och sen deltar i spelet? Jag fattar ingenting. Tycker Modo har en helt sjuk domarfördel i den här matchen.
Har svårt att tro att ett hallon kan sänka ett lag. Problemet är nog betydligt större än så. Men ska bli intressant att följa de närmaste två minuterna nu i och med Hutchings idiotiska utvisning.
Ska det verkligen vara stört omöjligt att få lite pli på spelare med ego-tendens? Han får väl rätta in sig i ledet helt enkelt. Väljer att vara försiktigt optimistisk.
DJ Hemp: vi har tillräckligt med egon i laget redan. Hans agerande i defensiv zon är riktigt dåligt och det bara osar dålig attityd om honom. Vill inte ha sådana spelare. Det är en sådan skillnad mellan HA och SHL. Carlsson var bästa back i HA under 20/21, i SHL? En säkerhetsrisk. Är du inte beredd att lägga ned det hårda jobbet så spelar det ingen roll vilken talang du har. Och tyvärr är jag rädd för att Bernhard bara kommer bli en glassare .
Kulltorp: ”älska” är ett starkt ord för rahimi tycker jag men det är fascinerande hur han kan vara en sån demon för Modo. Han är en medelmåttig och ganska trög defensiv back men han äger Modo både psykiskt och fysiskt varje gång.
Tom Topp: Hade inte alla tre forwards köpt korv i offensiv zon så hade någon av dem kunnat ta ytan som målskytten kom in i. Han är ingen toppback defensivt men i det läget hade hans agerande räckt långt(även om det ser nonchalant ut) om forwards gjort sitt.
Tror att det var i semin. Vi avfärdade väl AIK i kvarten? Just det ja, Västervik. MoDo har väl landat deras Brickley under säsongen? En ganska intressant back.
DJ Hemp: Just Karlin kanske är lite pressad också. Allt var frid och fröjd när han harvade med Västervik. Inga jättekrav ställdes på honom och att dom pressade oss i en kvart (semi?) var liksom en sensation. Nu står han där med Modo, en press från hemmafansen som är omänsklig (som alltid med deras hemvändare), ett lag som bara SKA gå upp och han kan nästan bara förlora. Han förväntas att gå upp till SHL. Modo är ju också kända för att kicka tränare till höger och vänster så ganska mycket står på spel för Karlin. Nu kanske han ändå får något mer år även om Modo inte går upp denna säsong men visst måste det vara ett tyngt läge för honom?
Reagerade även jag på Karlins svar. Verkar ha blivit något slags komplex. Minns att de torskade klart en gång hemma tidigare under säsongen (1-4). Blir nog inga poäng ikväll heller. Men fortsätter att titta.
DJ Hemp: Modo mot löven och Modo mot övriga lag tycker jag är helt olika saker. Modo kommer alltid ut övertaggade mot löven och gör en massa idiotiska saker. Får dom in nåt tidigt mål så rider dom på det och vinner men släpper dom ett mot löven så vinner dom aldrig. Dom verkar inte ha psyket att hantera det som en ”vanlig” match. Man märker det redan i intervjuerna före match, det är som att modoiterna direkt får ett hävdelsebehov mot löven.
Karlin får frågan varför dom kommer att vinna ikväll ”för att vi är det bättre laget”. Klassiskt övikshögmod. Inte ”vi jobbar hårdare” eller ”vi ger oss fan på att vinna”.
bar mofftak: Kapanen har ju gjort underverk i värvningarna på kort tid men i Bernhards fall vette fan. Man ska väl inte såga någon innan spelaren blivit testad men jag hoppas kapanen värvar från en högre hylla faktiskt när det gäller lediga platser på vår backsida.
Ante kan få en del att jobba med alltså. För som det ser ut i nuläget har jag svårt att se MoDo ta sig igenom ett helt slutspel. Har sagt det förr och det är att de synes väga för lätt när det kommer till kritan.
DJ Hemp: Bernhard är ju bra offensivt men är ofta slarvig i defensiven också och är man det i allsvenskan så tror jag inte man har så mycket i SHL att göra. Det är en jäkla skillnad mellan ligorna i backarnas positionsspel.
Tycker annars att MoDo är det bättre laget hittills. Och Bernhardt gör knappast dåligt ifrån sig. Har lite svårt att fatta varför vissa härinne inte vill ha honom i Timrå. Alltför svag defensivt eller?
Olli Nomadinen : Bara ett exempel, en vanlig brynäsmugg kostar 99 kr. ALS-muggen kostar 179 kronor varav 30 kronor går till forskning. Muggen kostar alltså 149 kronor vilket får anses vara rimligt med tanke på motivtypen, sedan läggs det till 30 kronor för forskning.
Varken Brynäs eller Intersport ser ut att göra avkall, men det är lite samma lika som rödakorsets julkort, lite bättre än så faktiskt.
Tom Topp: Hjärnskakning först, med långvarig problematik. Sen antar jag att den främsta förklaringen till att han inte spelade mer är att han tillhörde HV och så får man nöja sig så. Det är så invecklat att begripa sig på alla turer ... | Läs mer