1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 597604 inlägg · 6213 ämnen

« · 2558997 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Ma69us: ja var det backsidan det rörde sig om är jag mer benägen att hålla med. Tycker vi har många som håller bra SHL klass men ingen sticker ut. Vart fan hände med Juolevi ryktet?

Sv: Apropå nånting...
Costanza: Håller med. Oavgjort ikväll, deal?

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Känns som att det är läggdags nu för oss gubbar på Hockeysnack. Det är en dag imorgon också.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Nu är jag här...

Sv: Apropå nånting...
Hassan: Spel enligt modellen: Ingen kommer över bron!

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: 72 utvisningsminuter på 16 matcher, starka papper!

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Nu var det väl en härförare på backsidan som han saknade! Ingen av våra backar går in på en topp20-lista i SHL enligt honom!

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Nu är jag här...

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : dummaste jävla snömos jag någonsin hört

Sv: Apropå nånting...
Snart ä dä dax rabbuslingar!!
Ladd ni å ha ni fyllt på barskåpe?
Nu gå vi Rent å sen ä dä fest i en vecka!!🙏🎉🥳
Halleluja 🙏🎉🙏
Uppladdat:

500x0-eaebbafa-8208-4c54-9233-a9e97756c07e.png


Sv: Apropå nånting...
Sputnik: på fjärde plats: när kommer biteline till banjoland?

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Enligt statistik på sökningar i Google i Övik, så är Prisskåp det mest sökta ordet sedan 2007 och fram till idag. Enligt trovärdiga källor så har man lagt många miljoners stålars av sin spelarbudget på sitt berömda museum, för att lyfta fram sin ytterst åtråvärda historia, före att drömma om framtiden. Det syns framförallt på kommande säsongs lagbygge att man snålat in där..

På andra och 3:e plats i sökhistoriken så är det, hur putsar man upp gamla missfärgade guldmedaljer och dammiga guldhjälmar och hur stoppar vi Jonathan Dahlén säsongen 23/24?

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Chokladpokaler är inte riktiga pokaler.

Sv: Apropå nånting...
Costanza: Va? Prisskåp är ju det tredje mest använda ordet i norra Västernorrland, enligt TÅ.

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Ingen som bryr sig om det där, tyvärr!

Sv: Apropå nånting...
{297}:
Slappna av, jag hejade ju på er! Har du glömt det?

Sv: Apropå nånting...
Costanza: Mig veterligt är vi de enda av oss som har någon pokal hittills denna säsong att skryta med 🥳 Ser att t.o.m. Löven verkar lira jämnt med ZAIK, känns som ett lag man ska slå :-/

Sv: Apropå nånting...
Costanza: Vad skulle ens hända med er självbild om Timrå vann SM-guld? Skulle ni riva fjollröven center och börja heja på ÖSK?

Sv: Apropå nånting...
{297}:
Ni har ett prisskåps-problem om ni så sitter eller står.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Eftersom det inte diskuteras så mycket hockey här för tillfället så undrar jag om det inte finns några vänliga själar som kan gå in i modos forum och hjälpa dom avgöra frågan om man ska sitta eller stå och kissa. Om deras prostata-problem är så här avancerade redan på försäsongen så vill jag inte ens föreställa mig hur det kommer vara i februari 2024.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: 2-0 Löven. Jacob Olofsson.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: För den som är intresserad så möter Skellefteå Björklöven just nu. Löven leder, 0-1.
Live på TV4 Play.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Länge sedan, 2000-01. Vår etableringsfas. Ja, tyngd är aldrig fel.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Jo han minns jag , inte året riktigt men tidigt 00-tal ?? Lite fler ångvältar är bra . Vi hade det svårt i fysiken mot öret i kvarten senast

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Robert Schnabel. Någon som kommer ihåg honom? 195 cm, 108 pannor, som satte stopp för dom flesta under den enda säsongen han gjorde i Timrå IK.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: De är sant . Backsidan är väl svagheten i år . Bra målvakter och Forwards har vi . Kanske saknas nån 193cm/98 kg att stå framför mål och vinna lite mer i fysiska spelet

Sv: Apropå nånting...
Andersson: "Bristen" på spelskickliga och offensiva backar däremot, kan bli en issue vad det lider.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : KAN bli problem om Lander Dahlen , Strömberg och Herr skägg är borta samtidigt ?? Härförare är nog minsta problemet

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Saknas härförare? Vaddå? Är SHL:s främste härförare, Lander, borta?

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Men pluslåst tyvärr.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Länk?? Hittade själv 😉👍

Sv: Apropå nånting...
Roligast idag : Hockeysverige synar Timrå IK . Funderingar : Saknas det en härförare ?

Sv: Apropå nånting...
sargad: Det fanns betydligt fler stjärnor i den truppen. Se bara här:

Allt skulle ta sin början säsongen 1988-89.
Bert-Roland Näslund hämtades från HV71, Stefan Svensson från Skellefteå, Tord Engdahl från Väsby, Robert Tedenby från Modo och Ivan Hansen från Leksand.
Men det stannade inte där. Från Wiener EV plockade man in kanadensaren Ray Côté som även han spelat landskamper för Kanada året innan han landade i Småland. I en yttepytte liten klubb i Småland i division 1.

Hansen och Côté gjorde tillsammans 101 poäng. Mest mål gjorde Pelle Hånberg (Hämtad från Vita Hästen) som hittade nätet 24 gånger under säsongen.

Som nykomling placerade sig laget fyra innan jul då Malmö och Rögle skulle spela i Allsvenskan. I fortsättningsserien placerade sig Team Boro tvåa men redan i playoff ett blev Hammarby för svåra.


Säsongen 1990-91 fortsatte man. Rolf Ridderwall kom från Djurgården, Jarmo Mäkitalo från Leksand och Randy Edmonds som på sina två säsonger i division två sprutat in poäng för sitt Olofström anslöt också.
Man baxnar på tanken, eller hur?

Nåväl, verkligheten skulle hinna ikapp. Samma säsong utmanar man Västra Frölunda i en direkt avgörande match i Scandinavium om en plats i elitserien. En match som göteborgarna vinner med 6-2.
Tack och godnatt? Nej, det blev en galen satsning till:

Anders "Masken" Karlsson kom från Brynäs, från Färjestad hämtade man Peter Hasselblad och från Jokerit lyckades man landa den såväl VM- som OS-meriterade lagkaptenen Ansi Melametsä. Någon som kommer ihåg Anders Johnsson från Djurgården? Nåväl, med tre färska SM-guld i sin backpack får väl han anses som ett nyförvärv med meriter.

Säsongen skulle sluta i katastrof. För oss som var med på den tiden kommer ihåg att ekonomin hade börjat svaja rejält. Inte helt idealiskt som företag (Team Boro AB) att vara tillverkare av småhus i den här tiden. Team Boro kom "bara" på fjärde plats i serien och man fick gå vägen via playoff.

"Man slog ut Köping i omgång ett och i andra omgången väntade Hammarby som man också kunde slå ut. I den tredje och sista omgången innan kvalserien väntade Huddinge. Match ett kunde vinnas på hemmaplan, men inför match två uppe i Björkängshallen hade kontrakten för Rolf Ridderwall, Anders ”Masken” Carlsson, Ivan Hansen och Anders Johnson gått ut med L B Invest, som tagit över efter Boruhus konkurs. Men Team Boro kunde ändå ställa upp med bästa laget.

Matchen vanns med 4-3, och ännu en kvalserie väntade. Denna gång mot Leksand, Södertälje och Vita Hästen, men även här räckte det återigen bara till en andraplats.

Här gick då drömmarna om intet när pengarna följaktligen tog slut. Stjärnlirarna försvann, klubben tvångsdegraderades säsongen efteråt och man var ända nere i division tre med sitt skuldberg. Idag lirar man division två-hockey och det känns väl som att drömmar ibland inte slutar riktigt som man vill.

Sv: Apropå nånting...
sargad:
Vi hade på jag tror 70 talet, Sollefteå hockey som då fick namnet Polar hockey.
Har kollat på matchen Leksand-Örebro, dålig hockey, men sämre bild, oskarp, fruktansvärt dåligt.

Sv: Apropå nånting...
Pinaceae: Team Boro(nånstans i Småland) satsade i slutet på 80-talet med Roffe Ridderwall i kassen bland annat.

Sv: Apropå nånting...
Pinaceae: MoDo ingår i den kategorin (Mo och Domsjö AB).

Sv: Apropå nånting...
Pinaceae: Luleå HF startade ju upp sin verksamhet år 1977 som GroKo Hockey. Varför är detta förbjudet idag, nästan 50 år senare?

Sv: Apropå nånting...
Synct: Hur ligger det egentligen till med sponsorer i lagnamnet inom Svenska ishockeyns regler?

Basketen hade ju Planja
Innebandyn har/hade Hide-a-lite Mullsjö
Damfotboll Ldb och Kopparbergs
Hockeyn hade GroKo, men förbjöds detta senare?

Sv: Apropå nånting...
Pinaceae: Får väl se om Brödernas Väsby bara är början i sverige, haha.

Sv: Apropå nånting...
Pinaceae: En extremt kort "Internmatch". Man får dock veta i slutet av intervjun att man kommer lätta på mjölksyraträningen kommande vecka och istället lägga fokus på snabbhet med insikten om att det hela snart drar igång på allvar. ❤️🤍

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne:
"Såg ni förresten att det finns både Red Bull Munchen och Red Bull Salzburg?"

Haha kolla in Red Bull-imperiet inom fotbollen:

Red Bull Salzburg
New York Red Bulls
RB Leipzig
Red Bull Bragantino

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Om man ”bara” vill ha ett fint piano, Yiruma - River flows in you.

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Mayor error där till dig den heter håll mitt hjärta 💓❤️! Sorry 😩😩

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Här får du en som jag spelade på både morsans o farsans begravning Håll min hand med Björn Skifs den e passande elr Unchainde Melody
Med Ritechus Brothers eller led melodin ur Schindlers List är även den en ton som är passande vid en begravning 😩😩 Sköt om dig!😢

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Nytt försök...
Brukar fungera bra under dessa jobbiga stunder.
Sorry, dribblade tydligen med mina urklipp.

Sv: Apropå nånting...
Herminator: Fantastisk bit. Men sparar den nog till 14/9.

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Vad tror du om denna?
Brukar fungera bra under dessa jobbiga stunder.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Ok en 3.0:a då, bara för att det är passande att göra kvällen ännu mer opassande när jag ändå sitter och väljer begravningslåtar.
Uppladdat:

500x0-doodle2023-08-24t194607z.jpeg


Sv: Apropå nånting...
"Bryyynäs åker ur i år, Bryyynäs åker ur i år..." 🤭😁🤣

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Nejdå, tror att du kan hitta en 3.0 på den också

« · 2558997 · »