{297}: Disciplinnämndens ledamöter är nog jättenöjda över att behöva ha 2 möten innan säsongen ens startat för att hantera MoDo.
Har tidigare tippat på ett nytt rekord i abuse of offical utvisningar mot MoDo p.g.a. Karlin och Ruohomaa, med Ranta inblandad också så ser det riktigt lovande ut!
{297}: Hahaha, man känner redan nu att den här säsongen kommer att gå fullständigt åt helvete för Modo. Frustrerade stjärnor redan nu är ju obra kan man säga..
Spanskaryttarn: Hur fan blir man ens avstängd i en träningsmatch? Såg ju nästan komiskt ut hur han kommer in som tredje gubbe i en situation som knappt är något och drar en crosschecking i nyllet på motståndaren. Snacka om att missförstå klubbens förväntningar på sin roll i laget.
Rip Kirby: Är det inte konstigt, när lagets 2 stjärnor, strax innan seriestart drar på sig avstängningar? Vilka signaler sänder det? Ranta lär få minst 3 matcher.
Rip Kirby: Sampo Ranta lär missa mötet med oss på fredag. En helt vansinnig crosschecking ger fem plus game och han borde väl rimligtvis inte få spela nästa match?
{297}: Oj oj oj, Ranta med en ruskigt ful crosschecking i ansiktet på en lövenspelare. Det blir många matcher på den. Var det inte löven som spelade fult? Den där var bland de värre jag sett!! Tredjegubbe in dessutom..
{297}: Förstör inte ingången jag valde till att posta ett inlägg nu 😆😅 Bara ett uttryck som jag valde.
Är han inte 100 ska han naturligtvis inte spela, men jag hoppas på det. Hanzl's medverkan är väl ännu mer osäker. Men ingen anledning till brådska för någon spelare ju.
Rip Kirby: Lider man verkligen med Olsson? Det var läääänge sedan han platsade hos oss. För mig är det som att säga att man lider med Leon Lerebäck när Almtuna förlorar.
Kommer Dahlén till spel på fredag? På tal om att vara redo när premiären stundar.
Man lider kanske inte med spelare som bytt lag, men det är på riktigt plågsamt att se både Walli och Sebastian Olsson i Modos lag. Löven har inget eget spel, alls. Vad beträffar Övikslaget saknar man några av lagets toppspelare ikväll. OM det nu är ngn förklaring, för Modo ser helt över ut. Man har v ä l d i g t mycket att jobba med innan SAIK borta kommande torsdag. 2-0 Löven nyss, i PP.
OBS!!! Jag har 2st biljetter till morgondagens match över som jag skänker bort. Ståplats. Högslätten Härnösand. 18:00. Om ni känner ngn som verkligen skulle uppskatta att få se matchen, eller inte har råd med sånt lyx, eller om det kan lysa upp ngns tillvaro, så hojta till.
Rip Kirby: visst att försäsong är försäsong men om man genrepar på fredag och har premiär torsdagen därpå så är det ju i princip samma lag som spelar. Visst att man kanske är 10-20% mer påslagen när det blir tävlingsmatch men det är ju inte så att spelarna glider runt på en skridsko bara för att det är träningsmatch.
Rip Kirby: jag har ingen panik alls, jag kan inte påverka matcherna och hockey är ett intresse för mig, intressen ska vara roliga och skänka glädje. därför lite menlöst för mig att känna nån panik. som jag skrev till Olle så går solen upp imorgon ändå.
{9315}: Vi som ser matchen förstår ju att försäsong är inget annat än försäsong. Samtidigt så begriper Vi utomstående litegrann den totala paniken som måste råda nu. En vecka till seriestart och Modos bästa matcher mot kvalificerat motstånd har varit mötena mot Löven och Timrå i SCA-cupen.
Löven lyckades Modo slå efter att mer eller mindre fått segermålet till skänks. I matchen mot Timrå var Modo egentligen helt chanslösa. Och ikväll mot Löven igen övertygar väl egentligen ingenting alls. Inte ens Walli 😉😁
Tom Topp: Varför spelar löven och Modo en träningsmatch när de är rena rama Björnligan på isen? Måste ju vara bättre att träna. Det här var det sämsta träningsmatchtempo jag sett på länge
Tom Topp: I panelbdömningen I Expressen tippar Jonas Linbäck Timrå som 10 de lag i grundserien. Snittet bland de 8 som tippar blir 8 de lag. Sanna tippar Timrå som 8 de. Min tro och förhoppning är bland de 6 första.
Starostenko: På tal om LHC. De får klara sig utan sin lagkapten och viktiga back i inledningen av säsongen i allafall.
"Det blir inget spel i SHL-premiären för Oscar Fantenberg. Hans tumskada har ännu inte läkt, och det blir tidigast spel i slutet av september. – Det går åt rätt håll, men det är tyvärr några veckor bort, säger han till hockeysverige.se."
Starostenko: Oskarshamn och LHC är typ lika långt att åka på för mig och jag kommer nog inte kunna hålla mig från att åka, speciellt när spelschemat verkar passa mig så pass bra kommande säsong. 😁 Håller med om att Clöbben inte lockar i sig, men det finns inget goare än att tysta dom där stöddiga och uppblåsta Ösgötarna! White Lions supporterskara är rätt tragisk. 😅
Linköping Link…zzzzz. Min närmsta bortmatch ändå överväger jag aldrig att åka på den. Är det året då Klas Östmans filosofi stämmer överres med materialet (trots att materialet är detsamma) eller är det året som blir hans sista i LHC? Ett tungt, rejält och erfaret lag som hovrar där i botten. Det är väl dags att välja åt vilket håll man vill kvala i år känns det som. Fyllt på några luckor i truppen, tappat några men i stort sett samma spelare och tränare som helt plötsligt ska…ja vad då? Tror de ens själv längre på det? Försäsongen har varit lovande!
Högberg kvar. Stabilt. Men är han så bra som alla vill göra gällande? Hade inte LHC varit högre upp då? eller är resten av laget så mycket sämre? Det är iaf bra. Myrenberg ok bakom.
Kanske är det på backsidan skillnaden i år finns? Fantenberg /Hultström är kvalitet (men gjorda av glas) men det intressanta finns väl i Hävelid (plus kanske Kreu och Myrenberg)? Addera Junland och Petterson på det och…det ser faktiskt ganska bra ut! Skador på Fanta stör just nu dock.
Bystedt! Blir det årets Leo Carlsson på riktigt? Tillsammans med Elie, Ljungh, Olausson och Strandberg ser det bra ut på centersidan men saknas ändå lite spets? Beror till stor del på Bystedts leverans. Forwards känns lite som ett hopplock. Inte kan väl Vilmos leverera igen? Här vilar ett tung ansvar på Råttan att leverera samt nye Taylor Leier (skeppad innan jul?). Visst lille Broc är fortfarande bra men kurvan är dalande och talande. Det är uddlöst, tunt och saknas målskyttar.
Allt som allt, LHC ser lite starkare ut än ifjol mycket pga att man tror att deras talanger ska ta nästa steg. Starkt försvar men oklar hur de ska vinna matcherna. Som prognosen ser ut just nu stannar jag nog hemma i år igen. Det är nog risk att deras egna fans gör detsamma.
Eugen Sandberg: Han beräknas alltid var redo till seriestart. men det slutar alltid med oktober/november sen är han trasig till februari igen i bästa fall.