KulltorpsOlli: iaf när det gäller spelare som varit i klubben och gjort det bra och visat uppskattning för klubben, sånt man gillar särskilt när en person varit i blåsväder och kommit tillbaka bra? Eller är ditt enda undantag i frågan om de hade tackat nej till dahlen när han kom åter?
nila: Så om jag förstår dig rätt så vill du att klubben går ut och kommenterar varje rykte som dyker upp och klargör varför inte spelaren i fråga är aktuell, i klartext? Eller är det bara just i Lodins fall? Bara så jag förstår dig.
KulltorpsOlli: haha verkligen inte, men ibland skulle det vara intressant att få lite mer info varför, särskilt i såna fall där spelaren gjort det rätt bra och uttryckt mkt positivt om klubben. Istället för lösa rykten att vissa spelare tycker si och så, då kan väl bara klubben säga det i klartext, vi tycker inte att aktuell spelare passar in i truppen/gruppen pga av...? Borde väl inte vara så svårt? Hög nivå på kommentaren i övrigt, jag är imponerad! 👍
Läste precis en insändare som hyllade ST:s journalistik under slutspelet. Eftersom åtminstone Jennifer verkar läsa härinne vill jag falla in i den hyllningen. Tycker ST var kanon med sin bevakning och att de överlag lyft sig!
TD: Erixon var ju skadad och kom ej till spel pga det. Du tycker att Timrå hellre skulle spelat på 5 backar? Forsmark gjorde verkligen inte bort sig och var inte anledningen att vi förlorade match 7.
{297}: kanske hade vi vunnit då Eixon Lyttinen var ju helt felfria i matchen innan lite besviken är man coachmatch ingen annan klubb har kasta in en nykomling på backen i game 7en
nila: Du är i hans kompiskrets, det märks. Men du kan släppa han nu. Timrå IK vill inte ha honom och han har ingen plats i lagbygget heller. Gå vidare.
{9566}: Så är det och jag är också skeptisk till Kinnvall. Men det handlar i stort sett uteslutande om hans skadehistorik. Han känns som en stor chansning så är han aktuell utgår jag från att han dels är relativt billig, dels att en gedigen utredning kring hans fysiska status genomförts
{9566}: En hel Kinnvall tror jag mkt väl kan tillföra, tror inte han sitter i nån position där han har världens utrymme att löneförhandla heller. Att han råkar ha åkt ur med tre lag fäster jag ingen vikt vid. Två av gångerna var väl högst logiskt, med oss 2019 och nu med Brynäs. Starka nedflyttningskandidater på förhand båda två ju
Mycket prat om att få in backar som gör skillnad, vet inte om Kinvall gör nån större skillnad. Nu är jag kanske lite elak, pratar bara om hans backspel.
nila: Jaja...vi tycker olika men at the end of the day så är han i vilket fall aktuell för oss längre. Vi har tackat nej. Och om inte det säger nåt så vet inte jag
Skönt att detta får rampljus bland riksmedia med, och når ut till fler. Med tanke på att många örebroare endast tyckte vi var dåliga förlorare när vi var totalt uppgivna över Emil Larssons konstanta filmningar.
Olli Nomadinen : se om matcherna och se om du tycker att övriga s k stjärnor glänste! Tycker för övrigt att han generellt gjorde det bra men lite för ojämn i spelet som sagt, återkommande för många egentligen. Apropå stjärnor som bara du nämnt, har egentligen bara sett en riktig stjärna komma fram och dominera totalt i spelet, både defensivt och offensivt, i ung ålder. Ta upp laget till elitserien och stanna kvar en extra säsong för att sedan ta steget över till NHL och fortsätta på liknande sätt. Sällan man får uppleva det, tyvärr fick inte EP slå igenom i klubben på samma sätt utan omväg söderut, en helt annan sorts spelare också.
thorwald: Ja det är själva syftet med ett sånt här forum kan jag tycka. Sen får Huge säga vad han vill men nog är väl ett supporterforum till för soffcoacher. Inte för SHL:s sportchefer
Har ganska svårt för "klubbens ord(även om det är ett rykte) är lag-förståsigpåare" vad är då syftet med ett forum om man inte kan få ha synpunkter och diskutera saker? Tror knappast Kapanen utgår ifrån våra synpunkter ändå här inne, så vad vi säger spelar mindre roll i det stora hela. Men det är ju ett nöje att få spekulera och snickra på sitt eget drömlag och kunna vara skeptisk till vissa värvningar.
roger_sundsvall: Har för mig.. eller är 100 på att jag inför denna säsong fick erbjudande om att förlänga säsongskorten. Hurvida de gör samma i år får du nästan fråga nån ansvarig i föreningen.
nila: Säg att han väljer Oink nu efter att även varit på tapeten hos FBK. Du har ingen tanke kring varför det uppenbarligen inte är nån större huggsexa om honom hos övriga SHL-klubbar när han nu innehar såna kvaliteter och är en sån stjärna?
Olli Hahl: Det lustiga är att om man säger upp sitt cmore nu så kommer man, fram till premiären nästa säsong, ha sparat ihop exakt tillräckligt mycket pengar för att finansiera all blodtrycksmedicin man kommer att behöva nästa säsong.
Lodin ska inte spela för Timrå. Timrå har sagt nej i tidigt skede. Det finns en anledning till det… så SLUTA älta Lodin. Man kan ju tro att han är Conor McDavid hos vissa. Vill alla ni höra en hemlighet? Det är han inte… det är sant jag lovar!
F.ö är jag ff besviken över gårdagen. Jag har abstinens redan nu. 5, 6 månader kvar till nästa säsong. Jodå!
Olli Nomadinen : jag har däremot mkt bra minnen av lodin, senast när laget gick upp tex. När slutspelet drog igång var ju förstakedjan inte riktigt på g och , hade inte lodin klivit fram då mot AIK och även weircoch hade laget troligen inte tagit sig till finalen där förstakedjan åter hade vaknat till och gjorde det mesta rätt. Värt att komma ihåg!
En sån spelare som kan bryta mönstret och skapa lägen helt på egen hand saknar man ofta, får han till en högre lägstanivå, blir jämnare i prestationerna, kommer han nog tyvärr ställa till med mkt oreda i shl...
Olli Nomadinen : Ja en EG i den form han var då hade garanterat varit tungan på vågen för att etablera oss på allvar redan då. Då hade alla dessutom sluppit Oskarshamn i SHL och vi hade fått en "Corona chansen" 🤷
Nisse på Mon or: Ja spelare från orten som tycker sig för fina för klubben när de verkligen hade gjort skillnad när vi gått upp i SHL har inget här att göra i karriärens utförsbacke
Silly när det är som bäst. Jag gillar faktiskt att kinnwall kan vara på G. en helt säker uppgradering av stenqvist. Har bra blick för spelet, bra pass & där finns även en rejäl uppsida när han är i form offensivt. Dock är det ju lite svajigt i defensiven. Men det grejar Erixon eller strömberg. Han får även spela med ett TIMRÅ IK som går för topp 4 😎