Andersson: det ser väl inte alltför ljust ut för deras J20-lag heller om jag läst rätt - då har man definitivt en uppförsbacke framför sig. och det blir svårt att fylla arenan. de lär definitivt få börja med reklam på dräkterna igen, vilket är synd. de har verkligen varit stilrena.
Brutalt var ordet. Hans Abrahamsson Aftonbladet: ”Sportsligt har säsongen varit en katastrof men även ekonomiskt blöder Brynäs. Klubbdirektör Håkan Svedman flaggade tidigt för att årets säsong landar på ett minus runt åtta miljoner kronor. Det var innan Brynäs sparkade Mikko Manner och hans två assistenter. Då är ändå årets säsong lite av en droppe i havet av helheten. Till att börja med försvinner i grova slängar runt 40 miljoner kronor i intäkter jämfört med om Brynäs spelat i SHL. Under corona-säsongen 20/21 gick Brynäs svidande 23 miljoner back. Ett brakminus den tidigare styrelsen löste med att skriva upp värdet på ERP Monitor Arena med hissnande 43 miljoner kronor. Plötsligt hade Brynäs inte bara löst den akuta ekonomiska krisen utan hade också hux flux ett eget kapital på 35 miljoner kronor. ”Bedrövligt resultat för Brynäs IF som tömmer kassan på pengar och sänker eget kapital. Samtidigt så värderar man upp arenans värde för att skriva upp eget kapital. Detta värde realiseras dock inte förrän man sålt arenan. Då först kommer det in pengar i kassan. Konstgjord andning!”, skrev Magnus Kangas som strax efter tog över som ordförande. Jag har långt ifrån svart bälte i ekonomi, men till och med jag inser att den enda realistiska köparen av ERP Monitor Arena, med dagens dopade värde, är att kommunen går in och agerar frälsare med skattebetalarnas pengar. Brynäs tog steget upp i högsta serien 1960. Nu 63 år senare är man bara en förlust från att tvingas lämna den. Inom kort lär en delegation från allsvenskan med vd Monidelle och sportchef Ryman sladda in på parkeringen vid ERP Monitor Arena och informera om villkoren i allsvenskan. Några veckor senare kommer spelschemat då det ska planeras för resor till Tingsryd, Almtuna och Östersund. En helt ny verklighet väntar för Brynäs och jag skriver det igen: den riskerar att bli brutal.”
Ja, det är ju så man tänker. Hur kan Timrå använda sig av en sådan sak? Kom av osökt anledning att tänka på HV:s 2-3 i sjätte kvarten 2009. Den gången var jag på ståplats strax bakom och ansåg att målet borde ha underkänts på grund av interference mot Timrå-målvakten.
Hur länge sedan var det som du åkte genom Timrå? Minns att det stank satan för ca 40 år sedan, men det är ju historia nu. För inte var det väl jag som förlorade luktsinnet en gång i tiden…?
Nästa säsong får både Brynäs och modo drömma sig bort hur det är att spela i finrummet när de passerar Timrå på väg mot en hockeyrink i hockeyallsvenskan.
TD: Helt rätt enligt regelboken. Det står inget om att man ska göra allt för att inte bli inknuffad. Det är en rätt bra grej att få en gratis möjlighet att knuffa omkull en målvakt!
Lomond: det där målet kommer att etsa sig fast i minnet hos brynäsarna precis som Leksands offsidemål mot Modo gjorde hos öviksborna. Oj oj vad glad jag är att vi slipper den här skiten.
de lär definitivt få börja med reklam på dräkterna igen, vilket är synd. de har verkligen varit stilrena.