Synd att vi inte lyckades vinna match 2. Hade kunnat ha ledningen i den här serien. Men nu är det som det är. Har inte vunnit i NHC i slutspelet på 13 år. Dags ikväll nu?
vonDöbeln: Det kändes ju givet. Samma sak i Sannys podd, och det gjorde även mig irriterad, men sen kom jag på att vi alltid spelar som bäst när vi inte är så haussade. Jag tolkar det som något positivt. Giv oss frid!
Andersson: Rönnberg gav förvisso väldigt mycket beröm till Timrå i studion senast, hur vi gått från kval till topp 5 på en säsong. För mig kommer aldrig någon slå Virus Lindberg i sitt Timråhateri.
Westberg kan få en match i HA mellan Tingsryd och Almtuna en regnig Novemberdag att låta som SM-finalen i match 7, det är dom matcherna han är som bäst tycker jag. När det redan är tillräcklig dramaturgi i en slutspelsmatch om Le Mat, då bör han ta ett steg tillbaks och låta matchen tala lite mer istället.